Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grand Video Awards 2018. Film naszych twórców nagrodzony!

Anna Bilska
Mikołaj Vonsky z Warszawy, Mateusz "Rover" Pustuła z Kielc i pomysłodawca projektu Wojciech Grabowski z Kielc.
Mikołaj Vonsky z Warszawy, Mateusz "Rover" Pustuła z Kielc i pomysłodawca projektu Wojciech Grabowski z Kielc.
W czwartkowy wieczór odbyła się czwarta gala Grand Video Awards. Wśród nagrodzonych produkcji jest film Vonsky'ego oraz Wojciecha Grabowskiego ze Staszowa i Mateusza Pustuły z Kielc. Ich poruszający film o cygańskim osiedlu na Słowacji otrzymał nagrodę w kategorii Publicystyka i wideorozmowa.

W czwartek 11 października w warszawskim kinie Iluzjon odbyła się gala czwartej edycji Grand Video Awards – jedynego w Polsce konkursu dla twórców wideo w internecie, którego głównym organizatorem jest magazyn „Press”. Konkurs ma promować i honorować najlepszą twórczość w polskiej sieci. Wśród nagrodzonych produkcji jest film "Projekt Lunik", którego sceny nagrano w cygańskim getcie na Słowacji.

Pomysłodawcą wyjazdu i nagrania filmu był Wojciech Grabowski pochodzący ze Staszowa, a mieszkający w Kielcach autor podróżniczego bloga roadtripbus.pl. Do współpracy zaprosił kielczanina Mateusza „Rovera” Pustułę, rapera, fotografa z Kielc i Mikołaja Vonsky'ego, vlogera z Warszawy. Mężczyźni zaznaczają, że nie szukali sensacji. Co zatem przyciągnęło ich do romskiego getta? - Zamieszkaliśmy w Luniku, żeby dowiedzieć się jak tam jest naprawdę. Kto zawinił? Z jakich powodów sytuacja na osiedlu stała się tak zła i przede wszystkim – dlaczego nikt z tym nic nie robi!? Chcieliśmy też zrozumieć mentalność osób, które tam mieszkają. I to nam się udało – przyznają twórcy filmu.

Czytaj więcej o filmie "Projekt Lunik"

Tegoroczne jury oceniało aż 797 filmów, o 100 więcej niż w 2017 roku. Ostatecznie do finału nominowało 68 prac. Zwycięzców jury wyłoniło w 10 kategoriach – laureaci otrzymali 4 tysiące złotych nagrody.

Dzieci bawiące się na obrzeżach Lunika. W tle ostatni z dwóch zachowanych bloków na południowej stronie osiedla. Pozostałe zostały w ostatnich latach
Dzieci bawiące się na obrzeżach Lunika. W tle ostatni z dwóch zachowanych bloków na południowej stronie osiedla. Pozostałe zostały w ostatnich latach wyburzone. Mimo, że ten widoczny na zdjęciu nadaje się do rozbiórki to nadal mieszka w nim pięć rodzin. Mateusz Pustuła

WYNIKI Grand Video Awards 2018:

Podczas gali statuetki Grand Video Awards otrzymali w poszczególnych kategoriach:

Rozrywka
Marek Hucz, Jan Jurkowski (kanał G.F. Darwin) za film „Gwiezdny szeryf”

Vlog
Krzysztof Gonciarz za film „Zdobyłem szczyt Japonii!”

Publicystyka i wideorozmowa
Mikołaj „Vonsky” Teperek, Wojciech Grabowski, Mateusz Pustuła (kanał Wideoprezentacje) za film „Projekt Lunik”

Wideo popularnonaukowe
Artur Filipowicz, Ewa Jesionek (kanał Topowa Dycha) za film „Byliśmy na zakazanym cmentarzu cholerycznym”

Hobby
Julian Frysztacki (Żądny Przygód) za film „Nielegalna eksploracja katakumb Paryża”

Gaming
Karol Wiśniewski (kanał Friz) za film „Fortnite w prawdziwym życiu! (In Real Life) z Rezi i Izak”

Kultura
Igor Leśniewski (Ajgor Ignacy) za film „Cała prawda o Magiku”

Wideotutorial
Michał Nogala (Janusz Filmu) za film „Janusz rapu – oświetlenie konturowe / kontrowe”

Lifestyle
Magdalena Pięta-Stritzke, Paulina Dudek, Kamil Rutkowski (Gazeta.pl) za film „Chciała dorobić do emerytury. Teraz na jej lody zjeżdżają z całej Polski”

Branded Content
Huyen Pham, Marcin Nguyen (kanał Emce kwadrat) za film „69.90”.

Poza rozstrzygnięciem wyników w kategoriach konkursowych wręczono też nagrody specjalne GVA za:

Debiut Roku – otrzymał ją Rafał Gębura;

Osobowość Roku – laureatem został Sylwester Wardęga;

Nagrodę Widzów zdobył Krzysztof Gonciarz.

W tym roku dodatkowo, wspólnie z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy, „Press” stworzył kategorię Zielona Warszawa. Laureata wybrało jury powołane przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy – głównej nagrody nie przyznano, wyróżnienie otrzymał Bartosz Wronka.

Na gali wręczono też kilka innych nagród. Firma Mastercard swoją nagrodę (10 tys. zł na realizację bezcennej niespodzianki) przyznała Sylwestrowi Wardędze. Firma AudioNetwork wybrała film spośród twórców, którzy skorzystali z muzyki dostępnej w bibliotece muzycznej AN – jej nagrodę (roczny dostęp do biblioteki muzycznej AudioNetwork) otrzymał Martin Stankiewicz. Firma Asus wybrała swojego laureata spośród wszystkich debiutów – został nim Krystian Dobrzański (kanał Aspekty), który otrzymał laptop Asus ZenBook Pro. Bank BGŻ BNP Paribas, partner kategorii Gaming, wybrał swojego laureata spośród wszystkich zgłoszeń nadesłanych do tej kategorii – został nim Cyber Marian. Natomiast nagrodę specjalną Wyższej Szkoły Filmowej - bezpłatny roczny kurs reżysersko-operatorski lub montażowy - otrzymali Joanna Szczepaniak i Adrian Szczepaniak (kanał Pan i Pani Spakowani).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie