Nasza Loteria

Handel w niedziele od 1 lutego 2022. Biedronka, Lidl, Aldi, Kaufland i inni przestaną być niedzielnymi „pocztami”. Ale mają inne pomysły

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
23 stycznia 2022 Biedronki i inne sklepy wielkich sieci były po raz ostatni otwarte w niedziele objęte zakazem handlu. 30 stycznia będą pracować legalnie, bo to niedziela handlowa, jedna z siedmiu w tym roku. Od 6 lutego zakupy w niehandlowe niedziele zrobimy tylko w tych sklepach, w których za ladą stanie sam właściciel lub - za darmo - ktoś z jego bliskich.
23 stycznia 2022 Biedronki i inne sklepy wielkich sieci były po raz ostatni otwarte w niedziele objęte zakazem handlu. 30 stycznia będą pracować legalnie, bo to niedziela handlowa, jedna z siedmiu w tym roku. Od 6 lutego zakupy w niehandlowe niedziele zrobimy tylko w tych sklepach, w których za ladą stanie sam właściciel lub - za darmo - ktoś z jego bliskich. brak
Z końcem stycznia 2022 zniknie „furtka” w ustawie o zakazie handlu w niedziele pozwalająca na otwieranie sklepów w związku ze świadczeniem usług pocztowych. Wykorzystywały ją m.in. popularne „Żabki”, a w 2021 roku możliwość odbioru przesyłek – a „przy okazji” zrobienia zakupów w niedziele – pojawiła się m.in. w Biedronce, Lidlu, Kauflandzie, Aldi, Auchan, Carrefour, DINO, Intermarche, sieciach ABC, Euro Sklep, Lewiatan, Prim Market, Top Market, Topaz, Polomarket, Delikatesy Centrum, Chata Polska, Groszek i Stokrotka. Od 1 lutego wchodzą w życie przepisy drastycznie ograniczające taką możliwość. Kontynuację działalności w każdą niedzielę zapowiadają jedynie mniejsze placówki, w tym „Żabki”. Za ladą stoją w nich sami właściciele oraz - nieodpłatnie - ich bliscy.

Wprowadzona 1 marca 2018 r. ustawa zakazująca stopniowo handlu w niedziele przewidywała 32 wyłączenia od tegoż zakazu, m.in. dla stacji paliw, cukierni, kwiaciarni oraz działalności pocztowej. Jako pierwsza dostrzegła furtkę sieć „Żabka”, która jeszcze przed wejściem w życie zakazu handlu w niedziele rozpoczęła współpracę z firmami kurierskimi. Rozwiązanie to przyniosło wielu „Żabkom” znaczny wzrost popularności – i obrotów – zwłaszcza od 2020 r., gdy zakaz zaczął obowiązywać w niemal wszystkie niedziele.

Wprawdzie inicjatorzy zakazu - działacze handlowej „Solidarności” – mocno przeciwko temu protestowali, ale zarówno inspekcje, jak i sądy nie dopatrzyły się w działaniach sieci naruszenia prawa. To zachęciło właścicieli innych sklepów do podjęcia współpracy z firmami kurierskimi. Biedronka dogadała się w tej sprawie z… państwową Pocztą Polską. Zjawisko przybrało na sile w drugiej połowie 2021 roku; przedstawiciele wielkich sieci przyznawali nieoficjalnie, że chcą sobie w grudniu odbić straty z początku roku, z tragicznej II fali pandemii; okres przed świętami Bożego Narodzenia jest dla handlu czasem żniw, więc im więcej okazji do zakupów, tym dla sklepów lepiej. Dlatego działalnością pocztową zajęli się wówczas niemal wszyscy, z liderami rynku – Biedronką, Lidlem i Dino – włącznie. Pocztą stały się nawet markety budowlane, w tym wielkie Castoramy.

Już nie skoczysz „na pocztę” po piwo w niedzielę

Większość sieci wiedziała pod koniec roku, że „zabawa w pocztę” potrwa tylko do końca stycznia 2022 r., ponieważ pod presją związkowców z „S” i przemęczonych codzienną orką pracowników handlu Sejm uchwalił nowelizację ustawy o zakazie handlu w niedziele, likwidując kilka furtek – z „pocztową” na czele. Od 1 lutego 2022 r. handlować w wolne niedziele będą mogły wyłącznie te obiekty, w których przychody z działalności pocztowej wyniosą przynajmniej 40 proc. łącznych obrotów. W przeciwnym razie otwarcie sklepu w niehandlową niedzielę będzie niemożliwe.

Od początku było wiadomo, że żadna z wielkich sieci - ani Biedronka, ani Lidl, ani tym bardziej hipermarkety - nie spełni tego warunku. Wielkim pozostała działalność wyłącznie w niedziele handlowe. W roku 2022 jest ich w sumie siedem (dokładne daty na końcu tekstu), a najbliższa przypada 30 stycznia. Jakby na otarcie łez...

W słanych do mediów oświadczeniach wszystkie czołowe sieci (m.in. Biedronka, Lidl, Kaufland, Aldi i Auchan) potwierdziły już, że będą respektować znowelizowane przepisy i nie spróbują ich obchodzić w inny sposób. Również każda „Żabka” przestaje być otwartą w niedziele placówką pocztową (trudno przecież znaleźć sklep, w którym obroty z odbioru i nadawania paczek czy listów byłyby zbliżone do obrotów ze sprzedaży chleba, mleka, piwa i przekąsek), ale większość sklepów tej sieci korzystać będzie nadal z innego przepisu ustawy: umożliwiającego działalność w każdą niedzielę tym kupcom, którzy pracują za ladą osobiście i na własny rachunek. Pozostawiając tak ą opcję ustawodawca chciał wesprzeć drobny handel - wielkie sieci są zamknięte, a małe sklepy otwarte i mogą więcej zarobić.

Zgodnie z nowelizacją, przedsiębiorca prowadzący handel wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek, może w celu prowadzenia sklepu w niedziele korzystać z nieodpłatnej pomocy małżonka, dzieci własnych, dzieci małżonka, dzieci przysposobionych, rodziców, macochy, ojczyma, rodzeństwa, wnuków i dziadków. Co bardzo ważne, osoby te nie mogą być pracownikami lub zatrudnionymi w placówce handlowej u przedsiębiorcy, który korzysta z ich nieodpłatnej pomocy.

Wszystkie placówki handlowe korzystające z wyłączeń z zakazu handlu zależnych od obrotów ze sprzedaży konkretnych produktów lub usług (np. pocztowych) mają obowiązek prowadzić ewidencję miesięcznego przychodu ze sprzedaży. Rząd zapowiedział tu kontrole m.in. inspekcji pracy, a przedsiębiorca musi każdorazowo przedstawić taką ewidencję. Brak ewidencji będzie surowo karany, podobnie jak wszelkie próby obejścia zakazu w konflikcie z prawem.

Inne luki i furtki w zakazie handlu?

Już po nowelizacji ustawy o zakazie handlu i zamknięciu przez Sejm furtki pt. „placówka pocztowa” w komentarzach na specjalistycznym portalu „Dla handlu” pojawiły się spekulacje, że część handlowców może skorzystać z innych luk w przepisach.

„Obejście zakazu handlu może zadziałać w przypadku: sprzedaży ryb, szybkich dostaw w 15 minut oraz wykorzystania pomocy rodziny a zatrudnienia pracowników jako "ochroniarzy". Inna opcja dotyczy przekazania sprzedawcom 1-proc. udziałów w sklepie, wtedy będą oni współwłaścicielami (to pomysł dla małych sieci) czy rozszerzenia działalności o gastronomię. Są też pomysły polegające na łączeniu PKD - tu wymienia się prasę, bilety i wyroby tytoniowe” – czytamy w tekście „Na ochroniarza, rodzinę czy q-commerce, czyli pomysły na otwieranie sklepów w niedziele” (dlahandlu.pl).

Obowiązujące wciąż wyjątki od zakazu obejmują też sprzedaż towarów „w sklepach internetowych i na platformach internetowych” oraz „handel towarami z automatów”, dlatego większość sieci mocno rozwija swoje systemy zamówień przez internet, a niektóre inwestują w nowatorskie koncepcje placówek całkowicie bezobsługowych.

Jak robić zakupy w każdą niedzielę: sieci rozwijają sklepy internetowe, Żabka otwiera sklepy bez obsługi

W komunikacie o zaprzestaniu od 6 lutego handlu w niedziele niehandlowe francuska sieć Auchan pisze: „Usługi pocztowe i kurierskie świadczone przez Auchan we współpracy z obecnymi partnerami firmą Pointpack oraz Smart Points będą realizowane bez zmian z wyjątkiem niedziel objętych zakazem handlu” i dodaje: „W niedziele niehandlowe, od 6 lutego br. funkcjonować będzie sklep internetowy Auchan - usługa, w ramach której produkty zamówione na stronie zakupy.auchan.pl/ dostarczane są bezpośrednio do domów klientów”. Widać zatem wyraźnie, że niedzielne przychody ze sklepu internetowego mają rekompensować utracone niedzielne przychody sklepów stacjonarnych.

Z kolei Żabka rozwija nowatorski w skali całej Europy koncept sklepów autonomicznych Żabka Nano, nie wymagających żadnej obsługi, a czynnych przez całą dobę, siedem dni w tygodniu – a więc także w niedziele objęte zakazem handlu. W pełnej zgodzie z prawem. Pierwsza taka placówka ruszyła w połowie czerwca 2021 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Dzięki systemowi kamer sterowanemu przez algorytmy sztucznej inteligencji sklep sam rozpoznaje towary zdjęte z półek przez danego klienta, zlicza należność rachunek i przyjmuje płatność (za pomocą karty płatniczej podpiętej do aplikacji Żappka Pay).

Trzy kolejne sklepy zostały uruchomione jesienią 2021. Jeden z nich działa w Krakowie w Kraków przejściu podziemnym Basztowa – Westerplatte – Lubicz – Pawia. „System nie identyfikuje klientów, nie zapamiętuje również obrazu, co gwarantuje pełne zachowanie prywatności i bezpieczeństwo” – zapewnia biuro prasowe Żabki.

Najnowsze wieści mówią o 25 działających już autonomicznych sklepach Żabka Nano – jest to zatem największa tego typu sieć w Europie. Placówki mają różną formę (od kontenerów sprzedażowych po „sklep w sklepie”) i wykorzystują technologię opracowaną w ścisłej współpracy z amerykańską firmą technologiczną AiFi. Tomasz Suchański, CEO Grupy Żabka, zapowiedział ostatnio w rozmowie z „Wiadomościami Handlowymi”, że „jeszcze w pierwszym kwartale tego roku uruchomi kolejnych kilkanaście autonomicznych sklepów”. Na razie można z nich korzystać w sześciu miastach (Gdańsku, Krakowie, Piasecznie, Poznaniu, Sopocie i Warszawie) m.in. w centrach miast, na dworcach kolejowych, stacjach metra, na terenie uczelni oraz sklepów wielkopowierzchniowych.

Wszyscy detaliści przyglądają się tej koncepcji z wielką uwagą, bo może ona rozwiązać kilka trapiących branżę problemów, jak brak pracowników i rosnące koszty wynagrodzeń. Pomysł świetnie wpisuje się też idealnie w aktualne trendy polegające na cyfryzacji wszystkiego. Ma przy tym swoje niewątpliwe zalety w pandemii, a jednocześnie pozwala zgodnie z prawem handlować w każdą niedzielę, co stwarza nowe możliwości zwiększenia przychodów – nie tylko w Polsce, ale wszędzie, gdzie istnieją niedzielne i świąteczne ograniczenia w handlu.

Wszystkie niedziele handlowe w roku 2022

  • 30 stycznia.
  • 10 kwietnia.
  • 24 kwietnia.
  • 26 czerwca.
  • 28 sierpnia.
  • 11 grudnia.
  • 18 grudnia.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym problemem w Polsce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 89

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
skończyło się cwaniakowanie. Do kościoła a nie na zakupy.
S
Sylwia
kurde, znowu nie będzie gdzie iść cisza ciszą pogania. Lipa. Tyle, w niedziele były większe tłumy po sklepach niż w tygodniu, czemu tego nie uszanujecie, że ludzie w niedziele chcą/ muszą robić zakupy?
G
Gość
30 stycznia, 12:21, Gość:

A rozwiązanie tego jest bardzo proste.

Przestać się bawić z jakimiś zakazami handlu w niedzielę.

Podnieść płace godzinowe za niedzielę x3 wszystkim pracownikom z dowolnej branży, a nie tylko z handlu (gdzie i tak jest ich mało).

Ludzie niech spędzają jak chcą.

Tylko polacy są nawiedzeni aby mieć wolne w niedzielę.

Proponuję wysłać do pracy w niedzielę darmozjadów9 czyt. urzędników) wtedy dowiecie się ze wpisów jak oni harują.

G
Gość
"przemęczonych codzienną orką pracowników handlu"

Uprawiacie propagandę
G
Gość
28 stycznia, 20:26, Jastina:

Dzień swiety świecić bo później możecie płakać

płacz nad swoja głupotą ;)

poza tym na zachodzie sklepy są otwarte

G
Gość
A rozwiązanie tego jest bardzo proste.

Przestać się bawić z jakimiś zakazami handlu w niedzielę.

Podnieść płace godzinowe za niedzielę x3 wszystkim pracownikom z dowolnej branży, a nie tylko z handlu (gdzie i tak jest ich mało).

Ludzie niech spędzają jak chcą.

Tylko polacy są nawiedzeni aby mieć wolne w niedzielę.
a
anka
Będą będą czynne, Polak potrafi już się nawet oficjalnie wypowiadają że są sposoby co najmniej cztery na obejście przepisów! poza tym społeczeństwo w tej sprawie jest mocno podzielone nawet wśród ekipy rządzącej!
G
Gość
29 stycznia, 11:30, Mohamed Klotz:

I super! To kara za to, że teraz podnieśli ceny.

tia, niech zgadnę - wyborca pisu :)

G
Gość
28 stycznia, 18:36, Gość:

Nagle takie ważne są przesyłki pocztowe. niech mi ktoś powie czy przez ostatnie 50 lat jakaś poczta była czynna w niedzielę, bo nie mogę sobie przypomnieć. Co ma odbieranie przesyłek do handlowania ? W moim przekonaniu to NIC. Więc ZAMKNĄĆ HANDEL NIEDZIELNY. Czy w tym kraju dalej ma trwać to niewolnictwo europejskie. Co za zaraza to promuje.

Może niech każdy obok swojego pesela się opowie za handlem..i jak będzie na TAK. To kolejne pytanie powinno brzmieć : Czy Ty pracujesz w niedzielę ?

Wiesz, że są zawody które pracują czy piątek, czy światek czy niedziela?

Ja sam jeszcze do niedawna miałem w niedzielne (weekendy) dyżury i trzeba było jechać ratować świat. Co więcej, nie każdy 'dzień święty święci' w niedzielę. A na koniec - wielu studentów lubiło łikendy bo można dorobić.

G
Gość
28 stycznia, 18:36, Genialny Mieszczuch:

Jak długo jak sowieci z PiS rządzić będą w Polsce, tak długo ten kraj będzie się staczał.

28 stycznia, 18:41, Gość:

Jak długo bojówki PO-SS będą szczekać. Nie zdążyli sprzedać Polski do końca Niemcom za swoich rządów ? Mam nadzieję, że ta partia nie dojdzie długo do pełni władzy. wystarczy popatrzeć jak się sprzedają w UE. I tam na Polskę plują. Kiedyś to się nazywało Zdrada Stanu. A za to był wyrok jeden.

28 stycznia, 21:10, Gość:

Zdaniem rządzących sowietów Polska jest gotowa na rozwój scenariusza od wschodu i nie będzie w nim wojny z Polską.

Pachołki Putina są u władzy.

Wystarczy ogłosić - kurica nie ptica Polsza nie zagranica.

Marionetkowy rząd jest na miejscu.

72 letni prawiczek i jego masturbanccy wyznawcy zakrzykną po trzykroć uuuuuuuuuuurrra, uuuuuuuuuuurrra, uuuuuuuuuuurrra!

Taki oto bolszewicki patriotyzm prezentujecie !

Dureń

G
Gość
Nagle takie ważne są przesyłki pocztowe. niech mi ktoś powie czy przez ostatnie 50 lat jakaś poczta była czynna w niedzielę, bo nie mogę sobie przypomnieć. Co ma odbieranie przesyłek do handlowania ? W moim przekonaniu to NIC. Więc ZAMKNĄĆ HANDEL NIEDZIELNY. Czy w tym kraju dalej ma trwać to niewolnictwo europejskie. Co za zaraza to promuje.

Może niech każdy obok swojego pesela się opowie za handlem..i jak będzie na TAK. To kolejne pytanie powinno brzmieć : Czy Ty pracujesz w niedzielę ?
G
Gość
żabka rydzyka oczywiście w niedzielę czynna :)
G
Gość
Tam nie ma 7 miu pracujących niedziel

Zakaz handlu w niedzielę w Europie dotyczy między innymi państw:

• Niemiec,

• Szwajcarii,

• Austrii,

• Norwegii,

• Wielkiej Brytanii,

• Francji,

• Belgii,

• Grecji,

• Hiszpanii,

• Malty,

• Polski.

W każdym z tych krajów istnieją jednak wyjątki. Dzięki temu, choć niedziele pracujące należą do rzadkości, mieszkańcy mają możliwość zrobienia niezbędnych zakupów np. o określonych godzinach, w małych sklepikach czy placówkach oferujących określony asortyment.
G
Gość
28 stycznia, 13:13, Gość:

Nie kumasz ???

Kapitał Niemiecki w Niemczech .... Niedziela bez handlu

Kapitał Niemiecki we Wschodniej Europie ... pracuje w Niedziele.

Kapitał niemiecki "płaci" matce za wirtualne korzyści aby nie płacić podatków w Europie wschodniej .. no znikome .... dlatego takie Dino w 2021 jest największym płatnikiem z hipermarketów :) .

Po co nam takie nieuczciwe firmy ? Aby jeszcze tego sklepikarza jeszcze bardziej wyciąć z rynku.

28 stycznia, 15:36, Gość:

chłopie... w lidlu zarabia sie lepiej niż w polskich firmach . i sa inne dodatki. dz do lewia i zobacz jakie tam są baby niezadowolone

same studenty

G
Gość
28 stycznia, 16:05, Gość:

Ja proponuję, żeby żabki zaczęły sprzedawać dewocjonalia. Niech któryś związkowiec wyskoczy z tekstem, że nie można handlować dewocjonaliami w niedzielę.

to za każdym razem kupisz coś ....bo bez tego...

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie