Wybierz miasto:
  Grypa zbiera śmiertelne żniwo w Świętokrzyskiem. W regionie...

  Grypa zbiera śmiertelne żniwo w Świętokrzyskiem. W regionie zmarły dwie osoby

  Zdjęcie autora materiału

  Paula Goszczyńska

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Grypa zbiera śmiertelne żniwo w Świętokrzyskiem. W regionie zmarły dwie osoby
  Trwa szczyt zachorowań na grypę. Statystyki przerażają - w tym sezonie mamy do czynienia z druzgocącym wzrostem umieralności z powodu tej choroby. W Polsce od początku roku odnotowano aż 97 zgonów, w województwie świętokrzyskim zmarły dwie osoby. Dla porównania – w tym samym okresie w roku ubiegłym nie odnotowano żadnego zgonu.
  Grypa zbiera śmiertelne żniwo w Świętokrzyskiem. W regionie zmarły dwie osoby


  Od 1 do 7 marca 2019 roku zarejestrowano w Polsce ponad 155 tysięcy zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Średnia dzienna zapadalność wynosiła 57,7 na 100 tysięcy ludności. Odnotowano również 8 zgonów z powodu grypy.

  W województwie świętokrzyskim w tym samym okresie odnotowano 5220 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Od 1 do 7 marca nie odnotowano żadnej śmierci, ale dwóch pacjentów z regionu zmarło w połowie lutego. To niepokojące, ponieważ rok wcześniej w naszym regionie nie odnotowano żadnego przypadku śmierci na grypę, Niestety, sezon na grypę wciąż trwa i nie wiadomo, co może przynieść. Dlatego warto wiedzieć na temat grypy jak najwięcej.

  Groźne powikłania
  Choć grypa z zasady nie jest groźną chorobą i większość przypadków przebiega w sposób łagodny, nie wymagający hospitalizacji, to są grupy pacjentów, u których można się spodziewać cięższego przebiegu. - Są to osoby powyżej 65. roku życia, osoby z chorobami przewlekłymi - szczególnie z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc oraz astmą. Ale również większe ryzyko dotyczy osób z chorobą wieńcową, cukrzycą, kobiet w ciąży, osób otyłych oraz dzieci z przewlekłymi chorobami neurologicznymi - wymienia doktor Paweł Pabjan, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. - Najczęstszym powikłaniem jest zapalenie płuc i może to być grypowe zapalenie płuc, kiedy to nie dochodzi do poprawy i stan chorego systematycznie się pogarsza, ale może być również nadkażenie bakteryjne, kiedy po okresie poprawy ponownie dochodzi do wzrostu gorączki i objawów zapalenia płuc - wyjaśnia lekarz.

  Innymi powikłaniami mogą być angina paciorkowcowa, zaostrzenie chorób przewlekłych. - Rzadko, ale może również dojść do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, a nawet do sepsy - informuje doktor Pabjan.

  Wiedz, co ci dolega
  Specjalista podkreśla, że nie należy mylić grypy niepowikłanej z chorobami przeziębieniowymi. - W tym drugim przypadku dominującym objawem jest katar. Przy grypie natomiast katar jest bardzo niewielki lub w ogóle nie występuje. Dominuje za to gorączka, znaczne osłabienie, bóle mięśni i głowy, często również kaszel, ból gardła. Zdarza się też objawy ze strony układu pokarmowego i mam tu na myśli niewielką biegunkę czy nudności - zaznacza doktor Paweł Pabjan.

  Jak rozpoznać, że grypa zaczyna się rozwijać w coś groźnego? Podczas choroby gorączka zazwyczaj trwa trzy-cztery dni. Po tym czasie powinna ustąpić. - Jeśli jednak objawy będą się nasilały, wystąpią duszności oraz zmiany w klatce piersiowej widoczne podczas prześwietlenia, chory powinien zostać skierowany do szpitala - informuje lekarz.

  Nie dopuść do najgorszego
  Jeśli chodzi o profilaktykę wciąż sprawdzone są szczepienia. - W tym roku mamy szczepionkę czterowalentną, czyli mówiąc prościej zawierająca dwa składniki grypy typu A oraz dwa składniki typu B. Rzeczywiście jednak poziom wyszczepienia populacji nie jest duży i nie przekracza 4 procent. A grupy o których wspominałem i które są najbardziej narażone na powikłania koniecznie powinny się zaszczepić - przestrzega doktor Pabjan.

  Aby się chronić warto również wiedzieć w jaki sposób grypa się przenosi. Wirusy mogą utrzymywać się na powierzchniach gładkich, typu stoły, blaty kuchenne,klamki drzwi, powierzchnie metalowe lub plastikowe nawet do 24 godzin. Na powierzchniach porowatych do 12 godzin, na ubraniach, chustach i chusteczkach wielokrotnego użycia do 15 minut, na ludzkich rękach 5-8 minut.
  Wirus preferuje niskie temperatury. W temperaturze 4 stopni Celsjusza przeżywa 48 godzin, w temperaturze 20 stopni jedynie 8 godzin, a w lodzie nawet wiele lat. Wirus preferuje również niższą niż 50 procent wilgotność środowiska, w którym żyje.
  Wirusy grypy złożone są z maleńkich cząsteczek, które mogą się przenosić w kropelkach pochodzących z twojego nosa i ust, gdy kaszlesz lub kichasz. Dlatego zakrywaj usta jednorazową chusteczką.
  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


  Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy  10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu  Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają  Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking  Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (9)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (9) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Styl życia

  Polecamy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  KIELECKA MAPA INWESTYCJI

  KIELECKA MAPA INWESTYCJI

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

  Jedzenie i zabawa

  Na językach