Goście z Ukrainy wygrywają międzynarodowy turniej w Kielcach. Gospodarze na drugim miejscu

MAT
Na zdjęciu fragment meczu AZS UJK Kielce - AKK Branik Maribor.
Na zdjęciu fragment meczu AZS UJK Kielce - AKK Branik Maribor. Mateusz Kołodziej
Przez trzy dni kibice w Kielcach mogli oglądać międzynarodową koszykówkę. W pierwszej edycji turnieju Kielce Basket Cup, oprócz gospodarzy, drugoligowej drużyny AZS UJK Kielce grały drużyny ze Słowenii, Izraela i Ukrainy. Wygrali ci ostatni. Drugie miejsce dla gospodarzy z AZS UJK.

Kieleckiej publiczności w rozgrywanym od piątku turnieju Kielce Basket Cup pierwszy raz zaprezentowali się nowi zawodnicy - podkoszowy Michał Kucharski(ostatnio Księżaka Łowicz), silny skrzydłowy, bądź środkowy Marcel Kapuściński (Dziwi Warszawa), a także mogą grać na pozycjach numer 1 i 2 Olaf Bloda (Wisła Kraków). Po kilku latach przerwy po kieleckim parkiecie znów biegać zaczął też skrzydłowy Artur Busz, dobrze znany kibicom w Kielcach z występów w dawnym UMKS-e.

W pierwszym spotkaniu w piątek kielecki zespół podejmował rywali z Izraela, Ramla Basketball Team. Przez niemal całe spotkanie na prowadzeniu była drużyna z Izraela. W pewnym momencie prowadziła nawet 13 punktami (25:38). Po grze naszych koszykarzy, dla których był to dopiero pierwszy sparing przed nowym sezonem widać było, że kielczanie mają w nogach trudy okresu przygotowawczego. Mimo to w czwartej kwarcie podopieczni trenera Rafała Gila odrobili straty i wyszli nawet na czteropunktowe prowadzenie (63:59). Końcówka należała jednak do drużyny z Ramli.

Drugi pojedynek naszego zespołu, ze słoweńskim Branikiem Maribor układał się podobnie. Nasza drużyna wygrała jednak dosyć pewnie, 84:70 dzięki świetnej postawie w ostatniej kwarcie. W tym meczu zespół trenera Rafała Gila trafił aż dziesięć rzutów za trzy punkty.

O zwycięstwie w całym turnieju zadecydował ostatni mecz turnieju, w którym AZS UJK Kielce zagrał z Winnickimi Żubrami. Początek znów należał do rywali kielczan. Grający szybką koszykówkę Ukraińcy już po kilku minutach prowadzili 12:2, a do przerwy 49:36.

W drugiej odsłonie nasz zespół znów rzucił się do odrabiania strat i po trzech kwartach z przewagi ukraińskiego nie zostało praktycznie nic (66:67). W pierwszej akcji czwartej kwarty i punktach Piotra Osiakowskiego AZS UJK wyszedł na pierwsze w meczu prowadzenie. Na 5 minut przed końcem nasza drużyna prowadziła 78:75, jednak do końca meczu kielczanie zdobyli tylko dwa punkty,a rywale aż 13 i to oni cieszyli się z pucharu za zwycięstwo w kieleckim turnieju. Ostatecznie Winnickie Żubry wygrały kielecki turniej, AZS UJK Kielce był drugi, AKK Branik Maribor trzeci, a Ramla Basketball Team zajął czwarte miejsce. Każdy zespół otrzymał od organizatorów turnieju okazały puchar. Wręczali je Artur Sobolewski, dyrektor Wydziału Kultury, Sportu i Promocji Urzędu Miasta w Kielcach (Urząd Miasta był współorganizatorem imprezy) oraz rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Jacek Semaniak.

Wyniki:

AZS UJK Kielce - Ramla Basketball Team 66:68, (13:14, 12:21, 26:17, 15:16)
AZS UJK:
Pawlak, Osiakowski 8 (2x3), Szwedo 8, Szewczyk 8 (1x3), Kucharski 12 - Druszcz 7 (1x3), Bloda 10 (1x3), Jagiełło, Nowakowski, Kapuściński 5, Busz 8 (1x3), Fugiński.

AKK Branik Maribor - AZS UJK Kielce 70:84, (17:20, 22:14, 13:21, 18:29)
AZS UJK:
Druszcz 1, Fugiński 5 (1x3), Nowakowski 7 (1x3), Osiakowski 3, Kapuściński 14 - Bloda 8 (2x3), Jagiełło 6, Pawlak 9 (2x3), Busz 9 (2x3), Szwedo 7 (1x3), Szewczyk 13, Kucharski 2.

AZS UJK Kielce - Winnickie Żubry 80:88, (18:26, 18:23, 30:18,14:21)
AZS UJK:
Bloda,Jagiełło,Osiakowski 13 (1x3),Szwedo 9 (1x3), Kucharski 2 - Druszcz 27 (4x3), Pawlak 6 (2x3), Nowakowski 4, Busz 2, Kapuściński 8, Szewczyk 9, Fugiński.

W innych meczach: AKK Branik Maribor - Winnickie Żubry 74:84, Winnickie Żubry - Ramla Basketball Team 75:58, Ramla Basketball Team - AKK Branik Maribor 60:74