Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hiszpania. Sewilla. W największej europejskiej katedrze

Marzena Kądziela
Marzena Kądziela
Jest ponoć największą katedrą w Europie, ma największy na świecie ołtarz, a w jej wnętrzu spoczywają szczątki odkrywcy - Krzysztofa Kolumba. Z dzwonnicy, która kiedyś była minaretem, można obejrzeć całą Sewillę i jej okolice.

[galeria_glowna]
Sto lat budowano na miejscu dawnego meczetu Almohadów, według projektu architekta Alonso Martineza, sewilską katedrę, której konsekracja odbyła się w 1507 roku. Po meczecie z końca XI wieku pozostało obszerne patio zwane Patio de los Narajnos, pełne drzewek pomarańczowych. Pozostała także Brama Przebaczenia, na której wrotach wciąż znajdują się arabskie inskrypcje.

Gotycka Katedra Najświętszej Marii Panny w Sewilli jest ogromna. Człowiek stojący pomiędzy gigantycznymi wręcz kolumnami, pod wielkimi łukami, wysoko osadzonymi oknami z witrażami, czuje się jak mrówka. I takie były właśnie założenia architekta, który chciał stworzyć dzieło pokazujące małość człowieka wobec Boga i religii.
W świątyni wybudowano 39 kaplic, a w nich dzieła największych hiszpańskich artystów. W Głównej Kaplicy, usytuowanej pośrodku budowli, znajdziemy niezwykły ołtarz z 45 scenami z życia Jezusa Chrystusa. Dzieło flamandzkiego rzeźbiarza Pierra Dancarta z drewna i złota, o wymiarach 20 metrów na 13, uważane jest za największy ołtarz na świecie!

Ogromne zainteresowanie turystów budzi niezwykły grobowiec wielkiego odkrywcy Nowego Świata Krzysztofa Kolumba. Kolumb właśnie z Sewilli wypłynął w 1492 roku w poszukiwaniu krótkiej drogi do Indii. W tych czasach Sewilla położona w głąb lądu, nad rzeką Gwadalkiwir, była wielkim portem morskim, a po odkryciu Ameryki miało monopol na kontakty z Nowym Światem. Tu trafiały statki z niewolnikami, złotem, srebrem czy warzywami, takimi jak ziemniaki.

Grobowiec Krzysztofa Kolumba jest nietypowy, bowiem nie znajduje się w podziemiach lecz... nad ziemią. Trumna unoszona jest przez cztery postacie symbolizujące królów Kastylii, Aragonu, Leonu i Navarry. Czy w grobowcu rzeczywiście znajdują się szczątki Kolumba, do których przyznają się także między innymi świątynie w Santo Domingo w Republice Dominikańskiej, w Hawanie na Kubie, w Watykanie, czy Genui, na sto procent nie wiadomo. Choć podobno kilka lat temu naukowcy po przeprowadzeniu badań DNA prochów z Sewilli potwierdzili, że to szczątki odkrywcy...

W świątyni swój wieczny spoczynek znaleźli także zdobywca miasta król Ferdynand III Święty, jego żona Beatriz i syn Alfons X. Ferdynand Święty odbił Sewillę z rąk Maurów w 1248 roku. Muzułmanie i żydzi przekazali mu symboliczne klucze do miasta, które możemy oglądać w katedralnym skarbcu.

Największą pozostałością po XI-wiecznym meczecie, na którym obecnie wznosi się katedra, jest wieża minaretu, z której muezin nawoływał wiernych do modlitwy. Minaret, zwany Giraldą od siedmiometrowego posągu symbolizującego wiarę, który wiatr obraca na szczycie, budził wielki podziw wśród wiernych z różnych zakątków świata. Podobne powstały na przykład w Rabacie czy Marrakeszu w Maroku. Wieża ocalała dzięki synowi Ferdynanda Świętego, Alfonsa Mądrego. Później stopniowo przebudowywano ją na dzwonnicę.

Na wieżę nie wspina się już muezin, ale tłum turystów, którzy ze szczytu oglądają panoramę Sewilli i jej okolicy. O wejście nie ma się co martwić. Nie jest ono trudne dzięki temu, że do góry nie prowadzą schody, a łagodna, kręta rampa wybudowana przez wiernych, by muezin pięć razy dziennie nie wdrapywał się tam na nogach lecz na... grzbiecie konia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie