Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grypa czyha, ale jeszcze zdążysz się zaszczepić

Luiza BURAS-SOKÓŁ
W przychodni na kieleckim Uroczysku nawet późnym popołudniem czekają kolejki do internisty. Chorują zwłaszcza osoby po 50. roku życia.
W przychodni na kieleckim Uroczysku nawet późnym popołudniem czekają kolejki do internisty. Chorują zwłaszcza osoby po 50. roku życia. Aleksander Piekarski
Zgodnie z danymi epidemiologicznymi Światowej Organizacji Zdrowia na grypę rocznie zapada od 5 do 15 procent populacji. Oznacza to, że w tym roku zachorować może nawet kilka milionów Polaków. To ostatni dzwonek, by pomyśleć o profilaktyce.

Grypa jest powszechnie występującą i groźną chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirusy, które namnażają się w komórkach nabłonka dróg oddechowych. W przeciwieństwie do zwykłego przeziębienia bardzo często atakuje z zaskoczenia i jest w stanie "powalić" człowieka w ciągu kilku godzin.

GROŹNA W SKUPISKACH

Do typowych objawów grypy należą znacznie podniesiona temperatura ciała, ból gardła, głowy i mięśni, a także dreszcze, jadłowstręt, silne uczucie zmęczenia i rozbicia. Wirusy grypy przenoszą się z człowieka na człowieka drogą kropelkową - najczęściej podczas kichania, kaszlu czy rozmowy z zarażonym, albo poprzez kontakt ze skażonymi przedmiotami. Znaczenie łatwiej jest zarazić się wirusem grypy w zatłoczonych pomieszczeniach o złej wentylacji, w których panuje niska temperatura i wysoka wilgotność.

Deszczowa pogoda i gwałtowne obniżenie temperatury sprawiły, że w ostatnim czasie zachorowań przybyło. - Sezon infekcji już się zaczął, choć niekoniecznie mamy do czynienia z grypą. Są to przeziębienia, zachorowania grypopodobne - informuje internista doktor Ryszard Misiak. Co zrobić, by jesień i zimę przetrwać w dobrym zdrowiu? - Nie ma na to cudownych sposobów - śmieje się lekarz. - Dużo zależy od naszego trybu życia. Trzeba wykazywać się rozwagą, nie wychodzić na dwór rozgrzanym, ubierać się odpowiednio do aury, dbać o siebie. Grypy można także uniknąć szczepiąc się, i choć skuteczność szczepień nie jest stuprocentowa, w wielu przypadkach są one zalecane - wylicza doktor Misiak.

BARIERA OCHRONNA

Tam się zaszczepisz

Osoby powyżej 55. roku życia bezpłatnie mogą się zaszczepić do końca grudnia w jednej z następujących przychodni: ul. Lecha 14A, ul. 1-go Maja 196, ul. Dewońska 19, ul. Skibińskiego 4, ul. Karczówkowska 36, ul. Kryształowa 3, ul. Warszawska 151, ul. Pocieszka 11, ul. Zamenhoffa 4, ul. Daleka 5, ul. Mazurska 61, ul. Zagórska 17b, ul. Żelazna 35, ul. Wojska Polskiego 3/5, ul. Sobieskiego 27, ul. Prusa 1, ul. Orzeszkowej 55, ul. Nowaka Jeziorańskiego 87, os. Na Stoku 72 K, ul. Ściegiennego 7A, ul. Żelazna 35, ul. Wojska Polskiego 51, Sitkówka-Nowiny ul. Białe Zagłębie 32.

Do grupy podwyższonego ryzyka zachorowań na grypę należą zwłaszcza osoby starsze, małe dzieci, ludzie cierpiący z powodu chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca czy astma. To właśnie dla nich powikłania pogrypowe mogą być szczególnie groźne i to głównie oni w pierwszej kolejności powinni pomyśleć o profilaktyce. - Szczepień nie należy się bać ani ich unikać. Bardzo przydatne będą dla osób na co dzień przebywających w dużych skupiskach, na przykład akademikach i domach starców. U chorych na choroby przewlekłe dzięki szczepionce potencjalny przebieg grypy może być lżejszy - przekonuje doktor Ryszard Misiak.

Zapewnia też, że tych, którzy szczepieniom nie powinni się poddawać, nie jest wielu. Przeciwwskazania dotyczą kobiet w ciąży oraz osób uczulonych na białko, na bazie którego wytwarzana jest szczepionka. - Indywidualnie należy podejść do szczepień u dzieci. Najlepiej skonsultować się w tej sprawie z pediatrą - radzi internista.

SZCZEPIĄ BEZPŁATNIE

Konieczność wykonywania szczepień doskonale rozumieją władze Kielc, które już po raz piąty zabezpieczyły w budżecie pieniądze na ten cel. W tym roku jest to 411 tysięcy złotych, a szczepienia obejmują osoby po 55. roku życia. Program potrwa do końca grudnia. - Widać znaczny wzrost zainteresowania nieodpłatnymi szczepieniami. W 2006 roku, kiedy zaczynaliśmy program, skorzystało z niego 6 tysięcy 800 osób, w ubiegłym roku było to już ponad 13 tysięcy. Przewidujemy, że w tym roku ta liczba wzrośnie do 14 tysięcy - wymienia prezydent Kielc Wojciech Lubawski, który zaangażował się w promocję darmowych szczepień. - Ten program jest opłacalny, widać jego efekty. Jest mniej zachorowań i zajętych miejsc w szpitalach, mniej zgonów z powodu powikłań pogrypowych. Jest to też pomoc dla ludzi starszych, których nie zawsze stać na wydanie 30 złotych na szczepionkę - zauważa prezydent.

O szczepieniach dla mieszkańców pomyślały także władze gminy Sitkówka-Nowiny. - Przeznaczyliśmy na to 10,5 tysiąca, czyli o 500 zlotych więcej, niż rok temu, bo zainteresowanie jest bardzo duże - wyjaśnia sekretarz gminy Bożena Zygmunt. Z kolei w Suchedniowie seniorzy mogą skorzystać ze szczepień o połowę tańszych, czyli za 15 złotych.

Wzrost świadomości na temat zagrożeń, jakie niesie ze sobą grypa jest z roku na rok bardziej widoczny. Coraz więcej osób chętnie korzysta ze szczepień. W przychodni Promed na ulicy Karczówkowskiej w ciągu miesiąca zgłosiło się na nie już 300 osób. - Pewnie byłoby ich więcej, gdyby nie ta pogoda, która powoduje zachorowania, a chorzy nie kwalifikują się do szczepienia. W ubiegłym roku o tej porze mieliśmy wydanych już 900 dawek - mówi wicedyrektor placówki Iwona Łączkiewicz. - Przewidujemy jednak, że zainteresowanie będzie tak duże, jak rok temu, kiedy w listopadzie musieliśmy zwiększać umowę z 1500 do 1750 szczepionek - stwierdza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie