Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gminy w powiecie włoszczowskim przyjazne pszczołom

Rafał Banaszek
Rafał Banaszek
W Rząbcu powstał jedyny w powiecie włoszczowskim Edukacyjny Przystanek Ekologiczny z wybudowanymi domkami dla owadów zapylających.
W Rząbcu powstał jedyny w powiecie włoszczowskim Edukacyjny Przystanek Ekologiczny z wybudowanymi domkami dla owadów zapylających. UG Włoszczowa
Mieszkańcy powiatu włoszczowskiego dbają o pszczoły. Dzieci i dorośli budują domki dla tych owadów, sadzą rośliny i organizują pogadanki z pszczelarzami.

Ostatnio Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Rząbiec urządziło pierwszy w powiecie włoszczowskim Edukacyjny Przystanek Ekologiczny w swojej miejscowości. Są tam domki dla owadów zapylających, rośliny miododajne i tablice edukacyjne.

Przystanek ekologiczny powstał dzięki grantowi od Fundacji Tesco w ramach ubiegłorocznego programu "Decydujesz, pomagamy". Stowarzyszenie z Rząbca otrzymało 5 tysięcy złotych na swój projekt ekologiczny.

Pieniądze te pomogły w zagospodarowaniu terenu przy wiejskiej świetlicy, która została utworzona w budynku zlikwidowanej szkoły podstawowej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

- W powstałym obok świetlicy Edukacyjnym Przystanku Przyrodniczym dzieci i dorośli będą mogli zdobywać wiedzę oraz wrażliwość ekologiczną, dotyczącą pszczół i nie tylko. Włożyli w to bardzo dużo pracy – napisano na stronie internetowej gminy Włoszczowa.

O pszczoły dbają nie tylko mieszkańcy tej największej gminy w powiecie. W ramach akcji „Gmina przyjazna pszczołom” w Zespole Placówek Oświatowych imienia rotmistrza Witolda Pileckiego w Krasocinie przeprowadzono zajęcia edukacyjne o pszczołach.

- Uczniowie poznali zasady zakładania miejsc przyjaznym pszczołom. Wiedzą, jakie rośliny warto sadzić i siać w przydomowych ogródkach – opowiadał koordynator akcji Przemysław Paul.

Ponadto krasocińscy uczniowie samodzielnie wykonali domki dla owadów zapylających, które umiejscowiono w obrębie rabat kwiatowych i kwitnących drzew.

Współpracując ze środowiskiem lokalnym i gminnym w akację „Gmina Przyjazna Pszczołom” włączyły się również przedszkolaki z Oleszna.

Dzieci pod opieką wychowawców odwiedziły miejscowe gospodarstwo pszczele Bor-Miód Adama Boruszki. Dowiedziały się o życiu tych pracowitych owadów, ich pracy, znaczeniu w przyrodzie, a także o bardzo odpowiedzialnej pracy pszczelarza.

Gospodarz umożliwił dzieciom bezpośredni kontakt z owadami - odważne maluchy trzymały pszczoły w ręce. Ponadto miały przyjemność przymierzyć strój pszczelarza oraz obejrzeć przybory, których używa on w swojej codziennej pracy.

W specjalnym przeszklonym ulu przedszkolaki mogły zaobserwować codzienne życie pszczół (wylęg młodych oraz produkcję miodu). Pan Adam wyjaśnił dzieciom, czym różni się truteń od pszczoły oraz pokazał, jak wygląda prawdziwy szerszeń - najgroźniejszy wróg pszczół.

- Spotkanie z pszczelarzem pozwoliło najmłodszym na zdobycie wielu cennych informacji i ciekawostek z życia pszczół. Poszerzyło wiedzę dzieci na temat szeroko pojętego pszczelarstwa oraz umożliwiło bliski kontakt z produktami stworzonymi przez naturę – opowiadały panie opiekunki, które dziękują Helenie i Adamowi Boruszka za zaproszenie do swojego gospodarstwa.

Warto wspomnieć, że 20 maja tego roku obchodziliśmy pierwszy Światowy Dzień Pszczół. Święto ustanowiła Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

Światowy Dzień Pszczół zainicjowała Słowenia, która w ten sposób chciała podkreślić znaczenie pszczół dla pozyskiwania żywności i zwracała uwagę na szkodliwość stosowania pestycydów w rolnictwie. Od 2018 roku to święto będzie obchodzone corocznie w dniu 20 maja.

W Polsce żyje 470 gatunków owadów pszczołowatych. Aż 222 z nich zagrożone jest wyginięciem. Pszczołom brakuje miejsc, gdzie mogłyby bezpiecznie żyć, rozmnażać się i zdobywać pokarm.

Jak wynika z badań, około 80 procent roślin występujących w Polsce jest zapylana przez owady. Gdyby nie pszczoły, te rośliny nie mogłyby się rozmnażać.

Spośród 100 gatunków roślin uprawnych, które zapewniają 90 procent żywności na świecie, aż 71 jest zapylanych przez pszczoły. Ocenia się, że 1/3 produktów spożywczych spożywanych przez człowieka jest zależna bezpośrednio lub pośrednio od zapylania przez owady.

Szacuje się, że dochód, jaki uzyskuje się dzięki działalności zapylającej pszczół w Polsce, wynosi od 4,1 do 7,4 miliarda złotych rocznie.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Imprezy folklorystyczne i kulinarne w Świętokrzyskiem. Gdzie promować i sprzedawać wiejskie produkty


Strefa Agro. Jak dbać o najbardziej potrzebne owady. Odwiedzamy Chłopa Roku 2018[PROGRAM]

Wiceminister na Agrotechu: - E-wniosek ostatniego dnia to ryzyko [wywiad]

Agrotech 2018. TOP najdroższych ciągników targów [ZDJĘCIA]

Agrotech 2018. Kosmiczna technologia w traktorach [REPORTAŻ]

Maszyny i gospodarstwa zarządzane... komputerem. Zobacz najnowsze rozwiązania

Agrotech 2018. Nowatorskie rozwiązania w nawożeniu i środkach ochrony roślin

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Imprezy folklorystyczne i kulinarne w Świętokrzyskiem. Gdzie promować i sprzedawać wiejskie produkty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie