Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gwiazdy światowej klasy rozpoczęły kameralne tournee po regionie świętokrzyskim. Pierwszy koncert w Mostkach (ZDJĘCIA, WIDEO)

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
Światowej sławy fleciści, skarżyszczanin Łukasz Długosz i Agata Kielar - Długosz wraz z profesorem Markiem Toporowskim rozpoczęli cykl koncertów "Flet w Pięciu Odsłonach". Inauguracyjny występ odbył się w Wiejskim Domu Kultury w Mostkach. Znakomici muzycy zaprezentują się także w innych miejscach w regionie. Wstęp na wszystkie koncerty będzie bezpłatny.

Dzięki Narodowemu Centrum Kultury i fundacji Piąta Esencja mieszkańcy regionu świętokrzyskiego będą mieli okazję posłuchać muzyki klasycznej w najlepszym wykonaniu. Właśnie rozpoczął się cykl koncertów "Flet w Pięciu Odsłonach". Jego inauguracja miała miejsce w zabytkowym dworku, w którym mieści się Wiejski Dom Kultury w Mostkach w gminie Suchedniów.

Przy pełnej melomanów sali wystąpili światowej sławy fleciści, pochodzący ze Skarżyska - Kamiennej Łukasz Długosz wraz z Agatą Kielar - Długosz. para artystów stanowi znakomity duet zarówno na scenie, jak i w życiu prywatnym. Na piano forte, poprzedniku dzisiejszego fortepianu, akompaniował im profesor Marek Toporowski, specjalista w dziedzinie muzyki dawnej.

Publiczność wysłuchała utworów "barcarola" Władysława Żeleńskiego, "Ecco per flauti" Grażyny Pstrokońskiej - Nawrati (napisany specjalnie dla Agaty i Łukasza Długoszów), Mazurka D- dur opus 33 Fryderyka Chopina, "Nokturn opus 19" Franciszka Dopplera, "Rondo alla Krakowiak" Józefa Elsnera, "Chopiniadę" Ernesto Köhlera i współczesną kompozycję Kazimierza Serockiego "Arrangements". Słuchacze byli zachwyceni, muzycy kilkukrotnie bisowali, grając między innymi "Obój Gabriela" Ennio Morricone z filmu "Misja". Po koncercie wirtuozi znaleźli czas na rozmowy z licznymi fanami.

Na podobne, muzyczne emocje mogą liczyć również mieszkańcy innych miejscowości.

25 lipca

Koncert w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu godzina 12.00
Koncert w Domu Kultury w Ożarowie godzina 19.00

Wystąpią:
Łukasz Długosz – flet
Agata Kielar-Długosz – flet
Małgorzata Zalewska - harfa

W repertuarze: Johannes Donjon – Rossignolet , Pan, G.Faure - Berceuse Op.16, Pavanne, H.M.Górecki - Valentines Pieces op.16,
Witold Lutosławski - Trzy fragmenty, Zygmunt Noskowski - Pieśń dawna, Bernard Andres - Algues, M. Rimsky-Korsakov- Song Of India - Sadko, Saint-Saëns - Le Cygne, G. Bizet - Intermezzo from Carmen, J. Massenet - Meditation from Thais.

29 lipca 2021
Koncert w Suchedniowskim Ośrodku Kultury "Kuźnica" w Suchedniowie
Wystąpią:
Łukasz Długosz – flet
Agata Kielar-Długosz – flet
Maciej Kułakowski – wiolonczela
Marek Toporowski – klawesyn

W repertuarze: Georg Philipp Telemann – Sonata triowa A-dur, Cantabile – Presto – Lento – Allegro assai, H.M.Górecki - Valentines Pieces op.16 na flet i dzwonek, Johann Sebastian Bach – Sonata triowa sopr'il Soggetto Reale z „Das Musikalisches Opfer”, Kazimierz Serocki - Arrangements na 2 flety, George F. Haendel – Chaconne G-dur na klawesyn solo, Antonio Vivaldi – Sonata triowa g-moll RV 104.

W planach są kolejne koncerty, między innymi w Pińczowie, Bliżynie i Skarżysku - Kamiennej. O szczegółach i terminach będziemy Państwa informować.

Łukasz Długosz jest uznawany za jednego z najwybitniejszych flecistów na świecie. Jest również najliczniej uhonorowanym w historii polskim flecistą. Absolwent studiów solistycznych w Hochschule für Musik und Theater w Monachium, jak również studiów mistrzowskich w Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu oraz w Yale University w New Haven. Jest laureatem wszystkich ogólnopolskich konkursów fletowych oraz zdobywcą czołowych nagród na kilkunastu konkursach międzynarodowych. W 2010 roku Łukasz Długosz miał swój debiut fonograficzny z London Symphony Orchestra, z którą nagrał płytę z koncertem fletowym Michaela Colina. Artysta dokonał wielu nagrań archiwalnych, radiowych i telewizyjnych w kraju i za granicą. Jego liczne nagrania płytowe zostały bardzo wysoko ocenione przez krytykę polską i europejską, otrzymał szereg nagród fonograficznych, w tym International Classical Music Award (ICMA). Za wybitną działalność kulturalną i promocję kultury polskiej Łukasz Długosz został odznaczony medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Agata Kielar-Długosz w 2003 roku ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie. Studiowała w Hochschule für Musik Franz Liszt w Weimarze, oraz w Yale University New Haven. W roku 2006 ukończyła solistyczne studia mistrzowskie w Hochschule für Musik und Theater w Monachium pod kierunkiem prof. Andrasa Adojána. Jest laureatką ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów fletowych. W 2013 roku uzyskała stopień doktora sztuk muzycznych w zakresie dyscypliny artystycznej instrumentalistyka.

Specjalnie dla małżeństwa Długoszów utwory pisze około 150 kompozytorów na całym świecie.

Profesor Marek Toporowski, klawesynista, organista i dyrygent jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych wykonawców nurtu historycznego w Polsce. Koncertuje również na klawikordzie i historycznych fortepianach. Koncertuje w Polsce i za granicą, dokonał kilkudziesięciu nagrań płytowych w Polsce, Niemczech i we Francji.Kolekcjonuje historyczne instrumenty klawiszowe, a jego zbiór eksponowany jest w zabrzańskim „Fortepianarium". Za swoje dokonania wielokrotnie nagradzany był nagrodą Fryderyka.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie