Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Harcerze pamiętają o bohaterskich partyzantach

Kazimierz CUCH [email protected]
Ślubowanie instruktora harcerskiego składa Jan Gizan, na co dzień brat Albert, furtian zakonu cystersów w Wąchocku. Przyjmuje je druhna Małgorzata Ślaska, komendant Hufca ZHP w Starachowicach.
Ślubowanie instruktora harcerskiego składa Jan Gizan, na co dzień brat Albert, furtian zakonu cystersów w Wąchocku. Przyjmuje je druhna Małgorzata Ślaska, komendant Hufca ZHP w Starachowicach. Fot. Kazimierz Cuch
Już 25 Harcerski Rajd “Jędrusiów" zakończył się w sobotę, w lesie pod Tychowem Starym, w gminie Mirzec. Złożono hołd bohaterskim partyzantom.

[galeria_glowna]
Około 130 osób, w różnym wieku, dotarło w sobotę do śródleśnego grobu “Junaka" i “Kokoszki", bohaterskich partyzantów oddziału “Jędrusie". Przyszli harcerze ze Starachowic, Wąchocka i Staszowa, członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku ze Starachowic, kombatanci. Obecni byli między innymi Andrzej Matynia -starosta starachowicki, senator harcmistrz Adam Massalski- przewodniczący Związku Harcerstwa Polskiego. Z Krakowa przyjechał jeden z ostatnich żyjących partyzantów Oddziału “Jędrusie", Jan Gałuszka pseudonim "Mizerny".

Spotkanie prowadziła druhna Małgorzata Ślaska, komendant Hufca ZHP w Starachowicach. Już po raz 25 wspomagał ją Krąg Instruktorski “Komenduły" i 15 Grunwaldzka Drużyna Harcerska imienia “Jędrusiów" ze Starachowic. To spotkanie zorganizowano w 65 rocznicę bitwy, w której zginęli ci dwaj dzielni żołnierze Armii Krajowej "Junak" i "Kokoszka".

ODZNACZENIE I UPRAWNIENIA

Spotkanie było okazją do uroczystego wręczenia druhnie Małgorzacie Ślaskiej medalu "Pro Memoria". Decyzją kapituły Odznaki Jędrusiowej odznakę I stopnia i tytuł "Drużyny Jędrusiowej" otrzymała 13 Staszowska Drużyna Harcerska "Wiatr". Odznakę II stopnia otrzymali instruktorzy harcerscy z Wrocławia : Barbara i Roman Kiełbusowie oraz Jarosław Nawara. Odznakę honorową III stopnia otrzymali Jarosław Dybowski i Agnieszka Czaja-Szewera. Pamiątkowe odznaki otrzymali harcmistrz Stefan Derlatka i Andrzej Cygan. Uprawnienia instruktorskie otrzymali druhowie Jan Gizan, na co dzień brat Albert, furtian zakonu cystersów w Wąchocku i Maryla Ćwik- z 17 Drużyny Harcerskiej Zjawy w Starachowicach.

PIERWSI PO “HUBALU"

“Jędrusie" to konspiracyjna organizacja wojskowa założona w końcu 1939 roku w Tarnobrzegu, przez nauczyciela, porucznika Władysława Jasińskiego, “Jędrusia". Zrzeszała młodzież skupioną wokół tajnej gazetki “Odwet". W 1940 jej wpływy obejmowały powiaty: tarnobrzeski, opatowski, sandomierski i mielecki. W listopadzie 1943 “Jędrusie" jako zwarta jednostka organizacyjna podporządkowani zostali dowództwu Armii Krajowej, ale do końca zachowali nazwę i pełną odrębność. "Jędrusie" byli na Kielecczyźnie pierwszymi partyzantami po "Hubalczykach". Działalnością zbrojną i konspiracyjną objęli tereny obecnej Rzeszowszczyzny, część Krakowskiego i Kielecczyznę, w tym: Tarnobrzeg, Mielec, Szczucin i Dąbrowę Tarnowską, Sandomierz, Opatów, Busko Zdrój, Stopnicę, Chmielnik, Iłżę, Radoszyce i inne. Wśród partyzantów Oddziału “Jedrusie" byli także Francuzi, Rosjanie, niemieccy antyfaszyści i Żydzi. Władysław Jasiński pseudonim “Jędruś" poległ w styczniu 1943 roku pod Połańcem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie