Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ich specjałem jest "Proboszczówka" - poznaj Korytniczanki, najlepsze Koło Gospodyń Wiejskich w powiecie jędrzejowskim

Przemysław CHECHELSKI [email protected]
Korytniczanki podczas gali w Kielcach z Ewą Kubas Samociuk, przewodniczącą Rady Powiatu Jędrzejowskiego oraz wicestarostą jędrzejowskim Januszem Grabkiem.
Korytniczanki podczas gali w Kielcach z Ewą Kubas Samociuk, przewodniczącą Rady Powiatu Jędrzejowskiego oraz wicestarostą jędrzejowskim Januszem Grabkiem. Dawid Łukasik
Korytniczanki, najlepsze Koło Gospodyń Wiejskich w powiecie jędrzejowskim w plebiscycie "Echa Dnia". Panie zajęły też bardzo wysokie, piąte miejsce w województwie. Lista ich sukcesów, mimo dopiero dwuletniej działalności, jest znacznie dłuższa

Kiedy dwa lata temu odbyło się spotkanie założycielskie Koła Gospodyń Wiejskich w Korytnicy, mało która z pań w nim uczestnicząca wierzyła, że w tak krótkim czasie uda im się zdobyć tak wielką popularność, nie tylko w powiecie jędrzejowskim, województwie, ale również i poza nim, zdobyć tak wiele nagród i wyróżnień w różnych konkursach.

Kilkanaście dni temu na ich konto trafił kolejny sukces. Korytniczanki zajęły piąte miejsce w województwie i pierwsze w powiecie jędrzejowskim w plebiscycie organizowanym przez "Echo Dnia" na najlepsze Koło Gospodyń Wiejskich.

Wszystko zaczęło się po ostatnich wyborach samorządowych. Do Rady Gminy Sobków wybrana została Małgorzata Kukuryk, rodowita korytniczanka, która przed laty wyprowadziła się do Pińczowa. Teraz postanowiła wrócić do rodzinnej miejscowości i tchnąć w nią nowe życie. A że jest w niej ogromna energia i niespożyte siły, cel okazał się nie taki trudny. W 2011 roku powstało Koło Gospodyń Wiejskich, niedługo potem przy nim powstał zespół śpiewaczy Korytniczanki.

- Koło Gospodyń Wiejskich było marzeniem Joli Bąk, która jest jego prezesem. Ja byłam tylko motorem napędowym - wyjaśnia Małgorzata Kukuryk.

SUKCES GONI SUKCES

Panie zaczęły pokazywać się publicznie na początku na swoim podwórku organizując między innymi Dożynki Parafialne. Na pierwsze sukcesy przed większą publiką nie trzeba było długo czekać. Zespół Śpiewaczy zgłosił się na eliminacje do Świętokrzyskiego Przeglądu Kolęd i Pastorałek, które odbyły się w Jędrzejowie. Jakaż była radość kobiet, gdy jeszcze niepewne swoich możliwości, pierwszy występ zakończyły wielkim sukcesem. Na jurorach zrobiły ogromne wrażenie i zostały zakwalifikowane do finału we Włoszczowie.

Od tego czasu sukces gonił sukces, a panie zdobywały coraz większe doświadczenie na scenie, a zarazem coraz większą popularność. Dziś mają na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień na wielu konkursach, przeglądach i festiwalach na arenie wojewódzkiej i nie tylko. Indywidualnie Maria Gładyszewska dostała na przykład wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek Będzin 2012.

WEDŁUG TAJNEGO PRZEPISU

Nie tylko śpiew jest ich mocną stroną. Przygotowują potrawy na różne imprezy, festyny, dożynki… Kojarzone są z nalewką grodziskową "Proboszczówką", która zajęła pierwsze miejsce w 2012 roku w konkursie "Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów", który odbył się w Tokarni.

- Jest to przepis księdza Skurczyńskiego, niegdyś proboszcza naszej parafii, który leczył ziołami. Jest on nieco zmodyfikowany, ponieważ obecnie nie wszystkie składniki jesteśmy w stanie zdobyć. Zastąpiliśmy je innymi. Do produkcji nalewek używane są między innymi zioła, które rosną na naszej górze Grodziskowej. Dokładny przepis jest jednak naszą wielką tajemnicą - mówią Korytniczanki.

W 2013 roku w konkursie "Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów" wyróżnienie otrzymała "Gęś z pieca" przygotowana przez gospodynie z Korytnicy. Ostatnie sukcesy to trzecie miejsce "Dżemu z czarnego bzu" oraz wyróżnienie dla "Rydzów w miodzie" i "Proboszczówki" na Spichlerzu Świętokrzyskim. Ich smakołyki docenione zostały nawet w Zakopanem.

PRZYCHODZĄ CORAZ MŁODSZE

W wielu przypadkach powstające Koła Gospodyń Wiejskich cieszą się wielkim zainteresowaniem na początku swojego istnienia. Potem z każdym rokiem członkiń jest mniej. W Korytnicy jest zupełnie przeciwnie, co napawa wielkim optymizmem. Do koła chcą należeć nawet młode dziewczęta. Obecnie najmłodsza członkini Adrianna Sobczyk ma 13 lat.

Kobiety nie ukrywają, że Koło Gospodyń Wiejskich to oderwanie od codzienności. Dzięki niemu biorą udział w wielu imprezach, poznają nowych ludzi, zyskują ogromną popularność, która niejednokrotnie przydaje się w codziennym życiu, poznają nowe miejsca nie tylko w województwie. Były między innymi w Warszawie, Zakopanem, a nawet w Brukseli. Ich niezwykłym atutem jest wielka żywiołowość i poczucie humoru. Nietrudno znaleźć ich stoisko na imprezach. Jest ono tam, gdzie jest najwięcej ludzi.

DOCENIONE

Koło Gospodyń Wiejskich w Korytnicy to nie tylko odskocznia od codzienności dla ich członkiń. Imprezy przez nie organizowane integrują całą wieś. Bardzo często jest to doceniane. Dowodem na to był chociażby ostatni plebiscyt "Echa Dnia", w którym Koło Gospodyń Wiejskich w Korytnicy zajęło pierwsze miejsce w powiecie jędrzejowskim i piąte w województwie.

- Głosowało na nas wielu mieszkańców wsi, jak również ich rodziny mieszkające w różnych częściach Polski. Starsze osoby, które nie potrafiły wysyłać sms-ów przynosiły nam pieniądze na sms-y. To było bardzo miłe - nie ukrywają kobiety.

Wcześniej doceniona została również Małgorzata Kukuryk, która w ubiegłym roku zajęła pierwsze miejsce w powiecie jędrzejowskim i siódme w województwie w plebiscycie Kobieta Przedsiębiorcza 2011.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie