Grzegorz Rak do pisania wrócił po wielu latach, czego efektem są takie perełki jak: powieść "Miłość w Rzeczniowie" (2018) i książka zawierająca powieść i dwie jednoaktówki "Fotografia. Oni i misja. Wolność" (2019). "Opowiadania nie tylko mazurskie" to kolejne wydawnictwo, w którym pisarz mówi o tym, jak wydarzenia z przeszłości nas kształtują i jaki mają wpływ na przyszłość. - Dziś już wiem, że nie warto uciekać od swojego przeznaczenia, dlatego po latach wróciłem do pisania - mówi Grzegorz Rak. - Kiedyś wydawało mi się, że nie mam nic oryginalnego do przekazania. Okazało się, że nie wszystko, co jest oczywiste dla mnie, jest takie dla wszystkich. Mam potrzebę opowiadania, dzielenia się z czytelnikami tym, jak widzę świat, jakie emocje mną targają. To na pewno odnajdzie się w mojej literaturze. Sporo jest też miłości, bo według mnie ona jest najważniejsza, to ona porządkuje nasze życie.
Muzyczne akcenty
Najnowsze wydawnictwo zawiera dwa duże cykle: "Opowiadania mazurskie" i "Święta". - Jedne komentują lub puentują drugie, stwarzają taki dodatkowy klimat - mówi Grzegorz Rak. - W książce zawarte są też opowiadania, które są próbą wypowiedzi poprzez jazz, muzykę teatralną i klasyczną. A opowiadania "Bolero" i "Nareszcie w domu" brały udział w konkursie organizowanym przez wojewodę świętokrzyskiego. Tym drugim ten konkurs wygrałem, a dzięki pierwszemu otrzymałem wyróżnienie w kolejnej edycji. Jednym z opowiadań jest też "Magia teatru", do którego jestem szczególnie przywiązany. Z kolei "Karawana" będzie motywem przewodnim spotkań poświęconych temu zbiorowi.
Wszystko kończy się opowiadaniem "Kapliczka", które powstało na kanwie pisanej obecnie przez Grzegorza Raka powieści "Puzzle polskie". - To bardzo obszerna powieść, w której zawarte są wszystkie moje emocje. Fabuła dzieje się współcześnie, ale momentami sięga nawet średniowiecza. Książka mówi o tym, że to, co dzieje się z nami w obecnym czasie oraz to kim teraz jesteśmy, nierozerwalnie łączy się z naszą przeszłością. W styczniu mam zamiar powrócić do tej powieści i będę starał się wydać ją jesienią przyszłego roku - zapowiada pisarz.
Spotkania z prozą
"Opowiadania nie tylko mazurskie" są już wydane. Pisarz prezentuje je podczas spotkań. Jedno z nich odbyło się już w Rzeczniowie w powiecie lipskim. Z twórczością literacką Grzegorza Raka można będzie zapoznać się także podczas spotkań, które zaplanowano w Kielcach i Skarżysku. Jak zapewnia Grzegorz Rak, będą niespodzianki i luźna atmosfera. - Zawsze staram się, by spotkania były atrakcyjne dla gości. Nie będziemy przynudzać - uśmiecha się literat. - Zapraszam na spotkania, ale przede wszystkim do czytania, bo chyba takiej chwili refleksji potrzebujemy teraz najbardziej. Żyjemy w oszalałym świecie. Nasza pogoń za dobrami, karierą, awansem społecznym z czasem mogą okazać się nic nie warte - przekonuje autor.
Opowiadania można będzie zdobyć między innymi podczas spotkań z autorem, wkrótce także w księgarniach i bibliotekach w Kielcach.
Najbliższe spotkania z autorem:
- Piątek, 26 listopada o godzinie 18 w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej.
- Środa, 1 grudnia o godzinie 18 w Pałacyku Zielińskiego w Kielcach.
- Czwartek, 16 grudnia o godzinie 18 w klubie osiedlowym "Słoneczko" w Kielcach.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
Książkę wsparli
"Opowiadania nie tylko mazurskie" wydał Stanisław Nyczaj, redakcją zajęła się Irena Nyczaj a składem i komputerowym opracowaniem Paweł Nyczaj. - To sprawdzona ekipa, łączą nas więzi nie tylko zawodowe, ale i przyjacielskie. Serdecznie im dziękuję za kolejną naszą współpracę. Przy tej okazji dziękuję także wszystkim, którzy wsparli wydawnictwo, czyli Starostwu Powiatowemu w Skarżysku-Kamiennej, prezesowi Wodociągów Kieleckich Henrykowi Milcarzowi, prezesowi Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru imienia Stefana Żeromskiego Grzegorzowi Strzelczykowi, prezesowi Radia Fama Janowi Jagielskiemu oraz autorce projektu okładki Kindze Milcarz - wylicza Grzegorz Rak.
O autorze
Grzegorz Rak urodził się w 1960 roku w Rzeczniowie (województwo mazowieckie). Tam spędził dzieciństwo. Obecnie mieszka w Skarżysku-Kamiennej. Przed laty pracował w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach oraz w Centrum Kultury i Sportu w Chęcinach. W czasach studenckich działał w Niezależnym Stowarzyszeniu Studentów, które angażowało się w wiele przedsięwzięć kulturalnych. Był pomysłodawcą i organizatorem tzw. premier studenckich w kieleckim Teatrze im. Stefana Żeromskiego.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Cannes – festiwal filmu i kreacji