Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ich celem są igrzyska w Rio - plany Karolin Kołeczek i jej trenera

Dorota KUŁAGA [email protected]
Trener Andrzej Mirek ma nadzieję, że uda się znaleźć sponsorów i Karolina Kołeczek będzie mogła odnosić kolejne sukcesy dla naszego regionu.
Trener Andrzej Mirek ma nadzieję, że uda się znaleźć sponsorów i Karolina Kołeczek będzie mogła odnosić kolejne sukcesy dla naszego regionu. Fot. Dorota Kułaga
- Jeśli Karolina Kołeczek nadal ma rozwijać swój talent w naszym klubie i województwie, to niezbędne jest znalezienie sponsora - mówi trener Andrzej Mirek

Największe sukcesy Karoliny Kołeczek

Największe sukcesy Karoliny Kołeczek

Karolina Kołeczek zdobyła dziewięć medali mistrzostw Polski juniorów młodszych, juniorów i seniorów - 6 złotych, 2 srebrne i 1 brązowy. 2008 rok - mistrzyni Polski młodziczek - 100 metrów przez płotki i 300 metrów przez płotki, rekordzistka Polski młodziczek w biegu na 300 metrów przez płotki. - 43,29; 2009 rok - halowa mistrzyni Polski juniorek młodszych - 60 metrów przez płotki, 2 miejsce na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży na 100 metrów przez płotki; 2010 rok - halowa mistrzyni Polski juniorek młodszych - 60 metrów przez płotki (8,50 - 0,01 sekundy zabrakło do rekordu Polski; 2011 rok - brązowa medalistka mistrzostw Polski seniorów - 100 metrów przez płotki; 2012 rok - halowa mistrzyni Polski juniorek - 60 metrów przez płotki, mistrzyni Polski juniorek - 100 metrów przez płotki, wicemistrzyni Polski seniorek - 100 metrów przez płotki. Czterokrotna reprezentantka Polski w biegu na 100 metrów przez płotki na Europejskich Kwalifikacjach Olimpijskich Młodzieży - Moskwa 2010 - 4 miejsce, na Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży - Singapur 2010, Mistrzostwach Europy Juniorów - Tallin 2011 - 10 miejsce, na Mistrzostwach Świata Juniorów - Barcelona 2012 - 10 miejsce, 0,02 zabrakło do finału. Rekordy życiowe: 100 metrów - 11,95, 200 metrów - 24,47, 100 metrów przez płotki - 13,43. Klasa sportowa mistrzowska.

Andrzej Mirek to ceniony trener lekkiej atletyki. Nie tylko w naszym regionie, bo pracuje też z kadrą narodową juniorów. To on doprowadził Karolinę Kołeczek do dziewięciu medali mistrzostw Polski juniorów młodszych, juniorów i seniorów. Ich celem są igrzyska w Rio de Janeiro, ale póki co szkoleniowiec stara się zatrzymać Karolinę w naszym regionie.

Dorota Kułaga: W tym roku Karolina Kołeczek skończyła Liceum Ogólnokształcące numer 2 w Sandomierzu. Wkrótce rozpoczyna studia. Czy to oznacza, że opuści nasz region?

Andrzej Mirek: - Rzeczywiście, czas szybko biegnie. Pamiętam jeszcze Karolinę jak startowała na szkolnych zawodach dla dzieci, a teraz jest już studentką. Karolina postanowiła studiować fizjoterapię na Akademii Krakowskiej. Gdy kończy się wiek juniora, wielu zawodników zmuszonych jest zmienić barwy klubowe, w związku z podjęciem studiów. Często wiąże się to z opuszczeniem miasta i województwa. Karolina rozważa możliwość studiowania w systemie zaocznym. Umożliwiłoby to kontynuowanie treningów w Trójce i dalsze reprezentowanie Sandomierza i naszego województwa. Jednak studia zaoczne są płatne, do tego trzeba dojechać na zajęcia i wracać na treningi. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami, na które Karolinę nie stać.

Konieczna jest pomoc sponsora?

- Zdecydowanie. Szukamy sponsorów, prowadzimy rozmowy z różnymi firmami i osobami. Jeśli Karolina ma nadal rozwijać swój talent w naszym klubie i województwie, jest to wręcz niezbędne. Wiem , że w obecnych czasach nie jest łatwo o sponsora. Mamy kryzys, ale kryzys przecież prędzej czy później minie, a szansa pracy z tak utalentowaną zawodniczką w naszym regionie może się długo nie powtórzyć.

Jak pan ocenia dotychczasowe wyniki Karoliny?

- Bardzo dobrze. Dziewięć medali mistrzostw Polski, w tym dwa w kategorii seniorów, udział w czterech międzynarodowych imprezach mistrzowskich, znakomite rekordy życiowe. I to wszystko zostało osiągnięte bez nadmiernych obciążeń treningowych, spokojną, systematyczną pracą.

Jakie cele stawiacie sobie na najbliższe lata?

- Trzeba sobie stawiać ambitne cele, bo tylko wtedy można osiągnąć sukces. Nie ukrywam, że naszym celem naszym jest zakwalifikowanie się Karoliny na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro w 2016 roku. Po drodze dwukrotnie rozegrane będą Młodzieżowe Mistrzostwa Europy - w 2013 i w 2015 roku. Chciałbym, żeby szczególnie na tych drugich zawodach Karolina liczyła się w walce o czołowe miejsca, o medale. Karolina ma ogromne rezerwy. Prowadziłem ją dotychczas bardzo delikatnie. Szczególnie trening siłowy, który przecież decyduje o wynikach w sprincie, dozowałem jej bardzo ostrożnie. Do tego ma jeszcze spore braki w technice biegu. Ale to dobrze, jest z czego "urywać" setne sekundy. Wolę mieć zawodniczkę, która ociera się o finały mistrzostw świata i Europy, a jest spokojnie prowadzona, niż zawodniczkę która zdobywa w wieku juniorki medale na zawodach międzynarodowych, a w wieku seniorki już sportowo nie istnieje. A takich przypadków również w polskiej lekkiej atletyce mieliśmy wiele.

Czy nie lepsze warunki do rozwoju Karolina miałaby w dużym ośrodku sportowym, na przykład w Warszawie czy Krakowie?

- Wszystko ma swoje plusy i minusy. Jestem jednak zdania, że powinniśmy robić wszystko, żeby zatrzymywać u nas zdolną młodzież. Nie musimy być gorsi od innych. Myślę, że w Sandomierzu Karolina ma wszystko, co niezbędne do profesjonalnego treningu. Bardzo dobre obiekty sportowe, opiekę medyczna i trenerską. W połączeniu ze szkoleniem centralnym, z udziałem w zgrupowaniach sportowych kadry narodowej miałaby zapewnione profesjonalne warunki do dalszego rozwoju kariery sportowej. Trzeba to wszystko jednak pogodzić ze studiami.

Dziękuję za rozmowę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie