I Świętokrzyskie Forum Rolnicze. Skuteczne sposoby zwiększenia plonowania

Marzena Ślusarz
Dyrektor Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Kielcach Katarzyna Sowa-Cichecka  podczas prezentacji na I Świętokrzyskim Forum Rolniczym.
Dyrektor Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Kielcach Katarzyna Sowa-Cichecka podczas prezentacji na I Świętokrzyskim Forum Rolniczym. Marzena Ślusarz
I Świętokrzyskie Forum Rolnicze, które miało miejsce w niedzielę, 24 czerwca w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach, było okazją nie tylko do zdobycia wiedzy na temat dopłat i działań w ramach Wspólnej Polityki Rolnej oraz dyskusji o palących problemach, ale i do wymiany wiedzy. Dyrektor Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Kielcach przeprowadziła prezentację na temat skutecznych sposobów zwiększania plonowania.

ZOBACZ ZAPIS TRANSMISJI Z PANELU NA TEMAT WSPÓLNEJ POLITYKI ROLNEJ

Dyrektor Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Kielcach Katarzyna Sowa-Cichecka dysponuje potężną wiedzą z zakresu badania gleb oraz roślin uprawowych i ich nawożenia. Podczas I Świętokrzyskiego Forum Rolniczego jej wykład "Skuteczne sposoby zwiększenia plonowania" przyciągnął większość gości wydarzenia.

CZYTAJ TAKŻE:

-Do zadań stacji oprócz wykonywania analiz gleb, należy również badanie płodów rolnych i leśnych; badanie jakości nawozów, w tym nawozów WE, czyli dopuszczonych do obrotu na terenie całej UE, także w ramach kontroli rządowej, i środków wspomagających uprawę roślin, pasz; osadów ściekowych, a także doradztwo w sprawach nawożenia - wyjaśniała dyrektor. Jak mówiła, stacja wykonuje na zlecenie wielu rolników badania gleb, które pozwalają na określenie stanu gleb, co pozwala na podjęcie racjonalnych decyzji w zakresie nawożenia roślin, czyli dawek, terminów, składu chemicznego, postaci fizycznej nawozów, przy poszanowaniu środowiska naturalnego. Odpowiednie nawożenie - dostarczanie minerałów i pierwiastków, których brakuje, jak zaznaczała dyrektor, większa plon.

Stacja najczęściej oznacza odczyn gleby (pH) oraz zawartości podstawowych składników pokarmowych roślin, takich jak: azot mineralny, fosfor, potas, magnez, których poziom w glebie decyduje o wielkości i jakości uzyskiwanych plonów.

- Ponadto wykonujemy również badania między innymi w zakresie określenia zawartości substancji organicznej, czyli próchnicy, oraz zasobności gleb w mikroelementy: bor, mangan, miedź, cynk, żelazo, ale także analizy składu granulometrycznego (istotny jest zwłaszcza udział frakcji spławialnej, który stanowi podstawę do podziału gleb na kategorie agronomiczne: gleby bardzo lekkie, lekkie, średnie, ciężkie, co ma związek z odpornością gleby na chemiczną degradację) oraz zawartości metali ciężkich w glebach: ołowiu, kadmu, niklu, cynku, miedzi, rtęci, głównie pod potrzeby stosowania osadów ściekowych w rolnictwie - zaznaczała.

Dyrektor skrupulatnie wyjaśniła jak i kiedy należy pobierać próbki gleb z pól i jak je oznaczać. - Agrochemicy Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Kielcach za darmo udzielają instruktażu w zakresie prawidłowego poboru próbek, dlatego w razie wątpliwości warto skorzystać z ich pomocy - dodała.

Mając na uwadze, że wzrost plonowania zależy w dużej mierze od nawożenia, Katarzyna Sowa-Cichecka stworzyła specjalnie na I Świętokrzyskie Forum Rolnicze "Dekalog skutecznych działań na rzecz wzrostu plonowania".

Oto "przykazania" skutecznego nawożenia:

I. Zanim podejmiesz decyzję produkcyjną (w swoim sadzie/polu/tunelu, etc.) najpierw zbadaj glebę/podłoże ogrodnicze (ważne pobierz prawidłowo próbkę, albo zleć to zadanie pracownikom Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Kielcach).

II.**Dokonaj wyceny **otrzymanych wyników badań gleb (patrz: liczby graniczne) lub zleć to zadanie doradcom z OSChR w Kielcach (jeżeli samodzielnie analizujesz wyniki badań zachowaj następującą kolejności, np. w ogrodnictwie: odczyn (pH); zasolenie; zawartości azotu, fosforu, potasu, wapnia magnezu i zawartość chlorków).

III. Zastanów się, co chcesz uprawiać i czy masz możliwość zakupu dobrego jakościowo materiału siewnego, sadzonek, krzewów, etc. (rekomendowane opracowania w ramach prowadzonych doświadczeń polowych PDO dla województwa świętokrzyskiego).

IV. Na podstawie uzyskanych wyników badań i potrzeb nawozowych roślin przy zakładanym poziomie plonowania ustal rodzaj i dawki wapna nawozowego oraz pozostałych nawozów (możesz skorzystać z pomocy doradców stacji).

V. Zoptymalizuj odczyn gleby (pH), dostosuj go do potrzeb planowanych do uprawy roślin przy zachowaniu ich preferencji nawozowych, np. ogórek – „lubi” odczyn zasadowy, a borówka amerykańska – odczyn kwaśny (pamiętaj – gleba ma tendencję do odtwarzania swojego naturalnego odczynu).

VI.**Przestrzegaj następujących zasad:** najpierw wapnujemy (najlepiej jesienią), a potem nawozimy (preferowany termin to wiosna – zwłaszcza, gdy dotyczy to nawożenia azotem i siarką – duża mobilność jonów, które szybko przemywają się w głąb profilu glebowego i są niedostępne dla roślin oraz mikroelementami); pamiętaj również, że nie mieszamy ze sobą wapna nawozowego i nawozów zawierających azot w formie amonowej, np. naturalnych, bo przereagują ze sobą na skutek czego azot uwolni się do powietrza w postaci szkodliwego amoniaku; nie należy mieszać nawozów fosforowych z wapniowymi i in.

VII. W razie potrzeby (np. w sadach na podstawie badań części wskaźnikowych roślin – liści) można w okresie wegetacji dokonać korekty w zakresie nawożenia - pogłównie nawozić rośliny zwłaszcza mikroelementami.

VIII. Stosuj nawozy dopuszczone do obrotu (z wiadomego źródła) o znanym składzie chemicznym, w odpowiednich dawkach i terminach (pamiętaj, że nawozów naturalnych – gnojówki, gnojowicy, obornika, pomiotu nie wywozimy na pola w okresie od 30 listopada do 1 marca – od 1 stycznia 2019 r. zmiana terminów!) - nie nawozimy „na zapas”, „na oko”, itp.

IX. Systematycznie wzbogacaj glebę w substancję organiczną, to zapewni jej żyzność, ale nie zapomnij również o nawadnianiu upraw w okresie suszy, a w miarę możliwości zadbaj o odprowadzanie nadmiaru wód powierzchniowych w okresie nadmiernych opadów (drenaż, melioracje).

X. **Zabezpiecz uprawy** przed chwastami, szkodnikami i innymi patogenami, ale racjonalnie, tzn. odpowiednimi preparatami, w określonych dawkach, terminach przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa (ochrona osobista), ale i ochrony interesów osób trzecich oraz środowiska naturalnego (pamiętaj o pszczołach!).

Wykład dyrektor Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Kielcach wzbudził duże zainteresowanie i wywołał dyskusję. Rolnicy zabierali ze stoiska stacji pudełeczka do próbek ziemi, dopytywali i rozważali przekazane informacje. Dziękowali za wszystkie wskazówki.

ZOBACZ TEŻ. CZĘŚĆ DRUGA. Aktualna sytuacja rolników. Palące problemy

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie