Ile będzie nas kosztować lotnisko w Obicach?

  Ile będzie nas kosztować lotnisko w Obicach?

  Agata KOWALCZYK

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Tak ma wyglądać terminal lotniska w Obicach pod Kielcami.

  Tak ma wyglądać terminal lotniska w Obicach pod Kielcami.

  Na terenie przyszłego Portu Lotniczego Kielce w Obicach rozpoczęła się inwentaryzacja roślin i zwierząt, spółka wyda na nią 123 tysiące złotych. To minimalna kwota w porównaniu do kwot, które już przeznaczono na planowaną inwestycję. A jakie wydatki czekają jeszcze miasto, jeśli kiedyś dojdzie do budowy portu?
  Tak ma wyglądać terminal lotniska w Obicach pod Kielcami.

  Tak ma wyglądać terminal lotniska w Obicach pod Kielcami.

  Na przygotowania do budowy miasto wydało już ponad 31 milionów złotych. Główną pozycje stanowią koszty zakupu ziemi pod lotnisko. Nabycie 530 hektarów pochłonęło 22 miliony 368 tysięcy złotych, a potrzeba jeszcze przejąć 40 hektarów.

  -Trwają procesy podziału i wywłaszczenia. Trudno powiedzieć ile czasu potrzeba do ich zakończenia. Szacujemy, że na grunty potrzebujemy jeszcze 1mlin 200 tysięcy złotych - mówi Filip Pietrzyk, dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta w Kielcach.

  Rząd dodał trochę

  Zakup gruntu to jedyna pozycja, na która udało się zdobyć zewnętrzne pieniądze, spoza budżetu miasta. Świętej pamięci senator Przemysław Gosiewski "załatwił" na ten cel 8 milionów złotych rządowej dotacji.

  Ponad 4 miliony 500 tysięcy złotych wydano na dokumentację: raporty, analizy i studium wykonalności, bez których nie można ubiegać się o potrzebne na budowę pozwolenia.
  Władze miasta ogłosiły konkurs na wstępną koncepcje architektoniczno-budowlaną przyszłego portu. Jego zwycięzca otrzymał 150 tysięcy złotych.
  Miasto wniosło też 4 miliony złotych do Spółki Port Lotniczy Kielce, które zostały spożytkowane także na przygotowania do budowy lotniska.

  - Wydaliśmy z tej kwoty 3,5 miliona złotych - mówi Ryszard Muciek, prezes Portu Lotniczego Kielce. - Z tego ponad 600 tysięcy złotych kosztowało przeniesienie linii energetycznej, która kolidowała z budową portu. Pozostałe pieniądze pochłonęły opracowania geologiczne, dokumentacja potrzeba do wykonania makroniwelacji terenu, roboty ziemne oraz utrzymanie spółki.

  Liczą rośliny i zwierzęta

  Na koncie spółki pozostało 500 tysięcy złotych, które zostaną uszczuplone o 123 tysiące złotych. Otrzyma je firma, która właśnie rozpoczęła licznie roślin i zwierząt zamieszkujących teren przyszłego portu. Ta analiza potrwa rok.

  Zbadanie stanu flory i fauny jest konieczne, aby ubiegać się o decyzję środowiskową dla lotniska, która jest niezbędna do uzyskania dalszych pozwoleń. Poprzednie liczenie roślin i zwierząt żyjących na terenie przyszłego portu było przeprowadzone w 2007 roku. Ich stan gatunkowy i liczebny mógł się zmienić od tego czasu, a poza tym stary dokument nie spełnia obecnych wymogów, ponieważ w międzyczasie zmieniły się przepisy.
  Poprzednia decyzja środowiskowa została odrzucona przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, ponieważ uznano, że dotyczy ono dwóch inwestycji: budowa lotniska oraz eksploatacji kruszywa, w miejscu, w którym ma powstać port.

  - Uznaliśmy, że rezygnujemy z otwierania kopalni skoro wzbudza to takie kontrowersje. Wydobyciem kamieni, co jest niezbędne przed budową lotniska zajmie się firma, która w przyszłości wygra przetarg na makroniwelacje terenu - mówi prezes.
  Nowe dokumenty są przygotowywane dla mniejszego lotniska. W obecnej wersji pas dla samolotów ma mieć 2500 metrów długości, wcześniej planowano 2800 metrów. Ograniczono też zaplecze cargo i terminal pasażerski. Ta wersja pozwoli obniżyć koszty budowy z 630 milionów złotych do 370 milionów złotych.

  Sumując kwoty, które już miasto wydało i które będą potrzebne na nową dokumentację i budowę, to lotnisko będzie nas kosztować około 400 milionów złotych.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (23)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (23) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Studniówki

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]