Holandia kończy grupę z kompletem punktów, Austria wygrała mecz o awans

Filip Bares
Filip Bares
"North Macedonia v The Netherlands"/Voetbal International/East N
W grupie C emocje trwały do samego końca dzięki rywalizacji Austrii z Ukrainą. Holandia zapewniła sobie awans z pierwszego miejsca już wcześniej i łatwo ograła Macedonię Północną 3:0.

Przed ostatnią kolejką spotkań zarówno Dania jak i Ukraina miały po cztery punkty na koncie. Obie reprezentacje nie dały rady Oranje, ale uporały się chłopcem do bicia w grupie C, Macedonią Północną. Obie strzeliły też tyle samo ile straciły, ale w lepszej sytuacji byli jednak Ukraińcy, którzy w swoich meczach zaczynali ze środka boiska o dwa razy więcej.

Austria była pewna awansu tylko w przypadku wygranej i już w 21. minucie wyszła na prowadzenie. Dośrodkowanie Davida Alaby z rzutu rożnego wykorzystał Christoph Baumgartner. W pierwszej połowie napór zespołu Franco Fody był miażdzący dla rywali i Ukraińcy oddali zaledwie jeden strzał w pierwszych 45 minutach. W drugiej odsłonie podopieczni Andrija Szewczenki byli aktywniejsi, ale wciąż oddali tylko cztery strzały, podczas gdy Austria aż 19. Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 1:0 i to Austriacy mogą się cieszyć z awansu do kolejnej fazy turnieju.

W równolegle rozgrywanym meczu Holandia pokonała Macedonię Północną 3:0. Dublet dla Oranje ustrzelił Giorginio Wijnaldum, a kolejne trafienie dołożył Memphis Depay. W poniedziałek kapitan Macedonii Goran Pandev rozegrał swój 122 i ostatni mecz dla reprezentacji.

Holandia wygrała grupę C z kompletem punktów i zagra w 1/8 finału Euro 27 czerwca z jedną z drużyn z trzeciego miejsca w Budapeszcie. Austria natomiast zmierzy się z Włochami dzień wcześniej na Wembley.