Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

II Forum Przyrodnicze na zamku w Kijach rozpoczęte rajdem i konkursem

ach
W konkursie wiedzy o ziołach i roślinach wygrała drużyna gimnazjalistek z Michałowa.
W konkursie wiedzy o ziołach i roślinach wygrała drużyna gimnazjalistek z Michałowa. ach
Piętnastą edycją Rajdu Pieszego Tożsamość i Pamięć a także konkursem wiedzy o ziołach i roślinach w niedzielę, 16 października rozpoczęło się II Forum Przyrodnicze na zamku w Kijach.

XV Rajd Pieszy Tożsamość i Pamięć - od Kliszowa do Kij

Wszystko zaczęło się w Kliszowie. To tam w 1702 roku starły się wojska szwedzkie, saskie i polskie. Podczas bitwy miały miejsce dwie nieudane szarże husarii polskiej i przyjmuje się, że była to ostatnia bitwa tej formacji.

- Aby uczcić pamięć o tamtej bitwie - prawdopodobnie największym starciu na Ponidziu wymyśliliśmy rajd. Dodatkowo chcemy podkreślić naszą tożsamość, to skąd pochodzimy. Pierwsza edycja miała miejsce piętnaście lat temu, co roku uczestniczą w wydarzeniu przedstawiciele różnych pokoleń i zawsze łączymy rajd z jakimś innym, ważnym wydarzeniem - mówił Andrzej Żądło, dyrektor Samorządowej Instytucji Kultury "Kasztelania" w Kijach.

W niedzielę, 16 października pod tablicą upamiętniającą bitwę z 1702 roku zebrali się dzieci, młodzież wraz z nauczycielami i dyrektorami pobliskich szkół. Nie zabrakło także rodziców, mieszkańców oraz przedstawicieli władzy samorządowej na czele z Krzysztofem Słoniną, wójtem Kij. Grzegorz Woźniczko poprosił uczniów o złożenie symbolicznych zniczy pod tablicą pamiątkową, a następnie rozpoczął się rajd. Uczestnicy przeszli czterokilometrową trasę, wspomagani przez druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej z Włoszczowic i z Kij. Minęli Kokot, a następnie udali się do "Kasztelani", gdzie mieściła się meta rajdu. Tam na nich czekał gorący żurek i konkurs...

O ziołach i roślinach

Trzy drużyny - złożone z gimnazjalistów z Michałowa, Sobkowa i Kij rywalizowały ze sobą w konkursie wiedzy o wykorzystaniu kulinarnym ziół i roślin dziko rosnących. Ich umiejętności oceniali pracownicy Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, czyli Dariusz Wiech, Magdalena Skrzypek oraz przewodniczący jury doktor Wojciech Szymański - botanik, specjalista w dziedzinie dzikich roślin jadalnych.

Rywalizacja podzielona była na dwa etapy. Najpierw liderzy każdego zespołu losowali roślinę, o której trzeba było powiedzieć kilka słów, druga część polegała na odpowiedzi na wylosowane pytania. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą na temat między innymi bulw topinambru, sosny zwyczajnej, a także czarnego bzu oraz innych roślin i ziół.

Najlepszy okazał się zespół gimnazjalistek z Michałowa, które bezbłędnie radziły sobie z wylosowanymi zadaniami.
W nagrodę otrzymały zestaw można by powiedzieć ogrodnika - grabki, konewki, sekatory, łopatki i węże. Gimnazjaliści z Sobkowa, który zajęli drugie miejsce i z Kij również otrzymali nagrody, które ufundowała gmina Kije oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska.

- Dziękuję wszystkim, którzy mimo zimna pojawili się dziś, aby uczcić pamięć o bitwie pod Kliszowem, a także by kibicować dzieciom i młodzieży podczas konkursu. Zapraszamy w przyszłym roku, na kolejny rajd - mówił Krzysztof Słonina, wójt gminy Kije.

Wszyscy uczestnicy marszu i konkursu na zakończenie poczęstowali się żurkiem, podawanym prosto z kuchni polowej.
W niedzielę, 16 października rozpoczęło się dwudniowe Forum Przyrodnicze na zamku w Kijach. Kolejne spotkanie odbędzie się w środę, 19 października na terenie Kasztelanii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie