Grzegorz Rak i "Opowiadania nie tylko mazurskie". Spotkania z autorem w Skarżysku i Kielcach

Anna Bilska
Anna Bilska
Grzegorz Rak i "Opowiadania nie tylko mazurskie". Autora będzie można spotkać w Skarżysku-Kamiennej i w Kielcach.
Grzegorz Rak i "Opowiadania nie tylko mazurskie". Autora będzie można spotkać w Skarżysku-Kamiennej i w Kielcach. Anna Bilska
Udostępnij:
Grzegorz Rak, pisarz ze Skarżyska-Kamiennej, rozpoczął właśnie serię spotkań z czytelnikami, podczas których prezentuje swoje najnowsze wydawnictwo "Opowiadania nie tylko mazurskie" poruszające niekiedy bolesne tematy, ale dające nadzieję na lepsze jutro. Autor zdradził nam, że pracuje nad nową, obszerną powieścią. Znamy prawdopodobną datę premiery.

Grzegorz Rak do pisania wrócił po wielu latach, czego efektem są takie perełki jak: powieść "Miłość w Rzeczniowie" (2018) i książka zawierająca powieść i dwie jednoaktówki "Fotografia. Oni i misja. Wolność" (2019). "Opowiadania nie tylko mazurskie" to kolejne wydawnictwo, w którym pisarz mówi o tym, jak wydarzenia z przeszłości nas kształtują i jaki mają wpływ na przyszłość. - Dziś już wiem, że nie warto uciekać od swojego przeznaczenia, dlatego po latach wróciłem do pisania - mówi Grzegorz Rak. - Kiedyś wydawało mi się, że nie mam nic oryginalnego do przekazania. Okazało się, że nie wszystko, co jest oczywiste dla mnie, jest takie dla wszystkich. Mam potrzebę opowiadania, dzielenia się z czytelnikami tym, jak widzę świat, jakie emocje mną targają. To na pewno odnajdzie się w mojej literaturze. Sporo jest też miłości, bo według mnie ona jest najważniejsza, to ona porządkuje nasze życie.

Muzyczne akcenty

Najnowsze wydawnictwo zawiera dwa duże cykle: "Opowiadania mazurskie" i "Święta". - Jedne komentują lub puentują drugie, stwarzają taki dodatkowy klimat - mówi Grzegorz Rak. - W książce zawarte są też opowiadania, które są próbą wypowiedzi poprzez jazz, muzykę teatralną i klasyczną. A opowiadania "Bolero" i "Nareszcie w domu" brały udział w konkursie organizowanym przez wojewodę świętokrzyskiego. Tym drugim ten konkurs wygrałem, a dzięki pierwszemu otrzymałem wyróżnienie w kolejnej edycji. Jednym z opowiadań jest też "Magia teatru", do którego jestem szczególnie przywiązany. Z kolei "Karawana" będzie motywem przewodnim spotkań poświęconych temu zbiorowi.

Wszystko kończy się opowiadaniem "Kapliczka", które powstało na kanwie pisanej obecnie przez Grzegorza Raka powieści "Puzzle polskie". - To bardzo obszerna powieść, w której zawarte są wszystkie moje emocje. Fabuła dzieje się współcześnie, ale momentami sięga nawet średniowiecza. Książka mówi o tym, że to, co dzieje się z nami w obecnym czasie oraz to kim teraz jesteśmy, nierozerwalnie łączy się z naszą przeszłością. W styczniu mam zamiar powrócić do tej powieści i będę starał się wydać ją jesienią przyszłego roku - zapowiada pisarz.

Spotkania z prozą

"Opowiadania nie tylko mazurskie" są już wydane. Pisarz prezentuje je podczas spotkań. Jedno z nich odbyło się już w Rzeczniowie w powiecie lipskim. Z twórczością literacką Grzegorza Raka można będzie zapoznać się także podczas spotkań, które zaplanowano w Kielcach i Skarżysku. Jak zapewnia Grzegorz Rak, będą niespodzianki i luźna atmosfera. - Zawsze staram się, by spotkania były atrakcyjne dla gości. Nie będziemy przynudzać - uśmiecha się literat. - Zapraszam na spotkania, ale przede wszystkim do czytania, bo chyba takiej chwili refleksji potrzebujemy teraz najbardziej. Żyjemy w oszalałym świecie. Nasza pogoń za dobrami, karierą, awansem społecznym z czasem mogą okazać się nic nie warte - przekonuje autor.

Opowiadania można będzie zdobyć między innymi podczas spotkań z autorem, wkrótce także w księgarniach i bibliotekach w Kielcach.

Najbliższe spotkania z autorem:

  • Piątek, 26 listopada o godzinie 18 w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej.
  • Środa, 1 grudnia o godzinie 18 w Pałacyku Zielińskiego w Kielcach.
  • Czwartek, 16 grudnia o godzinie 18 w klubie osiedlowym "Słoneczko" w Kielcach.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Książkę wsparli

"Opowiadania nie tylko mazurskie" wydał Stanisław Nyczaj, redakcją zajęła się Irena Nyczaj a składem i komputerowym opracowaniem Paweł Nyczaj. - To sprawdzona ekipa, łączą nas więzi nie tylko zawodowe, ale i przyjacielskie. Serdecznie im dziękuję za kolejną naszą współpracę. Przy tej okazji dziękuję także wszystkim, którzy wsparli wydawnictwo, czyli Starostwu Powiatowemu w Skarżysku-Kamiennej, prezesowi Wodociągów Kieleckich Henrykowi Milcarzowi, prezesowi Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru imienia Stefana Żeromskiego Grzegorzowi Strzelczykowi, prezesowi Radia Fama Janowi Jagielskiemu oraz autorce projektu okładki Kindze Milcarz - wylicza Grzegorz Rak.

O autorze

Grzegorz Rak urodził się w 1960 roku w Rzeczniowie (województwo mazowieckie). Tam spędził dzieciństwo. Obecnie mieszka w Skarżysku-Kamiennej. Przed laty pracował w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach oraz w Centrum Kultury i Sportu w Chęcinach. W czasach studenckich działał w Niezależnym Stowarzyszeniu Studentów, które angażowało się w wiele przedsięwzięć kulturalnych. Był pomysłodawcą i organizatorem tzw. premier studenckich w kieleckim Teatrze im. Stefana Żeromskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Cannes – festiwal filmu i kreacji

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie