Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grube miliony na drogi i oświatę w powiecie kieleckim. Budżet przegłosowany!

Paulina Baran
Paulina Baran
W poniedziałek, 30 grudnia radni powiatu kieleckiego przyjęli uchwałę, która zakłada przyszłoroczne wydatki na poziomie 177 miliony złotych. Największa kasa zostanie przeznaczona na oświatę oraz na inwestycje drogowe.

Założenia budżetu przedstawił radnym – wicestarosta Tomasz Pleban oraz przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości, który przedstawił prezentację z najważniejszymi danymi, dotyczącymi przyszłorocznego budżetu.

Zgodnie z projektem strona dochodowa została zaprojektowana w wysokości 177 milionów 83 tysięcy 974 złotych. Ponad 40 milionów złotych zostanie uzyskane z podatku dochodowego od osób fizycznych. Ponad 68 milionów to dochód z subwencji ogólnych, w tym oświatowej, która wynosić będzie 25 milionów 695 tysięcy złotych.

Pozostałe dochody to: środki z budżetu Unii Europejskiej i budżetu państwa na realizację projektów to kwota 5 milionów 230 tysięcy złotych. Ponad 9 milionów 306 tysięcy złotych powiat otrzymał na realizacje zadań inwestycyjnych na drogach powiatowych z Funduszu Dróg Samorządowych. Dodatkowo do budżetu powiatu wprowadzono także pieniądze z gmin – w wysokości ponad 5 milionów 835 tysięcy złotych – które zostaną w całości przekazane na inwestycje drogowe w ramach Funduszu Dróg Samorządowych.

Wydatki samorządu powiatu to kwota 177 milionów 145 tysięcy 107 złotych. Deficyt budżetowy, który wynosi 61 tysięcy 820 złotych zostanie pokryty przychodami z wolnych środków.

Oświata

Na pierwszym miejscu w wydatkach powiatu znajduje się oświata, na którą samorząd planuje wydać 44 miliony 147 tysięcy 383 złote – to stanowi ponad 25 procent wydatków ogółem. To kwota na utrzymanie szkół powiatowych, na działalność młodzieżowych ośrodków wychowawczych, trzech poradni psychologiczno – pedagogicznych oraz powiatowego schroniska młodzieżowego.

Drogi
Na drugim miejscu znajdują się drogi powiatowe. Na to zadnie powiat przeznaczy 39 milionów 442 tysięcy 788 złotych.

Na kolejnych miejscach w wydatkach powiatu znajdują się opieka społeczna, w tym Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Powiatowy Urząd Pracy, placówki opiekuńczo – wychowawcze, piecza zastępcza, domy opieki społecznej, orzekanie o niepełnosprawności, rehabilitacja zawodowa i społeczna, osób niepełnosprawnych i Warsztaty Terapii Zajęciowej. Tutaj wydatki wyniosą 38 milionów 249 tysięcy 810 złotych.

Wydatki na projekty finansowane środkami unijnymi to 11 milionów 917 tysięcy złotych. Na kolejnych pozycjach jest rolnictwo, leśnictwo, ochrona środowiska, geodezja i gospodarka nieruchomościami, nadzór budowlany, administracja, kultura, turystyka, sport, nieodpłatna pomoc prawna, bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa.

Radni byli podzieleni
Chwilę później zaczęły się dyskusje nad budżetem. Radni byli podzieleni. Budżet powiatu rekomendował radnym wicestarosta Tomasz Pleban. – Korzystamy z dobrej koniunktury, którą stworzył rząd Prawa i Sprawiedliwości. Dlatego zmiany w budżecie były bardzo dynamiczne- mówił wicestarosta.

- Z optymizmem podchodzimy realizacji budżetu. Uważamy że jest proinwestycyjny, bo wydajemy ogromne pieniądze na drogi, jest rozwojowy, bo powiększamy swój majątek, a jednocześnie oszczędny, bo ograniczyliśmy wydatki, na przykład na utrzymanie Powiatowego Urzędu Pracy czy urzędu starostwa. Deficyt powiatu również jest bardzo niski, to także świadczy o oszczędnym zarządzaniu. Stad rekomenduję Państwu radnym te budżet.

W imieniu klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego głos zabrał radny Michał Godowski. – Chcemy być opozycją konstruktywną, bo zależy nam na rozwoju powiatu. W związku z powyższym postanowiliśmy jako klub wstrzymać się od głosowania nad budżetem. Liczymy, że na przestrzeni roku sytuacja się zmieni.

Robert Kaszuba reprezentujący Projekt Świętokrzyskie także odniósł się do podziału środków w budżecie. – Budżet uważam że jest inwestycyjnym, co łatwo zauważyć. Dlatego będziemy głosować za jego przyjęciem. Głos w sprawie budżetu zabrała także radna niezależna Irena Gmyr.

Większość była "za"
Ostatecznie 20 radnych głosowało za przyjęciem zaproponowanego projektu budżetu, a 8 wstrzymało się od głosu.

Starosta kielecki, Mirosław Gębski podziękował wszystkim radnym za przyjęcie budżetu. - Cieszę się, że wchodzimy w nowy rok z nowym budżetem – powiedział starosta.

Na koniec starosta zwrócił się do tych radnych, którzy wstrzymali się od głosowania nad budżetem. – Rządziliście państwo 20 lat, my rządzimy rok. Chcecie abyśmy w rok zmienili to, co wam się nie udało w ciągu 20 lat? Tak się nie da. Tyle dróg, co my zbudujemy w przeciągu najbliższego czasu, nie wybudowaliście Państwo w ciągu 20lat. Korzystamy przy tym z wysokiego dofinansowania - stwierdził.

POLECAMY:

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie