Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hub logistyczny z lotniskiem towarowym i bazą wojskową. Nowa koncepcja zagospodarowania należących do miasta Kielce terenów w Obicach

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Nie lotnisko ani nie strefa inwestycyjna. Zespół ekspertów z Kielc przedstawił nową koncepcję zagospodarowania należących do miasta terenów w Obicach. Wedłuch ich wizji należy stworzyć hub logistyczny z lotniskiem towarowym i... bazą wojskową.

Szczegóły tego pomysłu zostaną zaprezentowane we wtorek w kieleckim ratuszu z inicjatywy przedsiębiorcy Sebastiana Michalskiego. Przypomnijmy - inicjator i organizator „Budzenia Sienkiewki” podczas ostatniego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wylicytował za 1500 złotych jeden dzień w fotelu prezydenta Kielc. Stery miasta z rąk Bogdana Wenty Sebastian Michalski przejmie właśnie we wtorek.

Nową koncepcję zagospodarowania terenów w Obicach omówią architekt Kamil Jaros oraz Wojciech Frączyk, który w przeszłości pracował w Ramstein Air Base - największej amerykańskiej bazie lotniczej w Europie. Rąbka tajemnicy do swojej wizji uchylili publikując w internecie wideo prezentację na ten temat. Projekt pod nazwą Kielce-Obice Hub zakłada utworzenie terminalu przeładunkowego dla Linii Hutniczej Szerokotorowej (LHS) łączącej Chiny z Polską. Szlak przebiega między innymi przez województwo świętokrzyskie. W regionie znajdują się cztery stacje: w Sędziszowie, Gołuchowie, Grzybowie i Staszowie. Na początku stycznia tego roku z Państwa Środka do Polski dotarł pierwszy transport towarów, co uznano za symboliczne otwarcie Nowego Jedwabnego Szlaku łączącego Pekin z Europą.

Jak mówi Sebastian Michalski, niezbędne będzie dobudowanie bocznicy do terminalu w Obicach. - Dzięki temu towary z i do Chin będą przeładowywane u nas, co wiąże się także z koniecznością rozbudowy struktury urzędu celnego - mówi Sebastian Michalski.

Twórcy nowej koncepcji postulują budowę lotniska cargo w Obicach, ale jednocześnie z funkcją militarną pod potrzeby bazy wojskowej dla sił NATO bądź armii amerykańskiej. Miejsce miałoby się nazywać „Fort Trump”.

- W całej Europie w związku ze wzrostem napięcia militarnego z Rosją poszukiwane są lokalizacje na bazy wojskowe. Obice wydają się idealne na ten cel. Z lotniska można by korzystać także w transporcie towarów drogą lotniczą - mówi Sebastian Michalski.

W tej wizji wskazuje się także na potrzebę tworzenia połączeń komunikacyjnych z Obicami. Oprócz bocznicy dla LHS pojawia się wschodnia obwodnica Kielc zapewniająca błyskawiczny dojazd do terenów, a także Szybka Kolej Miejska i tramwaj Dąbrowa-Obice.

Jak mówi Sebastian Michalski, w Obicach może powstać największy hub towarowy w Europie. Co za tym przemawia? - Usytuowanie w pobliżu najważniejszych szlaków komunikacyjnych takich jak Via Carpathia, linia LHS z Chin do Polski oraz centralne położenie w Europie - wylicza Sebastian Michalski.

Przypomnijmy. Miasto Kielce jest właścicielem nieruchomości o powierzchni około 600 hektarów zlokalizowanych na terenie gmin Morawica, Chmielnik i Kije. Poprzedni prezydent Kielc Wojciech Lubawski planował tam budowę portu lotniczego. Obecny włodarz Bogdan Wenta zapowiedział utworzenie strefy inwestycyjnej, choć ostatnio mówi także o zachowaniu funkcji lotniskowej na tym obszarze. Taką koncepcję miasto przekazało do będącej w opracowaniu Strategii Rozwoju Województwa 2030+.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie