Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

I Kielecki Międzynarodowy Festiwal Teatralny. Już od 15 października

Lidia Cichocka
Aleksander Piekarski
Siedem spektakli pod rząd i ósmy na dogrywkę, za tydzień - tak zapowiada się I Kielecki Międzynarodowy Festiwal Teatralny.

- Ten festiwal to wypadkowa naszych gustów i możliwości – przyznaje dyrektor artystyczny festiwalu Marcin Zawada.- Z przyczyn technicznych nie udało się, bo nie było możliwości jego pokazania, ściągnąć spektaklu ze Słoweni, ale zobaczymy wiele innych, bardzo ciekawych spektakli poświęconych młodym ludziom.

Festiwal rozpocznie 15 października „Ceski dyplom” – przygotowana przez studentów w opolskim teatrze adaptacja reportaży z Czech Mariusza Szczygła. Spektakl reżyserował Piotr Ratajczak, ten sam który w ubiegłym roku na festiwalu pilotażowym pokazał dwa monodramy w wykonaniu Agnieszki Przepiórskiej.

Teatr Układ Fenomenalny z Wrocławia zaprosi do sali gimnastycznej w liceum Żeromskiego by w autentycznych szkolnych wnętrzach opowiedzieć o tym, co zdarzyło się w szkole: narratorami będą uczniowie i nauczyciele a rzecz dotyczyć będzie molestowania.

Teatr Ochoty z Warszawy zaproponuje refleksję nad tym, czy w życiu przydają się poznane w dzieciństwie baśnie.
O poważnych sprawach: agresji i wyzysku opowiadają dwa kolejne spektakle „Ciemności inspirowane Jądrem ciemności Conrada” przygotowane przez kielecki zespół oraz zaadaptowany przez teatr w Słupsku tekst Doroty Masłowskiej: „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku”. W sali sportowej Wojewódzkiego Domu Kultury zostanie pokazany węgierski spektakl „My/Oni” wracający do tragedii jaka rozegrała się w 2004 roku w szkole w Biesłanie. I tu realizatorzy zapragnęli by widzowie znaleźli się w innym wnętrzu – hali podobnej do tej jaką zaatakowali terroryści.

Festiwal zakończy 27 października hiszpański spektakl „Matria” opowiadający o matkach, które straciły dzieci w czasie wojny domowej.

Wśród tych poważnych spektakli jest jedna komedia: anonsowana jako najśmieszniejsza komedia teatru Krystyny Jandy „Prapremiera dreszczowca” H. Lewisa w reżyserii Grzegorza Warchoła.

Sprzedaż biletów już się rozpoczęła, te pojedyncze kosztują od 50 do 15 złotych, ale przy zakupie kilku proponowane są rabaty w wysokości 60 proc.

Klub festiwalowy działać będzie w Coffeina Cafe przy ul. Leśnej, widzowie po okazaniu biletów teatralnych mogą liczyć na zniżki a magnesem ściągającym do Coffeiny ma być okazja do spotkania z aktorami i twórcami. – Klub ma integrować teatralne środowisko – mówi Michał Kotański, dyrektor teatru Żeromskiego.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie