Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

II Rajd Weterana Styczniowego z Pińczowa do Grochowisk. Zobacz zdjęcia

Michał Kolera
Michał Kolera
II Rajd Weterana Styczniowego z Pińczowa na Grochowiska.
II Rajd Weterana Styczniowego z Pińczowa na Grochowiska. Michał Kolera
W czwartek, 26 stycznia kilkadziesiąt osób uczestniczyło w II Rajdzie Weterana Styczniowego. Marsz rozpoczął się w Pińczowie, a zakończył złożeniem wiązanek pod pomnikiem w Grochowiskach.

- Nasza placówka realizuje duży projekt "Powstanie styczniowe na Ponidziu. Pamięć i historia". Dziś przejdziemy około ośmiu kilometrów z Pińczowa na Grochowiska, gdzie odbyła się jedna z najważniejszych powstańczych bitew. W tym roku mamy 160. rocznicę wybuchu powstania, które na Ponidziu odegrało ważną rolę. O tych wszystkich wydarzeniach opowie wam pułkownik Związku Strzeleckiego Dariusz Greń. Bardzo cieszę się, że uczniowie szkół przybyli tak licznie na nasz rajd - mówiła Justyna Dziadek, dyrektor Muzeum Regionalnego w Pińczowie.

- To dobrze, że jest duży odzew młodzieży na tę inicjatywę. Cykl obchodów powstania będzie trwał, nie tylko w muzeum, ale też w bibliotece. Życzę wszystkim udanego rajdu - mówiła Beata Kita, wiceburmistrz Pińczowa.

Bitwa pod Grochowiskami

Do bitwy pod Grochowiskami z wojskiem rosyjskim doszło 18 marca 1863 roku podczas powstania styczniowego. Trzytysięcznym oddziałem polskich powstańców dowodził Marian Langiewicz, a podczas walki odznaczył się szczególnie oddział “żuawów śmierci” Françoisa de Rochebrune'a. Starcie miało krwawy przebieg i zakończyło się zwycięstwem Polaków, które jednak nie przełożyło się na sukces działań powstańczych w szerszej skali.

Podczas czwartkowego rajdu nie mogło zabraknąć przedstawicieli Wojska Polskiego.

- Bardzo się cieszę, że mogę z wami uczestniczyć w rajdzie do Grochowisk, by upamiętnić tych wszystkich, którzy zapłacili najwyższą cenę za to, że dziś możemy cieszyć się wolnością - mówił major Stanisław Kasza z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Busku-Zdroju.

Po przybyciu do Grochowisk uczestnicy złożyli wiązanki pod tamtejszym pomnikiem upamiętniającym bitwę. Był też żołnierski posiłek.

- Jestem tu pierwszy raz. To ważne, żeby pamiętać o powstaniu i jego bohaterach. Ja zresztą lubię historię. Chętnie uczestniczę też w konkursach historycznych - mówiła Katarzyna Liberek z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Chrobrzu.

Impreza została dofinansowana z rządowego Biura Programu "Niepodległa" w ramach programu dotacyjnego "Powstanie styczniowe 1863-1864". Wkład własny do zadania zapewniła gmina Pińczów.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie