Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Idziesz na grzyby? Sprawdź, jak nie zgubić się w lesie. Między drzewami są punkty orientacyjne dla grzybiarzy. Oto leśne drogowskazy

Gabriela Jelonek
Gabriela Jelonek
Sezon na zbieranie grzybów jest w pełni. Grzybiarze wyruszyli do lasów, ale często tracą w nich orientację. Jak nie zgubić się między drzewami? Lasy Państwowe przypominają, jakie punkty orientacyjne można znaleźć w puszczach i borach. Powstały też specjalne aplikacje na telefon.Czytaj dalej --->
Sezon na zbieranie grzybów jest w pełni. Grzybiarze wyruszyli do lasów, ale często tracą w nich orientację. Jak nie zgubić się między drzewami? Lasy Państwowe przypominają, jakie punkty orientacyjne można znaleźć w puszczach i borach. Powstały też specjalne aplikacje na telefon.Czytaj dalej --->
Sezon na zbieranie grzybów jest w pełni. Grzybiarze wyruszyli do lasów, ale często tracą w nich orientację. Jak nie zgubić się między drzewami? Lasy Państwowe przypominają, jakie punkty orientacyjne można znaleźć w puszczach i borach. Powstały też specjalne aplikacje na telefon.

Za oknami jesień w pełni, a to czas żniw dla grzybiarzy. Wielu z nas lubi też spacerować, biegać, jeździć rowerem po lesie, gdzie łatwo zabłądzić, zwłaszcza poza wyznaczonymi szlakami turystycznymi. Bardzo często przytrafia się to grzybiarzom, którzy wypatrując kapeluszy grzybów, przestają zwracać uwagę na otoczenie. Co w przypadku, gdy się zgubisz? Przede wszystkim zachowaj spokój i nie panikuj.

Leśne drogowskazy dla grzybiarzy

Mimo, że las wydaje się miejscem odludnym, w którym trudno cokolwiek odnaleźć, każdy jego skrawek ma swój "adres". Lasy podzielone są jak szachownica, a każdy kwadrat to specjalny sektor - oddział leśny. Każdy z oddziałów ma swój numer, który znajduje się na betonowym słupie. Łatwo je znaleźć - idąc cały czas przed siebie prędzej czy później trafimy na leśną drogę, która wyznacza linę oddziałową. Wzdłuż niej powinien znaleźć się taki słupek.

Numery słupków łatwo znaleźć na mapach dostępnych online i w formie papierowej w nadleśnictwach. Grunt, żeby nie wpadać w panikę i postarać się zlokalizować swoje miejsce, a w razie potrzeby podać dokładne numery ze słupka odpowiednim służbom.

Zgubiłeś się na grzybach? Tak odnajdziesz drogę w lesie

Z pomocą przychodzi też natura. Obserwując ją można łatwo wyznaczyć kierunek, np.: mech rośnie po północnej stronie (chociaż w gęstych lasach może to być mylące), podobnie, dzięki lepszemu dostępowi do światła, po północnej stronie w rowach trawa jest wyższa.

Kierunek można wyznaczyć też obserwując samotnie stojące drzewa - te z reguły są bardziej rozbudowane z południowej strony. Obserwując pnie ściętych drzew też łatwo wyznaczyć kierunek, gdyż słoje na przeciętnym pniu są o wiele rzadsze po stronie południowej niż po północnej. A więc tam, gdzie słoje są bliżej siebie, będzie północ. Z kolei kora brzozy źle znosi mocne promienie słoneczne i jest bardziej wypłowiała po południowej stronie.

Czytaj też: Czy warto wybrać się w Wielkopolsce na grzyby?

Warto też obserwować mrowiska - ale uwaga, te naturalnie powstałe, bez ingerencji człowieka, bo metoda może być myląca! Mrówki zazwyczaj budują swoje domy po południowej stronie pnia drzewa, a góra mrowiska jest bardziej spadzista od północy.

Dobrym drogowskazem są też słoneczniki, które być może uda nam się dostrzec na polach przy lesie. Ich kwiatostany zawsze skierowane są w stronę południa.

Świetnymi punktami odniesienia w orientacji są gniazda ptaków. Te wejścia do swoich domków prawie zawsze mają po stronie wschodniej.

Zobacz leśne drogowskazy w galerii:

Wyznaczając kierunki można też obserwować... samego siebie. Gdy staniemy plecami do słońca, nasz cień wskaże kierunek północny.

Mało kto wie, że zegarek wskazówkowy może służyć nam jako kompas! Wystarczy ustawić się tak, aby mała wskazówka była skierowana w stronę słońca. Wówczas kont pomiędzy małą wskazówką a godziną 12 (zawsze z prawej strony) dzielimy na połowę. Wyznaczona linia oznacza w zależności od godziny: północ, jeśli wyznaczamy kierunek do godz. 12 w południe, albo południe, jeżeli kierunek wyznaczamy w godzinach popołudniowych.

Aplikacje mobilne dla grzybiarzy

Z pomocą przychodzą też nowoczesne technologie. Oprócz internetowego atlasu grzybów, są też dostępne aplikacje ułatwiające zlokalizowanie się w lesie. Specjalną apkę stworzyły Lasy Państwowe. Mobilny Bank Danych o Lasach, czyli mBDL, umożliwia dostęp do map lasów także w trybie offline. Co ważne, na mapach można wyznaczać punkty, a także trasy. Oznacza to w praktyce, że możemy np.: przypiąć pinezkę w miejscu, gdzie zaparkowaliśmy samochód albo znaleźliśmy wysyp grzybów, a potem łatwo do niego wrócić korzystając z GPS, nawet bez zasięgu sieci komórkowej. Aplikacja dostępna jest na telefony i tablety z systemem Android.

Inną przydatną i darmową aplikacją jest mLAS mini, która także działa offline i obsługuje Leśne Mapy Numeryczne.

Warto pamiętać, że jeżeli zgubimy się w lesie należy zadzwonić na numer alarmowy 112, policję lub straż pożarną. Wystarczy, że podasz numer z kamienia lub dane lokalizacyjne z GPS np.: na telefonie, wówczas służby z łatwością cię odnajdą.

Zobacz, gdzie są grzyby w Wielkopolsce:

Chociaż połowa października to zwykle już zmierzch sezonu grzybowego, w wielkopolskich lasach nadal jest co zbierać. Prezentujemy najnowsze doniesienia grzybiarzy z serwisu Grzyby.pl, którzy wskazują, gdzie w okolicach Poznania i w Wielkopolsce w ostatnich dniach można było znaleźć sporo grzybów. Dane pochodzą z ostatniego weekendu, czyli 11-13 października 2019 roku. Zobacz gdzie są grzyby w Wielkopolsce ----->

Grzyby w Wielkopolsce - sprawdź, gdzie ich szukać. Oto mapa ...

Zobacz też:

MEMY o grzybiarzach! Grzybobranie na wesoło.

Najśmieszniejsze MEMY o grzybiarzach! Najweselsze MEMY o grz...

Jak bezpiecznie zbierać grzyby? Zobacz wideo:

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie