Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Imponująca wystawa starych monet w Banku Spółdzielczym we Włoszczowie

Rafał BANASZEK [email protected]
Monety i banknoty z różnych epok i krajów zaciekawią z pewnością każdego. Pomysłodawcą i organizatorem wystawy była Anastazja Milejska - była wiceprezes zarządu banku, a wcześniej wielolet-nia główna księgowa
Monety i banknoty z różnych epok i krajów zaciekawią z pewnością każdego. Pomysłodawcą i organizatorem wystawy była Anastazja Milejska - była wiceprezes zarządu banku, a wcześniej wielolet-nia główna księgowa Rafał Banaszek
Unikatowa kolekcja numizmatyczna w Banku Spółdzielczym we Włoszczowie - jest jedną z największych tego typu ekspozycji w regionie!

Historia kolekcji

Historia kolekcji

Skąd pani Anastazja Milejska, pomysłodawczyni i organizatorka wystawy posiada tak pokaźny zbiór starych monet i banknotów i dlaczego zdecydowała się pani przekazać go Bankowi Spółdzielczemu? Pani Anastazja przedstawiła nam historię kolekcji.
- Nie wiem, kiedy mój ojciec zainteresował się numizmatyką, ale myślę, że były to lata 50-te lub wcześniejsze ubiegłego wieku. Częścią zbioru, oprócz pieniędzy z ziem polskich, które przekazałam na wystawę, były również monety z różnych zakątków świata, w tym z wielu krajów bardzo egzotycznych. Widzę tylko jedyną możliwość ich pozyskania, jaką były kontakty z delegacjami odwiedzającymi Sejm, w czasie gdy mój ojciec był posłem. W pamiątkach po ojcu znalazłam również katalogi i zeszyty numizmatyczne datowane na wczesne lata 60-te i późniejsze. Duża część zbiorów wyszperana została na strychach, komórkach lub wręcz wykopana z ziemi. Wiem, że ojciec korzystał również z wszystkich możliwości powiększania zbiorów w kontaktach z ludźmi podczas swojej pracy w terenie i licznych wyjazdach. Później wymieniał eksponaty z innymi kolekcjonerami oraz kupował niektóre okazy. Zbiór był gromadzony do końca jego życia. Po jego śmierci w 1976 roku uzupełniałam kolekcję tylko przez kilka lat o emitowane monety dostępne w banku. W ostatnim czasie uznałam, iż bank jest placówką bardzo odpowiednią na tego typu ekspozycję. Nigdy moim, ani mojej rodziny zamiarem nie było spieniężenie tego, co było wielką pasją mojego ojca. Wystarczającą rekompensatą i dużą satysfakcją jest to, że zbiór może byś udostępniony wielu osobom, których może zainteresować i na dodatek w banku, w którym przepracowałam 37 lat - mówi pani Anastazja.

Bank Spółdzielczy otwarł imponującą wystawę starych monet, banknotów i innych środków pieniężnych występujących na ziemiach polskich niemal od początku istnienia naszego państwa do lat 80. XX wieku. Kolekcja liczy ponad 130 banknotów i prawie 320 monet.

Pomysłodawcą i organizatorem wystawy była Anastazja Milejska - była wiceprezes zarządu banku, a wcześniej wieloletnia główna księgowa. Przekazała ona na wystawę kolekcję numizmatyczną zgromadzoną przez jej ojca Kazimierza Milejskiego - znanego działacza społecznego, jednego z inicjatorów powstania Włoszczowskiego Towarzystwa Krzewienia Kultury, posła na Sejm kadencji 1957 - 1961.

450 PIENIĘDZY Z RÓŻNYCH EPOK

Zbiór liczy ponad 130 banknotów i prawie 320 monet, które wyeksponowano w specjalnych gablotach, poczynając od środków płatniczych emitowanych w czasach Polski Ludowej, poprzez okupację niemiecką, czasy II Rzeczpospolitej Polskiej, okres zaborów i Królestwa Polskiego. Najstarszą część zbioru stanowią monety staropolskie, a wśród nich prawdziwą perełką jest denar Bolesława Chrobrego, przy czym trudno ustalić dokładną datę jego emisji, ponieważ dopiero od 1484 roku monety z mennic na ziemiach polskich miały wybijane daty, a Bolesław Chrobry żył na przełomie X i XI wieku. Najstarszą datowaną monetą w bankowej kolekcji jest półgrosz Kazimierza Jagiellończyka z 1507 roku.

BANKNOTY, OBLIGACJE I MEDALE

W zbiorze znajdują się pierwsze wyemitowane na ziemiach polskich pieniądze papierowe, przypadające na okres Insurekcji Kościuszkowskiej w 1794 roku, tak zwane bilety skarbowe. Można obejrzeć również banknoty i monety Ukrainy i Litwy, kiedy ziemie były w granicach Polski oraz wiele innych środków płatniczych, między innymi Getta Żydowskiego w Łodzi, fenigi wolnego miasta Gdańska, marki kredytowe Staszowa czy bony miasta Częstochowy, Łodzi i Krakowa. Ciekawym uzupełnieniem kolekcji są obligacje polskie i rosyjskie oraz medale polskie i niemieckie z XX wieku - w tym niemiecki Krzyż Żelazny i medal cesarza niemieckiego Wilhelma II z 1914 roku.

KALENDARIUM PIENIĄDZA

Ekspozycja uzupełniona jest dodatkowymi informacjami na temat historii pieniądza, rodzajów pieniędzy występujących na ziemiach polskich, systemów pieniężnych oraz przedstawia kalendarium historii monetarnej naszego kraju. Numizmaty prezentowane są w gablotach rozmieszczonych wzdłuż schodów i na pierwszym piętrze centrali Budynku Spółdzielczego we Włoszczowie. Ekspozycja otwarta jest dla zwiedzających od poniedziałku do piątku w godzinach 7.45 do 15.30.

WARTOŚĆ HISTORYCZNA I MATERIALNA

- Zbiór przedstawia sporą wartość nie tylko historyczną
i poznawczą, ale i materialną. To kolejny przykład działalności społecznej naszego banku na rzecz środowiska lokalnego, oprócz stałego finansowania miejscowych organizacji i instytucji - mówi doktor Artur Kowalczyk, prezes Zarządu Banku Spółdzielczego.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie