Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

I Marsz Powstańczym Szlakiem w 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Marsz z Jędrzejowa i Rakoszyna by uczcić pamięć bohaterów

Mateusz Zapart
Mateusz Zapart
Około 160 osób brało udział w I Marszu Powstańczym Szlakiem, który wyruszył z Jędrzejowa i Nagłowic do Cierno-Żabieńca, by tam przy tablicy upamiętniającej bitwę powstańczą oddać hołd poległym bohaterom. Więcej na kolejnych zdjęciach
Około 160 osób brało udział w I Marszu Powstańczym Szlakiem, który wyruszył z Jędrzejowa i Nagłowic do Cierno-Żabieńca, by tam przy tablicy upamiętniającej bitwę powstańczą oddać hołd poległym bohaterom. Więcej na kolejnych zdjęciach Miasto Jędrzejów
W niedzielę, 22 stycznia odbył się pierwszy międzygminny pieszy rajd „I Marsz Powstańczym Szlakiem z okazji 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego”. W trasę wyruszono z Jędrzejowa oraz z Rakoszyna, w gminie Nagłowice. Obie grupy spotkały się w miejscowości Cierno-Żabieniec. W tegorocznym marszu udział wzięło około 160 osób.

I Marsz Powstańczym Szlakiem z okazji 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego

Około 160 osób wzięło udział w marszu powstańczym szlakiem, który odbył się w niedzielę 22 stycznia dla uczczenia 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego.

Jędrzejowska grupa zebrała się pod cmentarzem Świętej Trójcy, gdzie złożono kwiaty na grobach pochowanych na nim powstańców. Stamtąd zebrani wyruszyli w 14-kilometrową trasę, która wiodła przez cmentarz klasztorny na cmentarz w Ciernie-Żabieńcu.

Grupa z gminy Nagłowice wyruszyła w kierunku Cierna z Rakoszyc.

Uczestnicy marszu spotkali się na cmentarzu w Ciernie-Żabieńcu gdzie złożono kwiaty pod płytą upamiętniającą bitwę pod Ciernem gdzie 500 żołnierzy - 400 piechurów i 100 kawalerii pułkownika Zygmunta Chmieleńskiego dało odpór 2 tysiącom żołnierzy rosyjskim Ksawerego Czengierego.

Inicjatorem rajdu był Kustosz Pamięci Marek Godlewski z Jędrzejowa. Był to pierwszy marsz międzygminny, ale nie pierwszy z marszów jakie odbywały się na tej trasie.

- To był już w zasadzie piąty marsz. W ciągu lat zmieniała się tylko ilość jego uczestników. Zaczynaliśmy od dwóch osób, czyli mnie i Pana Burmistrza. Z każdym rokiem liczba ta rosła, w tym roku aż do 160 osób. Wybraliśmy Cierno ze względu na bitwę powstańczą, która miała miejsce 22 września 1863 roku. Pod Ciernem poległo 13 powstańców. Są pochowani na cmentarzu Świętej Trójcy w Jędrzejowie. Bitwa pod Ciernem jest jedną z największych bitew powstańczych na terenie ziemi jędrzejowskiej - opowiada Marek Godlewski

W marszu udział wzięła grupa rekonstrukcyjna w skład której wchodzili między innymi Andrzej Grzelec, Karol Grzelec, Marek Galant. Ubrani byli oni w stroje zgodne z epoką oraz posiadali oręż, który był używany podczas powstania styczniowego. W marszu udział brały także konie od Roberta Capigi, dyrektora Zespołu Placówek Oświatowych w Warzynie Pierwszym. Sam dyrektor też wziął udział w marszu w stroju powstańca.

Przy realizacji marszu pomagali: burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek, wójt Nagłowic Jacek Lato, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Nagłowicach Lidia Titow, Katarzyna Chrzanowska wraz z resztą Koła Gospodyń Wiejskich z Cierno-Żabieniec, Ochotnicza Straż Pożarna z Chorzowa, Komenda Powiatowa Policji w Jędrzejowie.

Zobaczcie zdjęcia z I Marszu Powstańczym Szlakiem:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie