Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historyk z Muzeum Orła Białego w Skarżysku: Europa z II wojny światowej wyciągnęła wnioski. III wojny nie będzie

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
Rozmowa z Tadeuszem Sikorą, historykiem z Muzeum imienia Orła Białego w Skarżysku - Kamiennej. Kiedy właściwie powinno się obchodzić Dzień Zwycięstwa i czy to faktycznie był radosny dzień dla Polaków?

Kiedy przypada Dzień Zwycięstwa? 8 czy 9 maja?

Obie daty są prawidłowe. 8 maja na froncie zachodnim w Reims we Francji Niemcy skapitulowali przed Aliantami. Rosjanom się to nie spodobało, bo nie było tam ich przedstawiciela. W efekcie kilkanaście godzin później w Berlinie feldmarszałek Keitel podpisał akt bezwarunkowej kapitulacji, który przyjął marszałek Gieorgij Żukow. Stąd rozbieżność.

II Wojna Światowa mogła się zakończyć wcześniej?

Nie sądzę. Niemcy byli dobrze przygotowani do obrony. Kontrofensywa w Ardenach sprawiła, że na froncie zachodnim walki toczyły się o miesiąc - dwa dłużej. Mimo, że główne siły Niemcy skupili na froncie wschodnim. Jeszcze w marcu kontratakowali na Węgrzech. Po śmierci Hitlera admirał Donitz nakazał oddziałom na zachodzie zaprzestanie walki. Chodziło o to, by jak największy teren zajęli Amerykanie i Anglicy. Jednocześnie walki z Armią Czerwoną były zacięte i trwały do końca wojny.

Kto miał większe zasługi w pokonaniu Niemiec?

Największe straty Niemcom zadali Rosjanie, co do tego nie ma wątpliwości. Sami również ponieśli największe straty. Ale i pomoc aliantów zachodnich nie była bez znaczenia. Szczególnie w dostawach sprzętu. Armia Czerwona dostała ponad 80 tysięcy pojazdów. Zachód wyposażył w buty praktycznie całą Armię Czerwoną.

Jaką rolę w II wojnie światowej odegrali Polacy?

Na polu walki polskie jednostki biły się dzielnie, ale nie ma wątpliwości, że nasz wysiłek militarny nie był decydujący. Znacznie większą rolę w ostatecznym zwycięstwie miał polski wywiad. Przypomnijmy chociaż o przekazanej aliantom Enigmie.

Polska po wojnie znalazła się w gronie zwycięzców?

Na pewno nie. Znalazła się w sowieckiej strefie wpływów. Ale, powiedzmy sobie, w jakiejś musiała. Straciliśmy terytoria na wschodzie, zyskaliśmy na zachodzie. Nasz kraj z wojny wyszedł okropnie okaleczony. Polska po ZSRR i Niemcach straciła najwięcej ludzi. Dziś szacuje się, że zginęło 5,8 miliona obywateli Polski. Niemcy stracili ponad 9 milionów ludzi, a Związek Radziecki około 20 milionów. Nasza gospodarka była całkowicie zniszczona.

Ludzie wyciągnęli lekcję z II wojny światowej?

Europa wyciągnęła wnioski. Dowodem na to jest fakt, że od 1945 roku na kontynencie nie doszło do szerszych konfliktów zbrojnych. To pozwoliło krajom podnieść się gospodarczo po wojnie. Choć trzeba powiedzieć, że Europa straciła dawne znaczenie. Wyrosły nowe potęgi - ZSRR, USA, obecnie Chiny.

Czy może wybuchnąć III wojna światowa?

Nie ma na to szans. Dziś wojna na tę skalę oznaczałaby zagładę ludzkości. Broń nuklearna jest obecnie gwarantem pokoju - skutki jej użycia byłyby tragiczne dla wszystkich.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Te imiona kiedyś były obciachem, a teraz biją rekordy popularności




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: Flesz. Wakacje polaków coraz bardziej egzotyczne

Źródło: vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie