Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Włoszczowa solidarna z potrzebującymi. Poznajcie asystentów osób niepełnosprawnych. Zobaczcie zdjęcia

Marek Piórecki
Marek Piórecki
Samorządowi Włoszczowy zależy na poprawie jakości życia osób niepełnosprawnych. Działają tu asystenci osobiści. Asystenci są ogromnym wsparciem dla  osób niepełnosprawnych. Wspierają je w rozwijaniu samodzielności.
Samorządowi Włoszczowy zależy na poprawie jakości życia osób niepełnosprawnych. Działają tu asystenci osobiści. Asystenci są ogromnym wsparciem dla osób niepełnosprawnych. Wspierają je w rozwijaniu samodzielności. UG/OPS Włoszczowa
Gmina Włoszczowa prowadzi program opieki nad osobami niepełnosprawnymi. Wielką rolę odgrywają asystenci osobiści osób niepełnosprawnych. Poznajcie ich.

Zakupy, wizyta w urzędzie, wyjście do lekarza, kina, na spacer czy na ciekawe zajęcia do domu kultury. Większość z nas do takich zwykłych aktywności nie przywiązuje wagi. Są po prostu elementem naszej codzienności.

Jednak dla osób niepełnosprawnych prowadzenie samodzielnego życia jest niezwykle trudne. Choć coraz więcej budynków użyteczności publicznej jest dostosowywanych do potrzeb osób z różnymi dysfunkcjami, to nie zawsze są one w stanie korzystać z nich samodzielnie. I nie za każdym razem mogą liczyć na pomoc rodziny, znajomych czy przyjaciół… W Polsce żyje ponad 700 tysięcy osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym oraz 1,2 miliona w stopniu umiarkowanym.

- Wszystkim nam powinno zależeć, zwłaszcza na szczeblu samorządowym, na poprawie jakości życia osób niepełnosprawnych, a w szczególności na umożliwieniu im jak najbardziej niezależnego życia. Wtedy jesteśmy naprawdę razem – zaznacza burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek.

Gmina Włoszczowa otrzymała z Funduszu Solidarnościowego kwotę 78.336 złotych. Z dziennej formy opieki wytchnieniowej korzysta osiem osób, w tym trójka dzieci. Codzienna opieka nad bliską osobą z niepełnosprawnościami wymaga często całkowitego podporządkowania swojego dziennego rozkładu zajęć, całego życia właśnie opiece. Na taką pomoc mogą liczyć członkowie rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności lub nad osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Równie ważne jest wsparcie finansowe asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej. W gminie Włoszczowa programem zostało objętych 21 osób (w tym czwórka dzieci). Na to zadanie samorząd otrzymał 631.737 złotych.

Za nami półmetek realizacji programów skierowanych do osób niepełnosprawnych. Czas więc na podsumowania. - Wsparcie osób z niepełnosprawnością w ich dążeniu do aktywnego życia, zarówno zawodowego jak i społecznego, to jedno z priorytetowych działań samorządu. Jesteśmy sobie wzajemnie potrzebni. Dlatego realizujemy te dwa jakże potrzebne programy - mówi burmistrz Włoszczowy. - Asystenci są ogromnym wsparciem dla osób niepełnosprawnych. Wspierają je w rozwijaniu samodzielności: pomagają w zwyczajnych codziennych czynnościach, przy zakupach, załatwianiu spraw urzędowych lub też innych działaniach jak wyjście do instytucji kultury, korzystania z obiektów sportowych, a nawet po prostu na spacer. Opieka wytchnienowa odciąża rodziny - dodaje burmistrz.

Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej we Włoszczowie Marta Grabiec wraz z pracownikami odwiedziła uczestników programu. - Wymaga tego monitoring świadczonych usług. Spotkałam się z zadowoleniem ze strony osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów. Miło było usłyszeć same pozytywne opinie i pochwały osób, które świadczą usługi asystencji osobistej oraz opieki wytchnieniowej. Potwierdza to, że takie wsparcie jest bardzo potrzebne. Usłyszałam deklaracje chęci korzystania z tej formy pomocy w kolejnych edycjach, co mnie bardzo cieszy, bo wiem jak ta pomoc jest wyczekiwana i nieoceniona - podkreśla dyrektor Marta Grabiec.

Podaje, że rozmawiała również z asystentami. Dopytywała jak spędzają czas z osobami niepełnosprawnymi. - Najczęściej aktywnie. Na przykład asystent Damian wraz z podopieczną dużo czasu spędzają na świeżym powietrzu. Kasia lubi spacerować na terenie zalewu Klekot. Oprócz pomocy w czynnościach dnia codziennego, wykonują wspólnie różnorodne prace plastyczne, układają puzzle, grają w planszówki, ostatnio byli na festynie integracyjnym w Lelowie - opowiada pani dyrektor.

Natomiast asystentka Paulina dużo uwagi poświęca na dbaniu o wygląd podopiecznej Edyty, która uwielbia mieć pomalowane paznokcie. - Niestety sama nie wykona tej czynności, ale za to ma swoją indywidualną manikiurzystkę - mówi Marta Grabiec. Edyta i Paulina lubią też wycieczki krajoznawcze.

Asystentka Karolina wraz z podopiecznym Mariuszem mają sentyment do jednośladów. Dużo czasu spędzają na wycieczkach rowerowych. Chodzą też do lasu na grzyby czy jagody. Nie stronią od lodów do kawiarni. Mariusz układa już puzzle z 1000 elementów.

- Pani Ewa często jeździ z niepełnosprawną Mają na rehabilitację. Asystent pana Zygmunta, który jest po amputacji kończyny, robi zakupy, gotuje, sprząta i pomaga we wszystkich innych czynnościach dnia codziennego. Tomek, asystent Karola, który porusza się na wózku ostatnio wprowadził mu „dogoterapię” i przywiózł ze sobą swojego psa - wymienia dyrektor Marta Grabiec.

- Asystencja osobista bardzo mocno eksponuje trzy elementy: uspołecznienie, upodmiotowienie i personalizację. Pomaga osobom z niepełnosprawnością funkcjonować w życiu społecznym. Nie tylko podnosi jakość życia osób z niepełnosprawnością, ale też umożliwia udzielenie wsparcia szytego na miarę, dla tego konkretnego człowieka. To jest furtka do lepszego życia – mówi burmistrz Grzegorz Dziubek.

Idea osobistych asystentów osób niepełnosprawnych wywodzi się z ruchu Independent Living (Niezależne Życie), który zapoczątkowany został w Stanach Zjednoczonych pod koniec lat 60. XX wieku. Miał on na celu zapewnienie osobom z niepełnosprawnością wejście w społeczeństwo, otwarte w nim funkcjonowanie, decydowanie o sobie: o wyborze pracy, miejsca zamieszkania czy stylu życia. Od wielu lat tego typu rozwiązania z powodzeniem funkcjonują w wielu krajach Unii Europejskiej, między innymi w Szwecji, Austrii, Danii, we Francji czy w Hiszpanii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie