Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hit turystyczny w Wiślicy! Będzie trasa do zrekonstruowanego XI-wiecznego grodziska [ZDJĘCIA]

Adam Ligiecki
Trasa turystyczna "Przez Pradzieje Chrześcijańskiej Wiślicy" - wizualizacja.
Trasa turystyczna "Przez Pradzieje Chrześcijańskiej Wiślicy" - wizualizacja. Urząd Miasta i Gminy Wiślica
"Tysiącletnia Wiślica śladami świetności" to nazwa dużego, wielomilionowego projektu realizowanego przez samorząd Wiślicy. W ramach tego zadania powstanie trasa turystyczna, prowadząca do zrekonstruowanego grodziska z XI wieku, na obrzeżach miasta. Ogłoszono właśnie wyniki konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej trasy, a zwycięzcą został zespół architektów pod kierunkiem profesora Andrzeja Kadłuczki z Krakowa.

Zwycięska koncepcja "Przez Pradzieje Chrześcijańskiej Wiślicy" zakłada wybudowanie trasy turystycznej, prowadzącej z centrum do leżącego na południowo-wschodnich obrzeżach miasta grodziska. Koncepcja oparta jest na nowoczesnej metodologii z zakresu muzealnictwa (z języka angielskiego - "new museology"). Zakłada aktywne uczestnictwo lokalnej społeczności w "projekcie dziedzictwa".

Trasa na deskach projektantów ma charakter pętli, z kilkoma elementami węzłowymi. Bierze swój początek w budynku dawnego gimnazjum w centrum Wiślicy, zaadaptowanym na Centrum Kultury i Historii "Vislica Antiqua". Znajdą się w nim: sala konferencyjna, sala seminaryjno-edukacyjna, biblioteka.

Główna ścieżka historyczna prowadzić będzie do grodziska "na łąkach", zlokalizowanego nieco ponad pół kilometra od centrum miasta. Zakłada się symboliczne odtworzenie elementów obronnych i zabudowy wewnątrz starego grodziska, datowanego na XI wiek.

Planowanych jest również szereg innych działań, w tym: zmodernizowanie odcinków ulic Kilińskiego i Podgrodzie, dojazdu do terenów poprzemysłowych, a także rewitalizacja terenów rekreacyjnych i wypoczynkowo-sportowych nad Nidą. Powstaną ciągi piesze, zieleni, placów i przestrzeni publicznych, enklawy rekreacyjne, monitoring, infrastruktura towarzysząca.

Od strony formalnej, operatorem produktu turystycznego - trasy "Przez Pradzieje Chrześcijańskiej Wiślicy" będzie nowa jednostka organizacyjna urzędu miejskiego. Z siedzibą w Centrum Kultury i Historii "Vislica Antiqua".

Całościowy koszt inwestycji szacuje się na 4 miliony 939 tysięcy 638 złotych 55 groszy (brutto). Wiślica ma otrzymać na ten cel dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej, a także dotację z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kiedy turystyczny hit stanie się faktem? Mamy już koncepcję urbanistyczno-architektoniczną trasy, do końca 2018 roku ma być gotowa dokumentacja projektowa. Zakłada się, że prace budowlane ruszą w pierwszym kwartale 2019 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie