Gra o 7 milionów złotych. Tyle brakuje na budowę wielkiej...

  Gra o 7 milionów złotych. Tyle brakuje na budowę wielkiej tężni w Busku-Zdroju [ZDJĘCIA]

  Adam Ligiecki

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Tak ma wyglądać Kompleks Urządzeń Uzdrowiskowych - z tężnią solankową - w buskim parku zdrojowym (wizualizacja).
  1/8
  przejdź do galerii

  Tak ma wyglądać Kompleks Urządzeń Uzdrowiskowych - z tężnią solankową - w buskim parku zdrojowym (wizualizacja). ©Archiwum

  Pięć ofert wpłynęło na kolejny, ogłoszony jesienią tego roku przetarg na budowę tężni w Busku-Zdroju. Wyniki zostały podane do wiadomości publicznej w trzeciej dekadzie listopada. Najtańsza oferta ma wartość 31,3 milionów złotych, najdroższa - ponad 36 milionów. Gmina Busko-Zdrój zamierzała przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia 24,5 milionów złotych, sprawą kluczową jest zatem dzisiaj - skąd wziąć brakujące 7 milionów?
  Oficjalna nazwa zadania brzmi: "Budowa Kompleksu Urządzeń Uzdrowiskowych w Zieleni Parkowej w Busku-Zdroju". Zakłada się budowę dużej tężni solankowej, a także pijalni uzdrowiskowej z oranżerią, fontanny, przebudowę infrastruktury, zagospodarowanie terenu. Kompleks zlokalizowano na działkach znajdujących się przy ulicach Waryńskiego i Lipowej, w nowym parku zdrojowym.

  Tężnia to przede wszystkim poszerzenie oferty uzdrowiskowej. Ma być atrakcją dla kuracjuszy i turystów, która przyciągnie do Buska tysiące ludzi.

  Projekt, zorganizowany w formule konkursu, na wykonanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej wygrała w 2015 roku renomowana pracownia 2pm. z Warszawy. I choć minęły od tego czasu trzy lata, budowa kompleksu uzdrowiskowego nie ruszyła. Powód? Nie znaleziono wykonawcy inwestycji.

  Poprzedni przetarg na wykonanie robót budowlanych, ogłoszony kilka miesięcy temu, został unieważniony. Zabrakło pieniędzy. Gmina zamierzała początkowo przeznaczyć na tę inwestycję 15 milionów złotych o choć - po urealnieniu kosztorysu do cen rynkowych - podwyższyła kapitał o prawie 10 milionów - to nie wystarczyło. Dwie firmy, które zgłosiły się wtedy do przetargu, złożyły oferty przekraczające grubo 30 milionów złotych.

  Jesienią - kolejny przetarg. Tym razem zgłosiło się pięć firm, lecz okazuje się, że wykonawcy nie zamierzają "schodzić z ceny". Wartość ofert zamyka się w przedziale: 31,3-36,5 milionów złotych.

  - Wysokie ceny przetargów stanowią odbicie trudnej sytuacji, jaka panuje na rynku usług budowlanych. Popyt jest większy niż podaż, naprawdę trudno jest dzisiaj znaleźć wykonawcę - mówi Waldemar Sikora, burmistrz Buska-Zdroju.

  Władze miasta mają problem. Z jednej strony "krótka kołdra", z drugiej - prestiż i sprawa wizerunkowa. Budowa tężni postrzegana jest jako flagowa inwestycja tej kadencji samorządu, nowy więc nie ma o rezygnacji z tego zadania. "Odchudzenie" też nie wchodzi w grę. Ewentualne zmiany w dokumentacji to dodatkowe koszty i opóźnienie czasowe, zaś na to inwestor nie może sobie pozwolić. Terminy są bardzo napięte - budowa tężni ma być zakończona 31 maja 2020 roku.

  Obecnie trwa w buskim ratuszu ocena ofert przetargowych pod względem formalnym. Niewykluczone, że i to postępowanie zostanie unieważnione. Najważniejsze - to znaleźć brakujące 7 milionów złotych. Wtedy gmina mogłaby podjąć negocjacje z konsorcjum firm Lider z Tarnowa oraz Śląsk z Sosnowca, które złożyło najniższą kwotowo ofertę.

  - Miastu brakuje pieniędzy. Zastanawiamy się, skąd wziąć te 7 milionów złotych. Myślę, że w najbliższym czasie powinno się to wyjaśnić - dodaje burmistrz Waldemar Sikora.  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Na te psy musisz mieć pozwolenie urzędnika! To groźne zwierzęta!


  Prezenty dla dzieci na Mikołajki 2018. TOP 10  Rzadko widujesz te znaki drogowe. Lepiej przypomnij sobie, co oznaczają!  Najlepsze seriale 2018 roku. Jaki wybrać na wieczór? Zobacz najciekawsze
  Śladami słynnych filmów i seriali - miejsca, które trzeba odwiedzić! [GALERIA]  Plastik i śmieci zalewają Ziemię? Zobacz niezwykłe zdjęcia z kosmosu  ZOBACZ TAKŻE: FLESZ SMOG SKRACA ŻYCIE

  Źródło:vivi24

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Solec-Zdrój z lotu ptaka. Wrażenie robi nie tylko park [WIDEO]

  Tak z lotu ptaka wygląda Busko-Zdrój

  Powiat buski z perspektywy lotu ptaka wygląda pięknie

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki!

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów!

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów!

  Miss i Mister Studniówki 2019. Zgłoś się

  Miss i Mister Studniówki 2019. Zgłoś się