Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

III Świętokrzyskie Forum Ekonomiczne. Kształcenie dualne i jego korzyści

PG
Podczas II Świętokrzyskiego Forum Ekonomicznego, które odbyło się w piątek, 12 października, w Hotelu Binkowski w Kielcach omawiano między innymi „Rolę szkół i przedsiębiorców w kształceniu dualnym”.

W panelu dyskusyjnym wzięli udział Sylwia Mucha, kierownik Oddziału do spraw Innowacji i Transferu Wiedzy w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego, Magdalena Fudala ze Stowarzyszenia Forum Pracodawców oraz Monika Skowron z Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach.

System dualny zwany też przemiennym lub dwutorowym polega na nauce zawodu organizowanej przez pracodawcę oraz kształceniu teoretycznym i ogólnym w systemie szkolnym. Sylwia Mucha przyznała, że Urząd Marszałkowski aktywnie wspiera tę formę edukacji. - Od września bieżącego roku wdrażamy projekt, którego celem jest przeniesienie 40 procent czasu w szkole na pracę u przedsiębiorców. To skomplikowany proces, ponieważ pracodawca musi wziąć na siebie odpowiedzialność za kształcenie młodego człowieka, ale przynosi efekty. Z naszego poprzedniego projektu wynika, że sporo uczniów znalazło pracę w miejscach, gdzie odbywało staż – wyjaśniała Pani Sylwia.

Magdalena Fudala odpowiedziała na trudne pytanie - czy kandydaci spełniają oczekiwania pracodawców.

- Podstawową zasadą są chęci. Zarówno ze strony uczniów, jak i przedsiębiorców. Chodzi o to, by uczniowie podczas zajęć praktycznych mieli wyznaczone konkretne zadania, a nie „pałętali się” bez celu czy zamiatali podłogę. To musi być realna współpraca, która niesie ze sobą korzyści dla obu stron – mówiła Pani Magdalena. - Dzięki temu w przypadku ewentualnego zatrudnienia, otrzymamy pracownika, którego nie trzeba będzie już przyuczać zawodu. To pozwoli oszczędzić czas i pieniądze – dodała.

Monika Skowron zwróciła uwagę na kolejny istotny problem. - W kształceniu dualnym ważne jest, by program części praktycznej nie był z góry narzucany. Oczywiście należy kierować się ramą programową, ale część aspektów powinna być dostosowana do poszczególnej pracy. Uczniowie od wielu lat wyjeżdżają na płatne staże do krajów Unii Europejskiej i widzimy różnicę. Tamtejsze programy są tworzone przy współpracy z konkretnym pracodawcą – podkreśliła Pani Monika.

- 75 procent pracodawców wymaga od uczniów kompetencji miękkich na wyższym poziomie. To między innymi zaangażowanie, umiejętność podejmowania decyzji, praca w grupie. Do tego trzeba przykładać szczególną uwagę – powiedziała panelistka.

ZOBACZ TAKŻE III Świętokrzyskie Forum Ekonomiczne w Kielcach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie