Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grzyby z kaszą, ryżem, czy też z plackami ziemniaczanymi. Zawsze pyszne [PRZEPISY]

Elżbieta Święcka
Grzyby świetnie komponują się z różnego rodzaju kaszami oraz ryżem.
Grzyby świetnie komponują się z różnego rodzaju kaszami oraz ryżem. Foodarea/cc/Flickr.com
Grzyby możemy przygotować na wiele sposobów. Które do czego najlepiej się nadają?

Do smażenia najlepsze są rydze, kurki, pieczarki, borowiki i podgrzybki. Ważne jest, by pamiętać o posoleniu grzybów po smażeniu, a nie wcześniej, gdyż mogą one wówczas wydzielać duże ilości wody. Grzybów nie powinno się opiekać nad ogniskiem ani smażyć na blasze, bo w środku zostaną niedopieczone.

Do duszenia i gotowania nadają się wszystkie rodzaje grzybów. Jedynie należy pamiętać o dolewaniu wody do duszących się kurek. Do suszenia najlepsze są grzyby takie, jak borowiki, podgrzybki i koźlarze. Jeśli suszymy grzyby w piekarniku, musimy pamiętać, że drzwi piekarnika powinny być cały czas uchylone.

Najlepsze do marynowania są te grzyby, które są twarde, natomiast do mrożenia wybiera się grzyby najlepszej jakości. Mogą być ugotowane (odcedzone i wystudzone) lub surowe, ale bardzo dokładnie oczyszczone.

Pęczotto z suszonymi grzybami** Składniki: 20 g suszonych grzybów, 1 duża cebula, 4 łyżki oleju rzepakowego, sól, pieprz, 200 g pęczaku, 100 ml wytrawnego białego wina, 150 g dobrego masła, 3 szklanki wody, w której moczyły się grzyby, około 40 g miękkiego koziego twarożku. Sposób przygotowania:** Namaczamy grzyby w wodzie. Następnego dnia odcedzamy je i kroimy, a wodę zagotowujemy. Siekamy cebulę, szklimy ją na złoty kolor na oleju. Solimy i przyprawiamy świeżo zmielonym pieprzem. Dodajemy pęczak, smażymy 2 minuty, mieszając, tak aby ziarenka pokryły się tłuszczem. Wlewamy wino, odparowujemy, dodajemy masło i dokładnie mieszamy. Wlewamy pierwszą porcję grzybowego wywaru. Gotujemy na małym ogniu, mieszając, aż pęczak wchłonie wywar. Wtedy dodajemy trochę osączonych i pokrojonych grzybów i wlewamy kolejną porcję wywaru. Czynności powtarzamy, aż pęczak będzie miękki. Wtedy dodajemy kozi ser i bardzo dokładnie całość mieszamy.

Placki ziemniaczane z gulaszem grzybowym
Składniki:
1 kg ziemniaków, 2 jaja, 150 g mąki pszennej, 1 duża cebula, 2-3 ząbki czosnku, sól, pieprz, olej do smażenia; sos gulaszowy: 1 kg mięsa wieprzowego, 350 g cebuli, 450 g kolorowej papryki, 250 g podgrzybków, 20 g czosnku, kilka ziaren ziela angielskiego i kilka liści laurowych, 200 g koncentratu pomidorowego, około 1 l wody, 100 ml oleju, sól, pieprz, sproszkowana słodka papryka.
Sposób przygotowania: Mięso myjemy, osuszamy i kroimy w kostkę. Cebulę szatkujemy i podsmażamy na oleju z mięsem. Gdy mocno się zrumienią, dodajemy drobno pokrojony czosnek i smażymy jeszcze chwilę. Następnie zalewamy całość wodą, dodajemy ziele angielskie i liście laurowe, sól, pieprz i słodką paprykę. Gotujemy pod przykryciem na małym ogniu około 30 minut. Grzyby drobno kroimy i podsmażamy chwilę na małej ilości oleju, po czym dodajemy je wraz z papryką do mięsa. Gotujemy do miękkości, dodając pod koniec koncentrat pomidorowy. W tym czasie przygotowujemy placki ziemniaczane. Ziemniaki obieramy, myjemy i trzemy na tarce o najdrobniejszych oczkach razem z obraną cebulą. Czosnek przeciskamy przez praskę, dodajemy do masy jajka, mąkę, doprawiamy solą i pieprzem i dokładnie mieszamy. Na patelni z rozgrzanym olejem smażymy placki z obu stron na złocisty kolor. Po usmażeniu osączamy je z nadmiaru tłuszczu kładąc na papierowych ręcznikach. Następnie przekładamy je na talerze, polewamy sosem gulaszowym i na wierzchu kładziemy odrobinę gęstej, kwaśnej śmietany dla przełamania smaku.

Kasza gryczana z grzybami
Składniki:
2 szklanki kaszy gryczanej palonej, 500 g grzybów leśnych lub pieczarek, 1 duża cebula, 2 łyżki pestek słonecznika, 1 łyżka startego parmezanu, 70 g masła, 1 kostka bulionu grzybowego, 2 łyżki oleju, sól, pieprz.
Sposób przygotowania: Kaszę gotujemy na sypko z bulionem grzybowym i szczyptą soli. Umyte i osączone grzyby kroimy na duże kawałki, odparowujemy na rozgrzanej patelni, dodajemy łyżkę masła i obsmażamy. Cebulę siekamy i szklimy na rozgrzanym oleju. Smarujemy masłem żaroodporne naczynie i przekładamy do niego kaszę wymieszaną z grzybami, cebulą, parmezanem, pestkami słonecznika, pieprzem i resztą masła. W piekarniku nagrzanym do 180 stopni Celsjusza zapiekamy 10 minut pod przykryciem, a następnie jeszcze około 10 minut, już bez przykrycia.

Risotto z grzybami
Składniki na 4 porcje:
niepełne 2 szklanki ryżu arborio, 6 szklanek bulionu, 6 łyżek masła, 200 g drobno pokrojonych dowolnych grzybów, 2 posiekane cebule, 1/2 szklanki białego wytrawnego wina, 2 łyżki gęstej śmietany.
Sposób przygotowania: Na małym ogniu na głębokiej patelni roztapiamy 4 łyżki masła, podsmażamy chwilę grzyby i zdejmujemy je. Następnie podsmażamy cebulę i dodajemy ryż. Podsuszamy kilka minut na maśle, dodajemy białe wino i mieszamy. Następnie dodajemy po pół szklanki bulionu, odczekując, aż ryż wchłonie każdą porcję wywaru. Gotujemy około 20-25 minut, aż ryż zmięknie. Następnie dodajemy grzyby, dokładnie mieszamy i zdejmujemy z ognia. Podajemy od razu z odrobiną masła i niewielką ilością śmietany.

Grzyby z jałowcem
Składniki:
około 500 g świeżych grzybów (prawdziwki, podgrzybki), 1 łyżka masła, 2 łyżki oleju rzepakowego do smażenia, 2 ząbki czosnku, 3 jagody jałowca, szczypta suszonego rozmarynu, 2-3 łyżeczki majeranku, sól, pieprz.
Sposób przygotowania: Grzyby dokładnie oczyszczamy, płuczemy w chłodnej wodzie i, w zależności od wielkości, kroimy na ćwiartki lub grube plastry. Na patelni rozgrzewamy olej, dodajemy grzyby i smażymy, od czasu do czasu mieszając, aż się zrumienią i odparuje z nich sok. Jagody jałowca miażdżymy w moździerzu, dodajemy go razem z pozostałymi ziołami do grzybów, a następnie dodajemy łyżkę masła, przeciśnięty przez praskę czosnek i całość dusimy na małym ogniu, pod przykryciem przez około 5 minut. Na końcu doprawiamy do smaku pieprzem i solą. Grzyby z jałowcem podajemy jako dodatek na przykład do dań ze smażonym, czerwonym mięsem. Świetnie smakują z wołowiną oraz baraniną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie