Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grypa zaczyna zbierać żniwo, ale szczyt zachorowań jest dopiero przed nami

Luiza Buras-Sokół
123RF
- Statystyki, które prowadzimy, obejmują zachorowania grypopodobne i ostre zakażenia dróg oddechowych, jakie mogą być wywołane przez różne wirusy, których teraz krąży zapewne kilkadziesiąt - wyjaśnia Marzena Haponiuk, kierownik Oddziału Nadzoru Przeciwepidemicznego Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach.

Mimo, że w analogicznym okresie ubiegłego roku przypadków podejrzeń grypy w naszym regionie odnotowano o 300 mniej, a dwa lata temu - 400 mniej, Marzena Haponiuk uspokaja. - Liczba 1119 wciąż nie wykracza poza wartości spodziewane o tej porze roku - mówi i dodaje, że przeciętna dzienna zapadalność w Świętokrzyskiem wynosi aktualnie około 10 osób na 100 tysięcy ludzi, podczas, gdy w Polsce średnia ta to 29 osób.

To dopiero początek

- Umowny sezon epidemiczny grypy rozpoczął się 1 września, ale jego szczyt z najwiekszą liczbą zachorowań rejestrujemy najczęściej w lutym - informuje Marzena Haponiuk

Internista, kierownik Gminnego Ośrodka Zdrowia w Mniowie w powiecie kieleckim, doktor Ryszard Matuliński przyznaje, że w ostatnim tygodniu przyjął kilku pacjentów z objawami grypopodobnymi. - Warto jednak podkreślić, czym różni się przeziębienie od grypy. Grypa jest zakażeniem ogólnoustrojowym. Początkowo może przebiegać bez kaszlu, ale z wysoką gorączką i silnymi bólami mięśniowymi - wylicza lekarz.

Ważna profilaktyka

Specjaliści podkreślają, że tylko od nas zależy, czy statystyki epidemiologiczne sanepidu będą wysokie. - Podstawą profilaktyki grypy są szczepienia, szczególnie zalecane chorym obciążonym przewlekłymi chorobami układu oddechowego, z niewydolnością krążenia, cukrzycą i seniorom, których ogólny stan zdrowia nie jest najlepszy. Szczepimy nie tylko, by zmniejszyć ryzyko zachorowań, ale także by uniknąć groźnych powikłań pogrypowych, na przykład ciężkiego zapalenia płuc czy zapalenia mięśnia sercowego - tłumaczy doktor Matuliński i dodaje, że rok 2015 jest Rokiem Walki z Powikłaniami Pogrypowymi.

- Grypa jest chorobą, która przenosi się drogą kropelkową, zatem aby uniknąć zakażenia, należy jak najmniej przebywać w dużych skupiskach ludzkich, wskazane jest też częste mycie rąk - podkreśla lekarz.

Obniżaniu statystyk zapadalności na grypę przysłużą się też ci, którzy już po zdiagnozowaniu choroby sami się odizolują, by nie przenosić zakażenia. - Grypę leczymy objawowo lekami przeciwgorączkowymi, oraz spoczyn-kowo, odpoczywając w domu. Dla dobra współpracowników lepiej zrezygnować z pójścia do pracy - apeluje doktor Ryszard Matuliński.

Aż 1119 przypadków podejrzeń zachorowania na grypę odnotowano w ostatnim tygodniu października w województwie świętokrzyskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie