Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inauguracja Świętokrzyskiego Uniwersytetu III Wieku w Kielcach po raz 36 [ZDJĘCIA]

Iwona Rojek
- Największą rozterką było to czy w czasie pandemii rozpocząć działalność – mówiła Elżbieta Iwan, podczas poniedziałkowej inauguracji Roku Akademickiego Świętokrzyskiego Uniwersytetu III Wieku w Kielcach. – Ze względu na zdrowie psychiczne i fizyczne naszych studentów podjęliśmy jednak taką decyzję. Izolacja, samotność, bezczynność to najgorsze co może się starszemu człowiekowi przydarzyć.

Tego samego zdania byli wszyscy, którzy wystąpili w czasie uroczystości na scenie Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach.

Wprawdzie zarówno senator Krzysztof Słoń jak wicemarszałek Renata Janik wspominali dużo o zagrożeniu koronawirusem i prosili o szczególną ostrożność w czasie zajęć, to jednak zgodnie uznali, że zamknięcie w domach i brak kontaktu z ludźmi jest bardzo niebezpieczne dla zachowania równowagi.

– Mamy przykład koleżanki, która tak przestraszyła się Covidu, że przestała wychodzić z domu od marca do końca lipca i wpadła w potworną depresję – uczulała prezes Elżbieta Iwan. – Pozostali członkowie uczelni, która działa już 36 rok też bardzo prosili nas, żeby nie pozbawiać ich zajęć, możliwości spotkania się, porozmawiania, bo to przedłuża młodość i sprawność umysłu. Mogą co tydzień korzystać z wykładów z dziedziny historii, politologii, historii sztuki, sekcji brydżowej, filmoznawczej, fotograficznej, artystycznej, brakuje nam tylko sal na warsztaty tematyczne o przepisach prawa, które bardzo interesują studentów. Do tej pory zapisało się 200 osób, są jeszcze wolne miejsca, można dokonać zapisu na stronie internetowej naszego Uniwersytetu.

Ta uroczystość, którą uświetnił występ wokalny zespołu „Tu i teraz” była wyjątkowa z tego względu, że serdecznie pożegnano na niej byłego już rektora Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, profesora Jacka Semaniaka, który przez lata wspierał ich działania i mocno się w nie angażował. Pierwsze spotkanie zakończył wykład ”Współczesny wymiar etycznej idei życzliwości powszechnej”, który zaprezentowała doktor Monika Kardaczyńska. Słuchacze dowiedzieli się, że warto być życzliwym dla drugiego człowieka, bo gdy takim się nie jest można szybko wpaść w zgorzknienie i rozczarowanie życiem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto