Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gospodynie z regionu włoszczowskiego upieką smaczne baby wielkanocne i przygotują ozdoby [ZDJĘCIA]

Iwona Boratyn
Pandemia mocno ograniczyła działalność Kół Gospodyń Wiejskich, które w okresie przedświątecznym przygotowywały i prezentowały swoje specjały za sprawą organizowanych w tym czasie wystaw. Ale również w tym roku szykują wiele wielkanocnych atrakcji.

W normalnym czasie, przed pandemią, w okrasie wielkanocnym nasze gospodynie odwiedzały setki mieszkańców spragnionych kulinarnych i artystycznych doznań. Mogli na kiermaszach wielkanocnych skosztować lokalnych rarytasów i nacieszyć się widokiem unikalnego rękodzieła, nawet go kupić. W czasie epidemii koronawirusa realizacja wielu przedsięwzięć jest niemożliwa. Ale panie z Kół Gospodyń Wiejskich to dzielne kobiety. Dalej chcą być aktywne i już teraz mobilizują siły, aby przygotować wielkanocne smakołyki i ozdoby.

- Jest już w naszych głowach wiele pomysłów. Na pewno spróbujemy swoich sił i damy z siebie wszystko, żeby Wielkanoc była radosnym świętowaniem - mówi Małgorzata Giec z Koła Gospodyń Wiejskich Bebelno w gminie Włoszczowa i pokazuje swoje ozdoby. Jak wszyscy wiemy, rękodzieła schodzą jak świeże bułeczki. - Tworzenie w ramach naszego koła to już tradycja. Najpierw wiły nasze babcie, potem mamy, teraz przyszła kolej na nas - dodaje Małgorzata Giec. Do wykonywania palm gospodynie wykorzystują zielone gałązki takie jak bukszpan, borowinę, kocankę, trzcinę czy trawę łąkową oraz wcześniej przygotowane suszone kwiaty lub z bibuły.

Oprócz palm, wśród wielkanocnych ozdób wychodzących spod rąk gospodyń z gminnych kół znajdują się również pisanki przygotowywane za pomocą wielu technik, począwszy od tych tradycyjnych jak farbowane w łupinach cebuli poprzez drapanki, a skończywszy na tych bardziej nowoczesnych jak jaja zdobione metodą decoupage.

Mówiąc o ozdobach wielkanocnych gospodyń nie sposób nie wspomnieć o szydełkowych rękodziełach wykonywanych w naszych kołach pisanki, kurki, zajączki czy też koszyczki na święconkę to prawdziwe arcydzieła. Mimo tak trudnego czasu i ograniczeń gospodynie w swoich miejscowościach tworzą wspólnotę, która zapewnia ciągłość w kultywowaniu kultury ludowej.

Gmina Włoszczowa od 2015 roku stawia na Forum Kobiet Kół Gospodyń Wiejskich, one są liderkami w sołectwach, współpracują z sektorem NGO (czyli organizacjami pozarządowymi), stanowią filar działalności Ochotniczych Straży Pożarnych, korzystamy z ich rad i wiedzy, dbamy o cykliczne spotkania, tworzymy grupy sceniczne i muzyczne. W czasie pandemii kobiety zasiadły do maszyn i uszyły tysiące maseczek dla mieszkańców i szpitala. Pomagają hospicjum stacjonarnemu. Pod tym względem gmina Włoszczowa od kilku lat jest w krajowej czołówce. Można z nas brać przykład. I tak trzymajcie Dziewczyny!

Jak będzie wyglądała druga Wielkanoc w czasie pandemii COVID-19? Koronawirus nie zwalnia, rząd wprowadza kolejne restrykcje i zmienia ograniczenia. Z pewnością na Wielkanoc nadadzą naszym domom odświętnego charakteru uśmiech i życzliwość.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie