Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hołd dla powstańców styczniowych. Do Kielc przyjechał Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk przyjechał do województwa świętokrzyskiego, by wziąć udział w obchodach 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.
Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk przyjechał do województwa świętokrzyskiego, by wziąć udział w obchodach 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Dawid Łukasik
W sobotę, 21 stycznia szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk przyjechał do województwa świętokrzyskiego, by wziąć udział w obchodach 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego - największego i najdłuższego polskiego zrywu narodowowyzwoleńczego.

Minister Jan Józef Kasprzyk zapalił znicze przy mogile powstańców styczniowych na Karczówce

Swoją wizytę w regionie rozpoczął od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy przy zbiorowej mogile powstańców znajdującej się obok Klasztoru na Karczówce w Kielcach. Był zachwycony urodą tego miejsca.

Powstanie Styczniowe to jest też taki moment, w którym możemy mówić o pewnym przełomie w myśleniu o Narodzie Polskim. Dlatego, że wcześniej dążenia wolnościowe, niepodległościowe były marzeniami elity. Powstanie Styczniowe miało charakter powszechny, do oddziałów powstańczych wstępowali ziemianie, włościanie, robotnicy, czeladnicy. To pokazywało, że poczucie wspólnoty narodowej i marzenie o wolności staje się zjawiskiem powszechnym

– mówił minister.

Również w sobotę szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wziął również udział w uroczystościach organizowanych w Bodzentynie na Rynku Górnym, gdzie została odsłonięta tablica upamiętniająca defiladę sił powstańczych pod dowództwem generała Józefa Hauke-Bosaka, która odbyła się w 1864 roku w pierwszą rocznicę wybuchu powstania.

W tym miejscu odbyła się też ceremonia wręczenia Medali „Stulecia Odzyskanej Niepodległości”, „Pro Bono Poloniae” i „Pro Patria” podczas, której Szef Urzędu odznaczył osoby zasłużone.

W niedzielę, 22 stycznia, obchody będą kontynuowane w Wąchocku, gdzie po złożeniu kwiatów przy tablicy upamiętniającej 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, uczestnicy uroczystości przejdą pod pomnik jednego z najważniejszych dowódców insurekcji roku 1863 generała Mariana Langiewicza. W tym miejscu odbędzie się ceremonia wręczenia Medali „Stulecia Odzyskanej Niepodległości”, „Pro Bono Poloniae” i „Pro Patria” podczas której Szef Urzędu odznaczy osoby zasłużone.

Na zakończenie uczestnicy niedzielnych obchodów przejdą do Kościoła świętego Floriana, gdzie będą modlić się za ofiary powstańczego zrywu. Po Eucharystii Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych uda się na oddalony o kilka kilometrów cmentarz, gdzie zapali znicze na czterech mogiłach powstańczych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie