Hubal na czas w Busku. Koszulka lidera dla Filipa Maciejuka

Adam Ligiecki
Rosjanin Vladislav Duiunov jechał w sobotniej "czasówce" z prędkością ponad 47 kilometrów na godzinę. Tak mijał linię mety w Busku-Zdroju. Adam Ligiecki
Tylko kilka godzin Lukas Schlemmer cieszył się z prowadzenia w 13. Międzynarodowym Wyścigu Kolarskim Szlakiem Walk Majora Hubala. Liderem został w sobotnie popołudnie, po wygraniu etapu w Kazimierzy Wielkiej, lecz przed wieczorem nie pojechał najlepiej w "czasówce" w Busku-Zdroju i oddał żółty trykot Filipowi Maciejukowi.

19-letni kolarz jadący w reprezentacji Polski uzyskał najlepszy wynik na liczącej nieco ponad 21 kilometrów trasie - z Buska w stronę Wiślicy i z powrotem. Łukasz Maciejuk, brązowy medalista mistrzostw świata juniorów w jeździe na czas, wyprzedził o niespełna pół sekundy doświadczonego Mateusza Taciaka i o 7 sekund Kamila Gradka (obydwaj CCC Sprandi).

W odróżnieniu od wcześniejszego etapu z metą w Kazimierzy Wielkiej, gdzie całe podium zajęli obcokrajowcy, w Busku górą byli Polacy. Trzeci etap Wyścigu Hubala był zarazem 31. Memoriałem Andrzeja Imosy - to impreza poświęcona pamięci znanego buskiego kolarza i trenera.

Sobotnia "czasówka" miała płaską trasę. Start - przed "Oblęgorkiem" w buskim parku zdrojowym. Potem kolarze kręcili trasą wojewódzką numer 776 w stronę Wiślicy, robili nawrót i wracali do Buska. Metę zlokalizowano na ulicy 1 Maja.

W pierwszej turze startowali słabsi zawodnicy, a na przez długi czas utrzymywał się na prowadzeniu Niemiec Moritz Malcharek (LKT Team Brandenburg). Wyprzedził go dopiero 24-letni Vladislav Duiunov z reprezentacji narodowej Rosji, który uzyskał czas 27 minut 12 sekund. Znakomity wynik, jechał z prędkością ponad 47 kilometrów na godzinę! - wykrzyknął spiker w zachwycie.

Rosjanin nie wygrał jednak etapu. Rywali znokautował Filip Maciejuk, który wykręcił superczas: 26 minut 11 sekund. 19-letni kolarz, pochodzący z Wielkiego, który jest wychowankiem klubu Mostostal Puławy, potwierdził swój nieprzeciętny talent. Zajął w Busku pierwsze miejsce, wyprzedzając o 0,46 sekundy Mateusza Taciaka i o 7 sekund Kamila Gradka (CCC Sprandi). W czołówce uplasowali się też Czesi Jan Barta i Josef Cerny z grupy Elkov-Author, Polacy Piotr Brożyna i Szymon Sajnok (CCC Sprandi).

Filip Maciejuk został nowym, już... czwartym liderem 13. Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Szlakiem Walk Majora Hubala. Ostatni etap - z Radoszyc do Końskich - zostanie rozegrany w niedziel, ma 176 kilometrów długości.