Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Stąporków. Status uzdrowiskowy dla Czarnieckiej Góry już za rok? Wiele na to wskazuje

Miłosz Skiba
Miłosz Skiba
Po tym, jak badania naukowe potwierdziły właściwości lecznicze klimatu na terenie przewidzianym pod lecznictwo uzdrowiskowe, czyli na terenie sołectw: Czarna, Czarniecka Góra i Janów, coraz więcej wskazuje na to, że gminie Stąporków już w przyszłym roku uda się uzyskać status obszaru uzdrowiskowego dla Czarnieckiej Góry.

Przywrócenie statusu uzdrowisko dla Czarnieckiej Góry

Poinformowała o tym niedawno burmistrz Stąporkowa, Dorota Łukomska. - Działamy dalej do przywrócenia statusu uzdrowisko dla Czarnieckiej Góry. Dziś dostarczyliśmy próbki badań peloidów do Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny - mówi podczas nagrania umieszczonego na jej oficjalnym profilu facebookowym. Za około pięciu tygodni, bo tyle potrwa przebadanie próbek, będzie już wiadomo czy peloidy z terenu Czarnieckiej Góry po rozdrobnieniu i zmieszaniu z wodą mają właściwości lecznicze i mogą wykorzystywane w formie kąpieli lub okładów.

Uzdrowisko w Czarnieckiej Górze już za rok?

Dorota Łukomska poinformowała również, że gmina uzyskała już akceptację Ministerstwa Zdrowia jeśli chodzi o strefę obszaru uzdrowiskowego, a obecnie trwają pracę nad stworzeniem operatu uzdrowiskowego. - Za rok o tej porze powinniśmy już mieć nadany status uzdrowiskowy - zapewnia burmistrz.

Lecz tak naprawdę to dopiero początek inwestycji, które towarzyszyć powrotowi uzdrowiska do Czarnieckiej Góry. Miedzy innymi w ramach Związku Miast Północy, do którego obok Stąporkowa należą między innymi Końskie, Ostrowiec Świętokrzyski, Skarżysko-Kamienna i Starachowice, gmina starać się będzie o środki na budowę infrastruktury wypoczynkowo–uzdrowiskowej, budowę, rozbudowę, modernizacje (w tym przebudowę budynku świetlicy w Czarnej) i wyposażenie publicznie dostępnej infrastruktury uzdrowiskowej obejmującej: urządzanie terenów zielonych i wyposażenie ich w urządzenia umożliwiające pełnienie funkcji rekreacyjnych/leczniczych, np. ścieżki zdrowia, skwery, a także tworzenie urządzeń lecznictwa uzdrowiskowego typu tężnie, trasy leczenia spacerowego do terenoterapii, promenady uzdrowiskowe i powiązane parkingi.

- W tym roku zostanie wykonana droga Janów - Czarna. Mam też nadzieję, że na koniec bieżącego roku droga przy PKP w Czarnej będzie gminna. Wtedy opracowana zostanie dokumentacja na budowę drogi i po uzyskaniu pozwolenia na budowę powstanie nawierzchnia asfaltowa - opowiada Dorota Łukomskja i dodaje, że gmina kończy opracowanie dokumentacji na budowę kanalizacji dla Czarnieckiej Góry. - Złożyliśmy wniosek i staramy się o dofinansowanie do budowy. Następnie w ramach, pozyskanych środków wybudowany zostanie most Czarniecka Góra - Stary Grzybów. Wstępny koszt budowy to milion złotych - zapowiada.

Gmina jest także zainteresowana współfinansowaniem do przebudowy drogi powiatowej Stąporków - Czarniecka Góra - Błotnica - Modrzewina

Przypomnijmy, że Czarniecka Góra posiadała już status uzdrowiska w XIX wieku i była szeroko znana w Polsce i za granicą ze swego leczniczego klimatu, który określano mianem leśno-górskiego.

Obecnie w Czarnieckiej Górze mieści się Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji, ale w przeszłości, przed II Wojną Światową, znajdowało się tu popularne uzdrowisko, w którym leczono przede wszystkim choroby układu oddechowego. Rejon tej miejscowości, naukowcy i kuracjusze z całej Polski, doceniali już pod koniec XIX wieku, kiedy to została ona wybrana na uzdrowisko przyrodolecznicze. Po uprzednim przeprowadzeniu gruntownych badań, według opinii lekarzy, którzy wówczas zwiedzili Czarniecką Górę, miała ona idealne pod każdym względem warunki klimatyczne. Otaczają ją olbrzymie lasy iglaste, jest położona ponad 300 metrów nad poziomem morza, leży na gruncie zupełnie przepuszczalnym – piaszczystym, a zatem pozbawiona jest wilgoci, kurzu i błota.

Politycy, gwiazdy filmowe i artyści

Prawdziwy początek rozkwitu Czarnieckiej Góry, jako uzdrowiska przyrodoleczniczego datuje się na rok 1905. W okresie międzywojennym to niezwykłe miejsce odwiedzili między innymi gwiazda filmowa Jadwiga Smosarska, premier Sławoj Składkowski czy prezydent Warszawy Stefan Starzyński, który spędził tu ostatnie wakacje przed wybuchem II wojny światowej. Czarniecką Górę cenił także Roman Dmowski, bywał tu również Jan Kiepura. W latach dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku Czarniecką Górę odwiedzało rocznie nawet 10 tysięcy osób, w tym goście z Niemiec, Anglii, Rosji i Jerozolimy.

Lata powojenne to niestety czas ogromnych zawirowań w historii Czarnieckiej Góry. Miejsce, w którym znajdowało się uzdrowisko przechodziło z rąk do rąk, a przywrócona do życia pobliska kopalnia rudy żelaza „Edward” zamknęła pewien rozdział w historii miejsca, powodując przerwanie cennej żyły wodnej, którą w celach leczniczych spożywali kuracjusze.

W 2001 roku w Czarnieckiej Górze powstało Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji, które bez wątpienia jest "przyczółkiem" na froncie walki o przywrócenia tej miejscowości statusu słynnego uzdrowiska.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie