Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Horror dla alergików. Jest ich dużo w naszym regionie. Specjalista radzi jak się chronić

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Archiwum
Kichanie, zatkany nos oraz swędząca skóra - wiosna nie jest korzystnym okresem dla alergików. To właśnie o tej porze roku kończą pylenie drzewa, a zaczynają trawy. Stężenie ich pyłków, jak zauważają lekarze, będzie każdego dnia coraz wyższe.

Doktor Zdzisław Domagała, pediatra i alergolog, kierownik I Kliniki Pediatrii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach wylicza, że wysokie stężenie pyłków przekłada się na liczne objawy. - To alergiczny nieżyt spojówek, nosa czy tak zwana pyłkowa labo sezonowa astma oskrzelowa. Zalecam, aby alergicy, już miesiąc przed okresem pylenia alergenów, zaczęli przyjmować antyhistaminowe leki – podkreśla lekarz.

Ważne jest również, aby spacerować o określonych godzinach: nie rano i wieczorem. Alergikom zalecane jest spacerowanie w deszczu lub zaraz po opadach i nie w miejscach, gdzie odbywa się na przykład koszenie trawników. - Wychodząc z domu, warto ubrać okulary i nakrycie głowy, a po powrocie dokładnie umyć twarz i ręce. W domach warto powiesić gęsto tkane firanki, które zatrzymają pyłki, a wietrzenie zalecane jest zwłaszcza nocą. Dobrym miejscem na wakacje dla alergików są rejony nad morzem i w górach, gdzie stężenie pyłków jest niewielkie – wymienia specjalista.

Doktor Zdzisław Domagała zwraca również uwagę na coraz częściej występujące wstrząsy anafilaktyczne, czyli błyskawiczne, burzliwe objawy alergii. Konieczna jest wówczas szybka pomoc, usunięcie czynnika sprawczego i domięśniowe podanie andrenaliny. Dlatego, jak informuje lekarz, pacjenci po przebytej anafilaksji powinni być zabezpieczeni w domięśniową adrenalinę, leki antyhistaminowe i sterydy systemowe oraz leki rozszerzające oskrzela.

Pediatra i alergolog zaznacza również, że coraz częściej objawy anafilaksji występują u dzieci, a mają najczęściej związek z alergiami pokarmowymi, w tym na białko mleka krowiego, jajo kurze, soję, czy orzechy i orzeszki ziemne oraz pszenicę. – Obserwujemy również często również anafilaksję powysiłkową, która związana jest najczęściej z uczuleniem na białka pszenicy, wtedy wysiłek plus te białka mogą powodować objawy anafilaksji – reasumuje i ostrzega doktor Zdzisław Domagała.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie