Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Opatowiec oficjalnie powitała repatriantów. Rodzina państwa Galickich mieszka od blisko dwóch miesięcy w Krzczonowie [ZDJĘCIA]

oprac. Krzysztof Wieczorek
Urząd Miasta i Gminy w Opatowcu
W piątek, 19 listopada w Domu Kultury w Opatowcu, odbyła się uroczysta Sesja Rady Miejskiej w Opatowcu, na której oficjalnie powitano rodzinę Państwa Galickich – repatriantów z Kazachstanu.

To wyjątkowe wydarzenie miało miejsce podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w Opatowcu. Dzięki jednogłośnie podjętej, jeszcze w 2020 roku, przez Radę Miejską uchwale, w sprawie określenia warunków osiedlenia repatriantów, możliwe było zaproszenie i sprowadzenie do naszej gminy rodziny Polaków z Kazachstanu. 

Oficjalne powitanie repatriantów na sesji Rady Miejskiej w Opatowcu

Burmistrz Miasta i Gminy Sławomir Kowalczyk powitał, a Przewodniczący Rady Miejskiej Henryk Kryca w imieniu rady symbolicznie przyjął w poczet mieszkańców gminy Państwa  Emilię i Stanisława Galickich z synem Bronisławem.
W oficjalnym powitaniu nowych mieszkańców wzięli udział: Wicewojewoda Świętokrzyski Rafał Nowak, Starosta Powiatu Kazimierskiego Jan Nowak, Wójt Gminy Krasocin (lider wszystkich gmin naszego województwa, w obszarze pomocy Rodakom ze Wschodu) Ireneusz Gliściński, radni, sołtysi, dyrektorzy szkół, kierownicy jednostek organizacyjnych, pracownicy Urzędu Miasta i Gminy w Opatowcu.

Państwo Galiccy od blisko dwóch miesięcy mieszkają w Krzczonowie

Rodzina Państwa Galickich mieszka od blisko dwóch miesięcy w odnowionym lokalu, w budynku Ośrodka Zdrowia w Krzczonowie.
Gmina Opatowiec jest jedną z pierwszych gmin w województwie świętokrzyskim, która uczestniczyła w programie sprowadzania do Polski potomków zesłańców i wysiedleńców.

To potomkowie Polaków wysiedlonych przez NKWD

Są oni potomkami Polaków, wysiedlonych przez NKWD, z rozkazu Stalina, w 1936 roku, w bezkresny azjatycki step, z okolic Kamieńca Podolskiego, w ramach tak zwanej Operacji Polskiej. Wtedy to, na Ziemiach leżących za Zbruczem wymordowano lub stamtąd wysiedlono w głąb ZSRR kilkaset tysięcy naszych Rodaków.

- Dziś byliśmy świadkami sprawiedliwości dziejowej i choć częściowego zadośćuczynienia wobec poniesionych krzywd, wyrządzonych Polakom zesłanym w głąb państwa sowieckiego… Serdecznie witamy Naszych Rodaków

– czytamy na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy w Opatowcu.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie