Gmina Piekoszów stawia na zrównoważony rozwój. Jest milionowe dofinansowanie na inwestycje

Materiał informacyjny Gminy Piekoszów
Ruszyła budowa kompleksu sportowego przed szkołą w Piekoszowie
Ruszyła budowa kompleksu sportowego przed szkołą w Piekoszowie
Na terenie gminy Piekoszów sukcesywnie poprawia się jakość życia. Powstaje coraz więcej nowych dróg i chodników, buduje się też energooszczędne oświetlenie. Poza infrastrukturą drogową gmina inwestuje też w rozbudowę sieci wodno-kanalizacyjnej, nie zapominając przy tym o wsparciu dzieci, seniorów i niepełnosprawnych mieszkańców. Stale rozwijają się także straże pożarne dbające o bezpieczeństwo mieszkańców, a szkoły zyskują nowy blask i doposażenie na najwyższym poziomie. Wszystko to dzięki wysokiemu rządowemu i unijnemu wsparciu, jakie władze gminy Piekoszów pozyskują na zaplanowane inwestycje.

Z dniem 1 stycznia Piekoszów stanie się miastem

Gmina Piekoszów na przestrzeni lat diametralnie zmieniła swoje oblicze, przechodząc znaczącą przemianę. - Dokładamy wszelkich starań, aby naszym mieszkańcom żyło się coraz lepiej. Już na etapie planowania nowych inwestycji szukamy jednocześnie źródeł ich zewnętrznego finansowania. Dzięki temu jesteśmy w stanie wykonać dużo więcej zadań w krótszym czasie. Wszystkie te pozytywne zmiany wpłynęły na to, że już z dniem 1 stycznia 2023 roku Piekoszów stanie się miastem, a to oznacza, że staniemy przed szansą jeszcze lepszego i bardziej dynamicznego rozwoju – zaznacza wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek, który nie kryje zadowolenia z uzyskania praw miejskich przez Piekoszów. - Uzyskanie statusu miasta wiąże się nie tylko ze zmianą wizerunkową i większym prestiżem miejscowości. To także szansa na pozyskanie nowych inwestorów, ale też sięgnięcie po fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich. Otworzy się przed nami wiele nowych możliwości, a my dołożymy wszelkich starań, aby wszystkie je dobrze wykorzystać - zapewnia wójt Zbigniew Piątek.

Radni Rady Gminy Piekoszów jednogłośnie poparli wniosek o nadanie statusu miasta miejscowości Piekoszów podczas uroczystej sesji
Radni Rady Gminy Piekoszów jednogłośnie poparli wniosek o nadanie statusu miasta miejscowości Piekoszów podczas uroczystej sesji

Nowe drogi, chodniki i przejścia dla pieszych

Po ubiegłorocznych milionowych inwestycjach drogowych i w tym roku zaplanowano kolejne prace w tym zakresie. Tylko w tym roku do użytku mieszkańców oddano dwie ulice w Micigoździe - ulicę Południową i ulicę Słoneczną. Obie wybudowano od podstaw dzięki 70-cio procentowemu dofinansowania w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg Samorządowych. Z nowych dróg i chodników mogą się także cieszyć mieszkańcy Osiedla Czterdziestolecia w Piekoszowie. W tym roku kompleksowo zmodernizowano i oddano do użytku ulicę Witosa, Żeromskiego i Reja. Wszystkie zyskały asfaltową nawierzchnię, chodniki po obu stronach i energooszczędne oświetlenie dzięki milionowym dofinansowaniu rządowym. Już nie szutrowa, a asfaltowa jest także droga w Gałęzicach, którą też oddano już do użytku. Pomimo, że nie jest to inwestycja milionowa, to dla mieszkańców tej części gminy bardzo ważna. To zadanie zrealizowano z budżetu gminy.

Miliony zainwestowane w infrastrukturę drogową

Na tym jednak nie koniec. Nadal w trakcie realizacji jest wiele dróg na terenie gminy Piekoszów za łączną kwotę blisko 22 milionów złotych, o łącznej długości ośmiu kilometrów. - Prace nadal trwają przy budowie drogi w Janowie, a także przy przebudowie drogi w Łaziskach, Łubnie, Brynicy, Szczukowicach i przy ulicy Zacisznej w Piekoszowie. Oprócz nowych nawierzchni asfaltowych przy niektórych z tych dróg powstaną także chodniki, bezpieczne przejścia dla pieszych i energooszczędne oświetlenie. Praktycznie na wszystkie z nich mamy milionowe dofinansowanie rządowe. Niebawem prace dobiegną końca i wszędzie tam będzie komfortowo i bezpiecznie - podkreśla wójt Zbigniew Piątek.

Gmina Piekoszów pozyskała miliony rządowego wsparcia na poprawę infrastruktury drogowej
Gmina Piekoszów pozyskała miliony rządowego wsparcia na poprawę infrastruktury drogowej

Rozbudowa sieci wodno-kanalizacyjnej trwa

Poza rozbudową infrastruktury drogowej, władze gminy Piekoszów stawiają także na rozwój sieci wodno-kanalizacyjnej. Niebawem końca dobiegną prace związane z budową kanalizacji w Janowie, gdzie powstaje także droga. To inwestycja, na którą czekano od lat dziewięćdziesiątych. Zadanie opiewa na ponad 4 mln zł, z czego większość pokryje dofinansowanie z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Blisko dwa miliony złotych unijnego wsparcia pozyskano na budowę nowego ujęcia wody w zachodniej części gminy. Inwestycja ma zabezpieczyć mieszkańców w wodę pitną na kolejne lata. Trwa także budowa blisko trzykilometrowego wodociągu w Gałęzicach. Koszt zadania to blisko 1,8 mln zł, z czego znaczną część pokryje pozyskane przez władze gminy Piekoszów dofinansowanie z ŚBRR.

Termomodernizacja budynku Centrum Kultury w Piekoszowie i kolejnych szkół

Tylko w tym roku zakończyła się termomodernizacja trzech budynków użyteczności publicznej w Piekoszowie. Prace zostały przeprowadzone w ramach trzeciego etapu dużego, ponad ośmiomilionowego projektu, którego koszty w 85 procentach pokryje unijne dofinansowanie pozyskane w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. I tak, nową elewację, nowoczesne źródła ciepła, instalację fotowoltaiczną i energooszczędne oświetlenie zyskał budynek Centrum Kultury w Piekoszowie, gdzie swoją siedzibę ma także jednostka OSP i Klub Seniora. Kompleksową termomodernizację przeszły też w tym roku szkoły w Micigoździe i Zajączkowie. Wszystkie te obiekty nie tylko wypiękniały, ale stały się też bardziej oszczędne i ekologiczne. W ramach milionowego projektu termomodernizację przejdzie łącznie aż jedenaście budynków użyteczności publicznej w gminie Piekoszów.

Szkoły przyszłości w Piekoszowie. Nowoczesny sprzęt i nauka programowania

O tym, że podstawą przyszłości jest nauka na najwyższym poziomie doskonale wiedzą władze gminy Piekoszów, które stawiają na prawdziwe lekcje przyszłości i sukcesywnie doposażają wszystkie szkoły w najnowsze technologie cyfrowe, nowoczesne tablice interaktywne i monitory, czy też pracownie komputerowe. Tylko w ramach programu rządowego „Laboratoria Przyszłości” pozyskano aż pół miliona złotych na zakup nowoczesnego sprzętu, doposażenie wszystkich szkół i stworzenie w nich kreatywnych pracowni. Kolejne pół miliona złotych władze gminy pozyskały z RPO na stworzenie nowych sal dydaktycznych i pracowni komputerowych w szkole w Piekoszowie. Wyposażone w najwyższej klasy komputery i laptopy z nowoczesnym oprogramowaniem, wielofunkcyjne urządzenia i komfortowe meble już służą piekoszowskim uczniom, którzy w ramach projektu mogą także korzystać z dodatkowych zajęć. Nieco ponad pół miliona złotych pozyskano także z Centrum Projektów Polska Cyfrowa na zakup komputerowych zestawów dla dzieci z tak zwanych „rodzin popegeerowskich”. W ramach programu „Aktywna tablica” zakupiono laptopy, tablety, pomoce dydaktyczne i sprzęt do pracy terapeutycznej dla szkół w Micigoździe i Łosieniu, za kwotę 80 tysięcy złotych, z czego osiemdziesiąt procent kosztów pokryło dofinansowanie pozyskane w ramach rządowego programu.

Ruszyła budowa nowoczesnego kompleksu sportowego

Blisko pół miliona złotych ministerialnego dofinansowania trafiło do gminy Piekoszów na kompleksową przebudowę boiska wielofunkcyjnego, a także budowę bieżni wraz z budową budynku technicznego zaplecza sportowego i oświetlenia przy szkole w Piekoszowie. Prace już się rozpoczęły, a nowoczesny i funkcyjny obiekt ma być gotowy wczesną wiosną przyszłego roku. Warto przypomnieć, że podpisano także umowę na wykonanie dokumentacji projektowej kompleksu sportowego - rekreacyjnego, którego budowę planuje się w Piekoszowie. Gmina będzie się starać o pozyskanie zewnętrznego dofinansowania na realizację inwestycji.

Opaski telemetryczne dla seniorów, samochód dla niepełnosprawnych

Na wsparcie w gminie Piekoszów mogą liczyć seniorzy oraz osoby niepełnosprawne, a także ich opiekunowie w ramach programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” oraz „Opieka wytchnieniowa”. Obydwa programy są finansowane ze środków Funduszu Solidarnościowego, a gmina pozyskała na nie blisko pół miliona złotych. Opaski telemetryczne monitorujące podstawowe funkcje życiowe trafiły w tym roku do seniorów, których wspierają także wolontariusze. Wszystko dzięki rządowemu dofinansowaniu w kwocie 44 tys. zł. Blisko 2,8 mln zł rządowego dofinansowania władze gminy Piekoszów pozyskały na budowę Środowiskowego Domu Samopomocy w Piekoszowie, a jego niepełnosprawni mieszkańcy dodatkowo otrzymali do swojej dyspozycji samochód, dzięki któremu bez przeszkód będą mogli docierać na zajęcia i rehabilitację. Dziewięcioosobowe auto zakupione przez Gminę Piekoszów kosztowało ponad 147 tysięcy złotych, z czego 80 tysięcy złotych pokryło dofinansowanie pozyskane z PFRON.

Mieszkańcy ŚDS mają do swojej dyspozycji samochód, dzięki któremu bez przeszkód będą mogli docierać na zajęcia i rehabilitację
Mieszkańcy ŚDS mają do swojej dyspozycji samochód, dzięki któremu bez przeszkód będą mogli docierać na zajęcia i rehabilitację

Światowej skali atrakcja geologiczna otwarta dla turystów

Ścieżki dydaktyczne wraz ze stanowiskami edukacyjnymi, a nawet taras widokowy wraz z niezbędnymi elementami małej architektury i zadaszeniem do prelekcji. To wszystko w Rezerwacie Chelosiowa Jama i Moczydło, które w tym roku nabrały zupełnie nowego wymiaru i stanęły otworem dla turystów. Budowa ścieżek dydaktycznych kosztowała nieco ponad 1,8 mln zł, z czego aż 85 procent kosztów pokryło unijne dofinansowanie w ramach ZIT KOF. Obydwa rezerwaty zostały wpisane na światową listę UNESCO. - To oznacza, że są one niepowtarzalne na światową skalę. Warto je zobaczyć - zachęca wójt Zbigniew Piątek.

Rekordowe dofinansowanie 9,5 mln zł rządowego wsparcia

W ramach kolejnej edycji „Polskiego Ładu” władze gminy Piekoszów pozyskały w połowie roku 9,5 mln zł na zniwelowanie strat wody poprzez opomiarowanie sieci i przyłączy oraz modernizację infrastruktury wodociągowej. Pozyskana milionowa dotacja pozwoli na wymianę około 5 tysięcy wodomierzy elektronicznych wraz z systemem do odczytu radiowego, a na poszczególnych sieciach budowę stacji pomiarowych do odczytu elektronicznego wraz z nowoczesnym oprogramowaniem oraz modernizację systemów hydroforowych i systemu uzdatniania wody. - Dążymy do tego, aby mieszkańcom w naszej gminie żyło się lepiej. Staramy się poprawiać nie tylko infrastrukturę, ale też ułatwiać codzienne funkcjonowanie i podnosić wszelkie standardy – podkreśla wójt Zbigniew Piątek.

Tu podaj tekst alternatywny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie