Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Górka górą! Busko ma młodych mistrzów województwa w ekologii

Adam Ligiecki
Patryk Lulko, opiekun Izabela Andruszkiewicz, Karolina Gajos, Oliwia Bińczyk i Magdalena Grelewicz (w pierwszym rzędzie) - tak "złota" drużyna z ośrodka na buskiej Górce fetuje wygraną w wojewódzkim konkursie ekologicznym.
Patryk Lulko, opiekun Izabela Andruszkiewicz, Karolina Gajos, Oliwia Bińczyk i Magdalena Grelewicz (w pierwszym rzędzie) - tak "złota" drużyna z ośrodka na buskiej Górce fetuje wygraną w wojewódzkim konkursie ekologicznym. Adam Ligiecki
Patryk Lulko, Karolina Gajos, Oliwia Bińczyk, Magdalena Grelewicz: oni tworzą "złotą" ekipę. Ta czwórka uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku-Zdroju, pod opieką Izabeli Andruszkiewicz, zajęła pierwsze miejsce w finale świętokrzyskim 28. edycji konkursu "Ekologia, my i region, w którym żyjemy".

Konkurs składał się z dwóch etapów. Pierwszy trwał od listopada 2018 do marca, a wzięło w nim też udział 31 szkół ponadgimnazjalnych z terenu całego województwa świętokrzyskiego. Do wielkiego finału zakwalifikowały się tylko pięć szkół. Uczniowie buskiego ośrodka na popularnej Górce nie dali szans rywalom, zajmując w popisowym stylu pierwsze miejsce!

Patryk Lulko, Karolina Gajos, Oliwia Bińczyk, Magdalena Grelewicz - cała czwórka należy do Szkolnego Klubu Ekologicznego prowadzonego przez Izabelę Andruszkiewicz. Ekologia jest ich pasją, a swoją wiedzę i zamiłowania potrafią też przekuć w wymierne sukcesy.

Do pierwszego etapu konkursu przygotowali pracę "Szanuj las - póki czas". Była to prezentacja multimedialna, zawierająca zdjęcia i rysunki, przygotowana na bazie Nadleśnictwa Pińczów.

- Żeby przygotować tę pracę biegaliśmy między innymi po Lesie Winiarskim, spotkaliśmy się z leśniczym. Wysiłek spłacił się z nawiązką - uśmiecha się Izabela Andruszkiewicz. - Za pracę otrzymaliśmy najwięcej punktów i na pierwszym miejscu zakwalifikowaliśmy się do finału wojewódzkiego.

Finał w Kielcach to kolejne wyzwanie. W drugim etapie konkursu wystąpiło pięć szkół ponadgimnazjalnych, zaś uczniowie musieli wykazać się szeroką wiedzą z zakresu ekologii, ochrony przyrody i środowiska, znajomości zabytków. Także wiedzą o parkach narodowych i krajobrazowych województwa świętokrzyskiego oraz Polski. O kolejności miejsc decydowały punkty zdobyte w obu etapach.

Nasza Górka była nie do pobicia! Buscy uczniowie zajęli pierwsze miejsce w swojej kategorii wiekowej, zdobywając też atrakcyjne nagrody.

- Najważniejszy był ostatni miesiąc przygotowań, kiedy wszyscy żyliśmy tylko konkursem. Uczyliśmy się wspólnie, codziennie, nie wyłączając sobót i niedziel. Także podczas spotkań przy kawce, herbatce i chociaż to dzisiaj zabronione, przy czymś mało słodkim (uśmiech) - Izabela Andruszkiewicz zdradza "złotą receptę" na sukces. - Udział w finale konkursu, a następnie oczekiwanie na wynik to wielkie emocje. Kiedy moje dzieci usłyszały, że są pierwsze, cieszyły się bardzo. A ja byłam tak wzruszona, że po ogłoszeniu wyników... nie byłam w stanie podpisać odbioru nagród - przyznaje opiekun mistrzowskiej drużyny.

Poznajmy naszych bohaterów. Szef ekipy - Patryk Lulko jest uczniem klasy drugiej Technikum Mechanicznego w ośrodku na Górce. Interesuje się nowoczesnymi technologiami, uwielbia jeździć samochodem, a wolnych chwilach lubi obserwować przyrodę. Patryk to "siła spokoju" - co bardzo przydało się podczas finału konkursu w Kielcach.

Karolina Gajos - klasa pierwsza Technikum Informatycznego. Uwielbia śpiewać, nie ma żadnej uroczystości szkolnej bez jej udziału. "Chodząca" radość. Bardzo poważnie podeszła do konkursu - motywowała wszystkich, przepytywała jeśli trzeba. Karolina nie ma sobie równych w trudnej sztuce... rozpoznawania roślin i zwierząt.

Oliwia Bińczyk - klasa pierwsza Liceum Ogólnokształcącego. Interesuje się muzyką i piłką nożną, grała w ligowej drużynie Wisły Nowy Korczyn. Wszędzie jej pełno - angażuje się w życie klasy, ośrodka. Lubi pomagać koleżankom i kolegom, zawsze mogą na nią liczyć. Posiada też duży talent plastyczny.

Magdalena Grelewicz uczy się w klasie pierwszej Liceum Ogólnokształcącego. Chociaż porusza się na wózku, nic jej nie ogranicza. Angażuje się w działania szkoły, dobrze się uczy, a jej pasją są języki obce. Interesuje się muzyką, bardzo też lubi czytać książki; zwłaszcza fantastykę.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Największe zagrożenia dla zdrowia w 2019



Bohaterska akcja 11 – latka. Uratował babcię

Możesz żyć nawet 120 lat - tylko nie rób tych rzeczy!



Ile kosztuje zdrowie w Polsce?



Jak widzą świat osoby z wadą wzroku?


ZOBACZ TAKŻE: Flesz - kranówka lepsza dla zdrowia i kieszeni

Źródło: vivi24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

2024 Omówienie próbnej matury z matematyki z Pi-stacją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie