Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gminna komisja do spraw profilaktyki w Masłowie podsumowała 2022 rok. W planie ma poszerzenie działalności

OPRAC.:
Anna Bilska
Anna Bilska
Na zdjęciu zwyciężczynie konkursu profilaktycznego ze szkoły w Mąchocicach-Scholasterii: Wiktoria Pożoga, Amelia Wiktor i Sandra Gawlik z wicewójt Moniką Dolezińską-Włodarczyk, dyrektor szkoły Joanną Broniek oraz Katarzyną Rachtan, pełnomocnikiem ds. profilaktyki.
Na zdjęciu zwyciężczynie konkursu profilaktycznego ze szkoły w Mąchocicach-Scholasterii: Wiktoria Pożoga, Amelia Wiktor i Sandra Gawlik z wicewójt Moniką Dolezińską-Włodarczyk, dyrektor szkoły Joanną Broniek oraz Katarzyną Rachtan, pełnomocnikiem ds. profilaktyki. Gmina Masłów
Na jakie wsparcie możemy liczyć i jakie działania w 2022 roku podjęła Gminna Komisja do spraw Profilaktyki? Jak zapowiada wójt gminy Masłów Tomasz Lato, wkrótce pomoc znajdą tu osoby cierpiące na różne rodzaje uzależnień.

Gminna Komisja do spraw Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii w Masłowie poszerzy działalność?

Gminną Komisję do spraw Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii w Masłowie powołał Wójt Gminy Masłów. W 2022 roku działała w siedmioosobowym składzie: wicewójt Monika Dolezińska-Włodarczyk – przewodnicząca komisji, Katarzyna Rachtan – pełnomocnik do spraw komisji z ramienia gminy, Katarzyna Mech – specjalista psychoterapii uzależnień, starszy sierżant Piotr Miśkiewicz – dzielnicowy oraz członkowie: Marian Dudzik, Tomasz Moskal i Włodzimierz Wysmyk.

Jednym z działań prowadzonych w ramach Gminnego Programu Profilaktyki jest zapewnienie mieszkańcom dostępu do konsultacji i poradnictwa specjalistów. W jego ramach w gminie działa Punkt Informacyjno-Konsultacyjny, w którym pomoc znajdą nie tylko osoby uzależnione, ale też członkowie ich rodzin.

- Gminna Komisja do spraw Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii w Masłowie nie ogranicza się jedynie do pomocy osobom uzależnionym, bo prowadzi również szeroki wachlarz działań profilaktycznych, których celem jest zapobieganie i przeciwdziałanie uzależnieniom od narkotyków, alkoholu i dopalaczy oraz promocja zdrowego trybu życia i ograniczenie przemocy rówieśniczej. Działania te są kierowane do dzieci i młodzieży i dorosłych, prowadzi je wykwalifikowana kadra – informuje wójt Tomasz Lato. – Komisja w swoich planach ma również rozszerzenie swojej działalności na uzależnienia nie związane z używaniem substancji psychoaktywnych, a stanowiącymi narastający współcześnie problem. Są to uzależnienia behawioralne takie jak: uzależnienie od gier komputerowych, hazardu, seksu, czy zakupów - uzupełnia.

W ubiegłym roku w szkołach na terenie gminy Masłów przeprowadzone zostało aż 254 godziny zajęć profilaktycznych z zakresu przeciwdziałania narkomanii i alkoholizmowi. Ponadto uczniowie ze szkoły w Mąchocicach-Scholasterii wzięli udział w warsztatach profilaktycznych dotyczących promocji zdrowia psychicznego i radzenia sobie z depresją. Zorganizowano również wyjazdy na basen, trampoliny, do kina, teatru i bawialni, wskazujące właściwy sposób spędzenia wolnego czasu. W ramach działań profilaktycznych wszyscy ósmoklasiści z terenu gminy Masłów przez dwa dni uczestniczyli w ciekawych warsztatach pn. „Archipelag Skarbów”, a dzieci z klas „0” i I obejrzały spektakl teatralny „Świąteczny cud”. GKRPAiN organizuje konkursy profilaktycze, wspiera turnieje integracyjne, skierowane do dzieci i młodzieży, jak np. Turniej Pięciu Strażnic oraz festyny rodzinne wzmacniające więzi rodzinne, promujące wartości rodzinne oraz zdrowy i trzeźwy styl życia. Dzięki środkom komisji w 2022 roku grupa 35 dzieci z terenu gminy Masłów wyjechała na letni wypoczynek profilaktyczny w Bieszczady, a 10 członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych wzięło udział w 14 dniowym obozie szkoleniowym.

- Zachęcamy bliskich osób uzależnionych do korzystania ze wsparcia gminnej Komisji, którą tworzą osoby doświadczone i przeszkolone w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych. Z chwilą złożenia wniosku o objęcie leczeniem odwykowym możemy liczyć na fachową pomoc i doradztwo. Nie warto bagatelizować problemu, należy wykonać pierwszy krok zanim będzie za późno – zachęca Katarzyna Rachtan, pełnomocnik do spraw profilaktyki.

Jedynie w 2022 roku komisja w Masłowie zwołała 13 posiedzeń, podczas których rozpatrzyła 26 nowych wniosków o objęcie leczeniem odwykowym, wystosowała 95 wezwań na rozmowę motywacyjną, 7 osób skierowała na badania przez sądowych lekarzy biegłych psychologa i psychiatrę, a 13 na leczenie ambulatoryjne. W ramach działań komisji złożono również 10 wniosków do Sądu Rejonowego w Kielcach o zastosowanie zobowiązania do podjęcia leczenia odwykowego. Są również osoby, które podejmują leczenie lub abstynencję po indywidualnych kontaktach bez oficjalnych wezwań.

W gminie Masłów działa grupa Anonimowych Alkoholików „LUBRZANKA”, która spotkania swoje ma w każdy poniedziałek w sezonie zimowym o godz. 18.00, natomiast latem o godz. 19.00 w budynku Szkoły Podstawowej w Mąchocicach-Scholasterii. Uczestnicy grupy dzielą się swoim doświadczeniem, siłą i nadzieją, aby pomagać sobie nawzajem w niełatwej decyzji o zaprzestaniu picia i utrzymywaniu abstynencji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie