Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historycy dyskutowali w Kielcach o drogach do odzyskania niepodległości

Tomasz Trepka
Czołowi badacze z najważniejszych ośrodków naukowych w kraju przyjechali do stolicy województwa świętokrzyskiego. Wzięli udział w konferencji naukowej „Na stos rzuciliśmy nasz życia los…”. W setną rocznicę Niepodległości Polski.

Wydarzenia sprzed 100 lat, które doprowadziły do odrodzenia się wolnej Polski posiadały swoją wyjątkowość. Gdyby nie one, nie moglibyśmy się cieszyć z odzyskania własnego państwa. Wśród nich był jednak jeden czynnik szczególny – wola społeczeństwa do utworzenia suwerennego kraju. – Powstanie niepodległego państwa polskiego było możliwe dzięki splotowi szeregu okoliczności, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Podstawowe znacznie miało jednak dążenie narodu polskiego do niepodległości manifestowane przez cały okres niewoli narodowej. Był to wysiłek militarny, polityczny, gospodarczy, kulturalny i społeczny. To dążenie stworzyło podwaliny pod powstanie nowoczesnego i sprawnie działającego państwa. Jego elity były przygotowane pod względem organizacyjnym, jak i moralnym na stworzenie Polski – powiedziała profesor Beata Wojciechowska, dyrektor Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Otwierający kielecką dyskusję wskazali, że naszym obowiązkiem jest w dalszym ciągu przypominać o okresie 1914-1918 i bohaterach tamtych wydarzeń. – Dyskusja, która odbywa się w przeddzień odzyskania przez Polskę niepodległości daje możliwość refleksji nad wydarzeniami z okresu walk o wolność naszej ojczyzny. Z dumą wspominamy tych Polaków, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Konferencja w Kielcach łączy naszą przeszłość z teraźniejszością. Nie możemy zapomnieć o tym, jakie wartości pozostawili po sobie dążący do wolnej Polski. Naszym zbiorowym obowiązkiem jest uczczenie wysiłku tych wszystkich, którzy podjęli walkę o przywrócenie Polski na mapę Europy. Kielce stolica ziemi świętokrzyskiej jest bardzo mocno związana z wydarzeniami z lat „wielkiej wojny”. To tutaj rodziła się legenda Legionów Polskich, do dziś bliska mieszkańcom miasta – pisał w liście do uczestników konferencji w Kielcach doktor Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Wyjątkowe Kielce

Do zajęcia wyjątkowego miejsca przez stolicę województwa świętokrzyskiego w walce o odrodzoną Polskę odniosła się również wojewoda Agata Wojtyszek, podkreślając przy tym, że dobrze iż taka konferencja odbywa się właśnie tutaj. – Kielce to wyjątkowe miasto – miasto legionów, ukochane przez Józefa Piłsudskiego. Dlatego, gdzie jak nie w Kielcach mówić o początkach niepodległego państwa polskiego? – stwierdziła wojewoda świętokrzyski.

Podobnego zdania był prezydent Kielc, który stwierdził, że stolica województwa świętokrzyskiego zajmuje szczególne miejsce w walce o wolną Polskę. – Kielce nie bez przyczyny noszą nazwę miasta legionów. Jesteśmy z tego bardzo dumni, bowiem choć idea, która w sierpniu 1914 roku zrodziła się w Krakowie, szybko przeniosła się do naszego miasta. Stanowiło to początek marszu po niepodległą Polskę. Warto przypomnieć, że międzywojenną elitą Kielc byli właśnie legioniści. Plany miasta były w znacznej mierze opracowywane przez byłych uczestników walk o niepodległość. Nie jest również tajemnicą, że Józef Piłsudski miał sentyment do Kielc, któremu zawdzięczamy, że staliśmy się stolicą województwa w 1919 roku. 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest dla nas szczególnie ważna. Nadal w naszych sercach czujemy się miastem legionów – mówił Wojciech Lubawski.
Sto lat temu wszyscy Polacy stanęli w jednym szeregu walki o niepodległość. Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach wskazał, że również duchowni z diecezji kieleckiej odegrali dużą rolę w odrodzenie się wolnej Polski w 1918 roku. – Odbywało się to zarówno w wymiarze organizacyjnym, społecznym, charytatywnym, jak i intelektualnym. Swoją rolę w tym procesie odegrało również nasze seminarium duchowne – mówił ksiądz doktor Paweł Tambor.

„Polskość to nienormalność?”

Wykład wprowadzający do dyskusji zatytułowany „Czy polskość to nienormalność. Pytania o specyfikę historii Polski w długim wieku XIX (1795-1918)” wygłosił profesor Andrzej Nowak z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Wystąpienie stanowiło swego rodzaju polemikę z tezami zawartymi w artykule młodego Donalda Tuska. – Istotne, by zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście można uznać, że polska historia w wieku bez państwa była historią typową, taką jak każda inna, czy jednak była wyjątkowa. Nawiązuję tutaj do głośnego eseju, napisanego przez Donalda Tuska ponad trzydzieści lat temu i wydrukowanego w „Znaku”. Nie chodzi tutaj o żaden aspekt polityczny. Późniejszy premier polskiego rządu sformułował tam tezę, że polska historia nie była normalna. To prawda. Nienormalność przypisano jednak stronie polskiej. Z tak postawioną tezą nie mogę się zgodzić. Nie znajduje to odzwierciedlenia w faktach historycznych. To rozbiory, likwidacja państwa polskiego, zdecydowana przez trzy sąsiednie mocarstwa sprawiła, że historia Polski przebiegała w nietypowy sposób. Niełatwo dający się porównać z historiami wielu innych państw narodowych w Europie – mówił badacz XIX i XX wieku.

Wykładowca z Uniwersytetu Jagiellońskiego stwierdził również, że dyskusje takie, jak ta w stolicy województwa świętokrzyskiego są niezwykle potrzebne. – Właśnie w Kielcach ukształtował się najlepszy w skali kraju ośrodek badań nad historią Polski XIX wieku. Akurat tutaj ta refleksja nad specyfiką polskiej historii i doświadczeniem historycznym Polaków w XIX wieku jest potrzebna. Zaprezentowanie tej refleksji szerszej publiczności oraz zachęta do wzięcia udziału ludzi zainteresowanych historią wydaje się jak najbardziej wskazana, szczególnie w przeddzień setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – powiedział historyk. Profesor Nowak wskazał jednocześnie, że choć pierwsze spotkanie I Kompanii Kadrowej z mieszkańcami Kielc nie było najlepsze, to właśnie stolica województwa świętokrzyskiego odgrywała bardzo ważną rolę w odzyskiwaniu przez Polskę niepodległości.
Organizatorami konferencji naukowej „Na stos rzuciliśmy nasz życia los…”. W setną rocznicę Niepodległości Polski były Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach przy współudziale Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





TOP 10 skutecznych sposobów, żeby zwiększyć zdolność kredytową. Znasz te metody?





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




ZOBACZ TAKŻE: FLESZ 12 LISTOPADA WOLNE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie