Grzegorz Kosowicz, Rolnik Roku 2019 w powiecie staszowskim:...

  Grzegorz Kosowicz, Rolnik Roku 2019 w powiecie staszowskim: - Rolnictwo to ciężka całoroczna praca i moja pasja

  Zdjęcie autora materiału

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Grzegorz Kosowicz, Rolnik Roku 2019 w powiecie staszowskim.

  Grzegorz Kosowicz, Rolnik Roku 2019 w powiecie staszowskim. ©archiwum prywatne

  Grzegorz Kosowicz, rolnik z miejscowości Rybitwy w gminie Połaniec wygrał powiatowy etap plebiscytu Mistrzowie Agro w kategorii Rolnik Roku. - Rolnictwo to nie tylko trudna praca, ale też pasja. W mojej rodzinie to tradycja - mówi nasz laureat.
  Grzegorz Kosowicz, Rolnik Roku 2019 w powiecie staszowskim.

  Grzegorz Kosowicz, Rolnik Roku 2019 w powiecie staszowskim. ©archiwum prywatne

  W akcji Echa Dnia Mistrzowie Agro czytelnicy wyłonili laureatów w powiecie w każdej kategorii. Na echodnia.eu/mistrzowieagro trwa głosowanie na finalistów, które zakończy się w piątek, 27 września o godzinie 20. Można więc wesprzeć zwycięzcę akcji w naszym powiecie.

  W akcji „Echa Dnia” Mistrzowie Agro laureatów wybierają czytelnicy. Tytuł Rolnika Roku 2019 w powiecie staszowskim otrzymał Grzegorz Kosowicz, rolnik z Rybitwy, w gminie Połaniec. Obecnie ma 40 lat, jest żonaty, ma dwoje dzieci. Wraz z żoną Marią prowadzi gospodarstwo z ekologiczną - uprawa fasoli szparagowej w gruncie i pod osłonami. Z każdym rokiem powiększa uprawę i areał. Oprócz rolnictwa jego pasją jest muzyka - gra na gitarze basowej.

  - W konkursie Rolnik Roku znalazłem się właściwie przez przypadek. Nie wiem do tej pory kto mnie zgłosił - mówi pan Grzegorz i dziękuje za głosy.

  Dodajmy, że nasz laureat został wybrany w tym roku na delegata do Świętokrzyskiej Izby Rolniczej z gminy Połaniec.

  To nie tylko praca, ale też pasja i tradycja rodzinna


  - Dlaczego związał pan swoje życie z rolnictwem? - dopytujemy Grzegorza Kosowicza, naszego laureata podczas rozmowy.

  - Moje życie od zawsze było związane z rolnictwem. Od młodych lat pracuję w gospodarstwie - opowiada pan Grzegorz. Na początku tylko pomagał i się uczył.

  Później postawił wszystko na jedną kartę. Ukończył szkołę rolniczą w Sichowie Dużym o profilu mechanizacja. Jak dodaje nasz laureat: - Rolnictwo to nasza tradycja rodzinna, a zarazem pasja.

  Najlepsze? Podziwiać uprawy i pracować z rodziną


  Jak mówił pan Grzegorz od najmłodszych lat związany był z pracą w gospodarstwie. Doskonale wiedział na co się decyduje. Wiedział, że jest to ciężka praca przez cały rok i że jest się samemu sobie szefem. Ile się wypracuje, tyle się ma. Wszystko zależy od jego pracy i oczywiście od warunków atmosferycznych.

  Pan Grzegorz obecnie specjalizuje się w uprawie fasoli szparagowej jak również zbóż. Gospodaruje na 10 hektarach, ale systematycznie powiększa areał. Kocha to czym się zajmuje, pracę na ziemi.

  - W pracy rolnika najlepsze są te chwile, kiedy możemy podziwiać swoje uprawy. Drugą piękna sprawą jest to, że możemy pracować na świeżym powietrzu wspólnie z rodziną - mówi Grzegorz Kosowicz, laureat akcji Mistrzowie Agro.

  I dodaje: - Z drugiej strony patrząc - najtrudniejsza w pracy rolnika jest nieprzewidywalność warunków, jak również rynek brak stabilności i cen gwarantowanych.

  „Robimy coś dobrze - to budujące”


  Dla pana Grzegorza i jego żony bardzo ważna jest jakość ich towaru. - W 2017 roku otrzymaliśmy podziękowanie od jednego z odbiorców za dobry jakościowo towar i smaczny. Takie małe podziękowanie, ale budujące, potwierdzające że robimy coś dobrze.

  Są ambitne plany na rozwój


  - Plan na rozwój mam już od dłuższego czasu. Chcemy powiększyć areał jak również postawić tysiąc metrów kwadratowych tuneli foliowych a z czasem jeszcze więcej - zdradza plany nasz laureat. I dodaje: - Chcemy teraz też skorzystać z dofinansowania. Czekamy na decyzję i chcemy zakupić nowe maszyny, które ułatwią pracę i uprawę fasoli.


  Osiedle Legionów – Zamieszkaj w centrum…

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Ruszył oficjalny sklep internetowy – huawei.pl

  Ruszył oficjalny sklep internetowy – huawei.pl

  Oddział przedszkolny w Dzierążni najlepszy w powiecie pińczowskim!

  Oddział przedszkolny w Dzierążni najlepszy w powiecie pińczowskim!