Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grypa groźniejsza od przeziębienia. Jak się przed nią ustrzec?

opr. /LB/
Wirusy grypy przenoszą się z człowieka na człowieka drogą kropelkową – najczęściej podczas kichania, kaszlu czy rozmowy z zarażonym, albo poprzez kontakt ze skażonymi przedmiotami.
Wirusy grypy przenoszą się z człowieka na człowieka drogą kropelkową – najczęściej podczas kichania, kaszlu czy rozmowy z zarażonym, albo poprzez kontakt ze skażonymi przedmiotami. fot. sxc.hu
W przeciwieństwie do zwykłego przeziębienia bardzo często grypa atakuje z zaskoczenia i jest w stanie "powalić" człowieka w ciągu kilku godzin. Do jej typowych objawów należą: znacznie podniesiona temperatura ciała, ból gardła, głowy i mięśni, a także dreszcze, jadłowstręt, silne uczucie zmęczenia i rozbicia.

Gorączka wynosi zwykle od 38 do 40 stopni Celsjusza i trwa przez 3-5 dni. Choroba zazwyczaj ustępuje w ciągu tygodnia, ale kaszel i złe samopoczucie często utrzymują się przez wiele dni, a czasami nawet tygodni. Okres inkubacji choroby trwa najczęściej 2 dni. Z kolei u osób w wieku podeszłym symptomy grypy bywają nieco inne - nie występuje u nich wysoka gorączka, a jedynie zmęczenie, utrata apetytu, i dezorientacja.

Infekcja wśród ludzi

Grupa ryzyka

Szczególnie narażeni na chorobę są: osoby starsze, niemowlęta i małe dzieci, cukrzycy, pacjenci z chorobami serca i układu oddechowego, pacjenci po chemioterapii z osłabionym układem immunologicznym, nosiciele wirusa HIV, osoby już zarażone innymi poważnymi chorobami.

Wirusy grypy przenoszą się z człowieka na człowieka drogą kropelkową - najczęściej podczas kichania, kaszlu czy rozmowy z zarażonym, albo poprzez kontakt ze skażonymi przedmiotami. Znaczenie łatwiej jest zarazić się wirusem grypy w zatłoczonych pomieszczeniach o złej wentylacji, w których panuje niska temperatura i wysoka wilgotność. Zdrowy dorosły człowiek może być źródłem zakażenia już na dzień przed wystąpieniem pierwszych objawów choroby i nawet przez tydzień po ich wystąpieniu.

Zapobiegaj, by nie leczyć

Grypę i przeziębienie wywołują wirusy rozprzestrzeniające się między innymi przez powierzchnie, które zostały dotknięte przez osoby chore. Oto kilka skutecznych sposobów zapobiegania infekcjom: często myj ręce w ciepłej wodzie z mydłem przez 10 do 20 sekund, unikaj dotykania oczu, nosa i ust, gdyż wirusy rozprzestrzeniają się łatwiej przez skażone powierzchnie niż drogą powietrzną, często wycieraj szmatką słuchawkę telefonu, klawiaturę, kierownicę i sprzęt biurowy, którego dotyka wiele osób, dużo spij, aby utrzymać sprawność układu immunologicznego, pij dużo wody, jako że organizm szybko ulega odwodnieniu, nawet w niższej temperaturze, w chłodne dni zachowaj kalendarz treningów, wykonuj ćwiczenia o umiarkowanej intensywności trzy lub cztery razy w tygodniu, zachowaj zdrową dietę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie