Hiszpanie znów wygrali 28:27 i Dujszebajew znów maczał palce w ostatniej akcji

Radość hiszpańskich piłkarzy ręcznych po wygranej nad Norwegią.
Radość hiszpańskich piłkarzy ręcznych po wygranej nad Norwegią. RFE Balonmano
Reprezentacja Hiszpanii w piłce ręcznej na turnieju olimpijskim w Tokio wygrała z Norwegią 28:27 i może być już praktycznie pewna gry w ćwierćfinale. Zwycięskiego gola "Los Hispanos" zdobyli już po czasie gry z rzutu karnego, podyktowanego po akcji, w której brał udział Alex Dujszebajew z Łomża Vive Kielce.

Hiszpania - Norwegia 28:27 (13:14)
Hiszpania: Corrales (16/39 = 41 %), Perez de Vargas (1/4 = 25 %) - Gurbindo, Maqueda 2, Fernandez 4, Entrerrios 1, A. Dujszebajew, Sarmiento, Sole 2, Figueras 10, Morros, Garcia 5, Gomez 4 (2), Guardiola.
Norwegia: Bergerud (17/45 = 38 %) - Sagosen 6 (1), Fredriksen, Oeverby, Joendal 9, Bjoernsen 4, Gullerud 2, O'Sullivan 2, Reinkind 2, Abelvik 2.

Hiszpanie wygrali drugi mecz identycznym rezultatem (w sobotę 28:27 pokonali Niemców) i znów do ich wygranej rękę przyłożył Alex Dujszebajew z Łomża Vive Kielce. Tym razem nie zdobył dwóch ostatnich goli, jak w spotkaniu z Niemcami, ale przeprowadził ostatnią akcję, obsłużył podaniem obrotowego Adriana Figuerasa, który wypracował rzut karny. Na zwycięskiego gola, już po upływie 60. minuty gry, zamienił go Aleix Gomez. Dujszebajew nie zdobył w tym meczu gola (próbował pięć razy), co zdarza mu się niezmiernie rzadko, ale miał aż 7 asyst. Hiszpanie po dwóch meczach mają 4 punkty i mogą być praktycznie pewni awansu do ćwierćfinału.

Mecz lepiej zaczęli Norwegowie, którzy zaproponowali rywalom dobrze zorganizowaną obronę. Hiszpanie pierwszą bramkę zdobyli dopiero w 6. minucie, a w. 8 przegrywali 1:5. Jednak "Los Hispanos" szybko uporządkowali grę, sami przeprowadzili kilka udanych akcji w obronie, parę dobrych interwencji w bramce miał Rodrigo Corrales i w 12 minucie przegrywali tylko 5:6, a w 25. doprowadzili do remisu 11:11.

Na początku drugiej połowy ciągle dobrze bronił Corrales i w 39 minucie jego drużyna wyszła na prowadzenie, za chwilę było 19:17. "Wikingowie" jednak nie poddawali się. Korzystali z częstych kar zawodników z Półwyspu Iberyjskiego i odrabiali straty. W 48 minucie był remis 22:22, ale kolejne trzy gole, wszystkie po kontratakach, zdobył były lewoskrzydłowy Łomża Vive Kielce, Angel Fernandez. W 57 minucie jego drużyna prowadziła 27:25. Minutę przed końcem Hiszpanie zgubili piłkę i Norwegia, 30 sekund przed końcem, doprowadziła do remisu. Ale grający w tym spotkaniu często na środku rozegrania Alex Dujszebajew znalazł na kole Figuerasa i po karnym drużyna Jordiego Ribery zapewniła sobie wygraną.

Alex Dujszebajew (Hiszpania), 0 bramek/5 rzutów, 7 asyst, 4 straty, 1x2 min, czas gry: 25:25.
Angel Fernandez (Hiszpania), 4/5, 1 asysta, 1 przechwyt, 1 blok, 1x2 min, czas gry: 46:58.

Wcześniej zwycięstwa odniosły drużyny innych kieleckich szczypiornistów: Niemcy (Andreas Wolff) i Francja (Nicolas Tournat).