Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

II edycja Festiwalu Aktywności Fizycznej na sandomierskim Bulwarze Piłsudskiego. Medale zawodnikom wręczał Bogdan Wenta (ZDJĘCIA)

Klaudia Tajs
Pamiątkowe medale wręczał Dariusz Socha kierownik Referatu Promocji i Bogdan Wenta, prezes stowarzyszenia.
Pamiątkowe medale wręczał Dariusz Socha kierownik Referatu Promocji i Bogdan Wenta, prezes stowarzyszenia. Klaudia Tajs
Ponad 200 uczestników wzięło udział w II edycji Festiwalu Aktywności Fizycznej, jaką zorganizowano w środę na Bulwarze imienia Józefa Piłsudskiego w Sandomierzu. Impreza miała charakter sportowo-rekreacyjny i była dedykowana dla osób niepełnosprawnych z powiatu sandomierskiego.

Do sportowej rywalizacji podopiecznych i instruktorów z kilkunastu placówek wspierających osoby niepełnosprawne z terenu powiatu sandomierskiego zaprosiło Stowarzyszenie Projekt Świętokrzyski.

Tłum na starcie Dopisała nie tylko pogoda, ale sami uczestnicy, którzy bardzo chętnie uczestniczyli w różnych konkurencjach sprawnościowych, które pozwoliły osobom niepełnosprawnym wykazać się i uwierzyć w swoje siły i możliwości.

Uczestników powitał Bogdan Wenta polski szczypiornista i trener oraz prezes Stowarzyszenia Projekt Świętokrzyski oraz Dariusz Socha, naczelnik Wydziału Promocji Urzędu Miasta Sandomierza. Swoje miejsce na Bulwarze mieli także przedstawiciele sandomierskiego Stowarzyszenia „Dobrze, że jesteś”, którzy zapraszali uczestników na zdrowy poczęstunek oferując soczyste jabłka.

Rower, kije, biegi
W ramach festiwalu osoby z niepełnosprawnością ruchową i intelektualną wzięły udział w różnego rodzaju dyscyplinach sportowych, konkurencjach, grach zespołowych oraz konkursach. Była jazda rowerem po torze przeszkód, marsz z kijami, badminton, rzutki, Zumba. Uczestnicy mogli także sprawdzić się w rzucie do bramki z zamkniętymi oczami czy też biegu na 800 metrów.
Uczestnicy wszystkich konkurencji byli nagradzani przez organizatorów. Pamiątkowe medale oraz nagrody wręczał uczestnikom Dariusz Socha kierownik Referatu Kultury, Promocji, Sportu i Turystyki oraz Bogdan Wenta polski szczypiornista oraz trener.

Pokażmy ich możliwości
Głównym celem „Mini Paragedonu” było propagowanie zdrowego i aktywnego stylu życia oraz rozpowszechnianie sportu poprzez aktywizację osób niepełnosprawnych, zapobieganie izolacji, separacji i marginalizacji osób z niepełnosprawnością, kreowanie wizerunku osób niepełnosprawnych jako osób czynnych społecznie, poprawa kondycji fizycznej i zdrowia poprzez sport oraz integracja osób zdrowych z osobami niepełnosprawnymi.

Bogdan Wenta przyznał, że osoby niepełnosprawne są pełne energii, dlatego należy im stworzyć możliwości, aby tę energię mogli wykorzystać. - Trzeba stworzyć im szansę, bo wielu ich opiekunów, rodziców są w to zaangażowani - mówił trener Wenta. - Trzeba widzieć twarz tam, gdzie niektórzy odwracają głowę. Są różne typy niepełnosprawności, a dla nas największym sukcesem jest to, kiedy ktoś podchodzi, tak jak tu po ciężkim biegu na 800 metrów i mówi fajnie jest.

Sandomierz był jednym z kilku miast w województwie świętokrzyskim, gdzie zorganizowano II edycję Festiwalu Aktywności Fizycznej. W najbliższą sobotę finał akcji odbędzie się w Kielcach. - Zdajemy sobie sprawę z tego, że wiele ośrodków nie może dotrzeć do Kielc, dlatego wychodzimy w teren - dodał Bogdan Wenta. - Jestem zaskoczony, że w Sandomierzu trenujemy z tak dużą liczbą uczestników. Niektóre ośrodki są bardzo dobrze przygotowane i tworzą fajne oraz zgrane zespoły.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie