Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gra miejska w Końskich. Odkrywali tajemnice miasta i świetnie się przy tym bawili [ZDJĘCIA]

Miłosz Skiba
Miłosz Skiba
Zagadki dotyczyły zarówno dawniejszej historii jak i czasów współczesnych. Uczestnicy Gry Miejskiej „Moje Miasto” zazwyczaj nie mieli problemów z rozwiązaniami, a wyznaczoną przez organizatorów trasę pokonywali w niespełna dwie godziny.

Gra miejska w Końskich

Miejsko – Gminny Dom Kultury w Końskich zaprosił mieszkańców do zabawy w odkrywanie tajemnic swego miasta i rodzinną aktywność na świeżym powietrzu. - W ramach projektu „Active Citizens – Aktywni Obywatele” przygotowaliśmy grę miejską „Moje Miasto” - informuje dyrektor placówki Piotr Salata. - W sobotę 2 października przed południem przybyły do nas kilkuosobowe drużyny, które postanowiły wziąć w niej udział.

Uczestników powitali dyrektor Piotr Salata oraz koordynatorka projektu Izabela Ferens, którzy wyjaśnili zasady zabawy, rozdali karty uczestników i mapy. Potem drużyny złożone z rodzin i przyjaciół wyruszyły w trasę, aby odnaleźć obiekty, które tylko częściowo były widoczne na zdjęciach umieszczonych z drugiej strony mapy.

Na punktach kontrolnych czekali pomagający pracownikom domu kultury uczniowie klas mundurowych Zakładu Doskonalenia Zawodowego i członkowie Jednostki Strzeleckiej 2026 Końskie pod dowództwem Dominiki Stefańczyk. - Punkty te przygotowaliśmy na Koneckich Błoniach Browarach, przed „Egipcjanką”, na Pływalni Miejskiej, w Szkole Muzycznej, przed Gloriettą, Pomnikiem Partyzantów, pomnikiem Tadeusza Kościuszki na koniu, przy popiersiu Tadeusza Kościuszki, przed Pomnikiem Wdzięczności, przy kolegiacie św. Mikołaja, na hali sportowej oraz przy kościele św. Anny – dodaje Izabela Ferens. - Można je było zdobywać w dowolnej kolejności, jednak warto było przed wyruszeniem w trasę zastanowić się, jak ją zaplanować, by jak najszybciej powrócić na metę w „Egipcjance”. Czas bowiem także liczył się w grze.

Co działo się na punktach kontrolnych?

Drużyna otrzymywała pytania przygotowane przez wicedyrektor Marzenę Kądzielę i Izabelę Ferens. - Te pytania dotyczyły obiektów historycznych jak Glorietta czy „Egipcjanka”, ale także budowli współczesnych jak pływalnia czy hala sportowa – mówi Marzena Kądziela. - I chodziło w pytaniach nie tylko o daty czy nazwiska, ale i o atrakcje tych miejsc. Uczestnicy zabawy mogli wykorzystywać internet czy też przewodniki papierowe. Ważne, by odpowiedzi były poprawne. W taki sposób przecież zdobywa się wiedzę.

Po poprawnych odpowiedziach na pytania drużyny otrzymywały jednego puzzla. Tych puzzli było 12, a powstawały z nich fotografie znanych koneckich miejsc.

Jako pierwsi na metę w „Egipcjance” przybył zespół w składzie: Inka Starzyńska, Wit Starzyński, Robert Starzyński i Michał Zenka. Drudzy byli: Sandra Kierdan, Wiktoria Krawczyk i Mateusz Kupis, trzeci: Matylda Kuleta, Alicja Michalczyk, Michał Wieczorkiewicz, Łukasz Michalczyk. Zwycięzcy (trzy drużyny) otrzymali nagrody finansowe, wszyscy – upominki w formie gadżetów związanych z miastem oraz z Miejsko – Gminnym Domem Kultury. Nagrody wręczali dyrektor Piotr Salata i koordynator Izabela Ferens.

Na koniec zarówno uczestnicy, organizatorzy jak i wolontariusze mogli posilić się poczęstunkiem przygotowanym przez Urszulę Nowicką i Małgorzatę Pasek.

Projekt „Active Citizens” realizowany jest wspólnie z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego we współpracy z Fundacją British Council oraz Polsko – Amerykańską Fundację Wolności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto