Inauguracja Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria. Zainwestują w produkcję zielonego wodoru - paliwa przyszłości. Zdjęcia i film

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Udostępnij:
We wtorek, 5 lipca w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej Uniwersytetu Warszawskiego w Korzecku koło Chęcin, zainaugurowano Świętokrzyską Grupę Przemysłową Industria. Wyrastająca z prawie 150-letniej historii Kieleckich Marmurów i przemysłowych tradycji naszego regionu grupa, łączy tradycje z nowoczesnymi technologiami i dbałością o środowisko naturalne. Grupa ma ambitny plan - chce inwestować w odnawialne źródła energii i zielony wodór. W najbliższych latach powstaną w powiecie między innymi ogromne farmy fotowoltaiczne. W prezentacji innowacyjnego projektu wzięli udział przedstawiciele branży przemysłowej oraz parlamentarzyści i samorządowcy.

Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria będzie inwestować w zieloną energię

We wtorek, 5 lipca Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych, spółka kontrolowana przez skarb państwa zainaugurowała działalność Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria.

Grupa wyrasta z prawie 150-letniej historii Kieleckich Marmurów oraz przemysłowych tradycji regionu. Jej celem jest połączenie tradycji z nowoczesnymi technologiami i dbałością o środowisko naturalne.

O tym, czym grupa będzie się zajmować mówi prezes Zarządu Świętokrzyskich Kopalni Surowców Mineralnych, Szczepan Ruman:

- Dzisiejsza inauguracja Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria ma na celu pokazanie gospodarki przyszłości. Liczymy na to, że nasza produkcja zielonej energii, zielonego wodoru, który zostanie udostępniony podmiotom w regionie, doprowadzi do reindustrializacji (stopniowe przechodzenie w strukturze gałęziowej przemysłu od gałęzi kapitałochłonnych, do gałęzi wymagających dużego zaangażowania nauki i wysoko wykwalifikowanej kadry pracowników- red.). Że będzie się opłacało lokować tu fabryki, zakłady, które będą funkcjonowały na zupełnie nowych zasadach, w sposób ekologiczny, a jednocześnie będą tworzyły dobrze płatne miejsca pracy, i że jeszcze w tej dekadzie - za 2, 3 może 5 lat - będziemy świadkami, że ludzie z innych regionów Polski, czy ludzie którzy kiedyś wyjechali ze świętokrzyskiego, będą wracać i przyjeżdżać tutaj, dlatego że będzie tu kwitł przemysł, że będą nowe miejsca pracy i dlatego, że cały region będzie się rozwijał w oparciu o nową gospodarkę opartą na zeroemisyjnych źródłach energii i zielonym wodorze - przyznał.

Prace nad projektem rozpoczęły się ponad rok temu.

- Prace nad rozszerzeniem działalności Świętokrzyskich Kopalni Surowców Mineralnych rozpoczęliśmy grubo ponad rok temu. Punktem kulminacyjnym było powołanie Świętokrzyskiego Klastra Wodorowego imienia Braci Łaszczyńskich. Zrobiliśmy to w momencie, w którym trwał kryzys gazowy, a ten przełożył się na kryzys energetyczny, którego wszyscy teraz doświadczamy. Już wtedy widać było, że te prace które rozpoczęliśmy - rozpoczęliśmy na czas. Że to jest coś co jest bardzo potrzebne. Wiemy, że tragiczne wydarzenia ostatnich miesięcy pokazują jak pilna jest to potrzeba, dlatego cieszymy się że wyczuliśmy tę potrzebę wcześniej - przyznał pan prezes.

Energia odnawialna i paliwo przyszłości
Plany grupy Industria są niezwykle ambitne. O tym, jakie przedsięwzięcia już rozpoczęto mówi prezes Szczepan Ruman:

- Jesteśmy w trakcie budowy pierwszej farmy fotowoltaicznej i będziemy budować kolejne. Naszą ambicją jest, aby do roku 2025 wybudować w powiecie kieleckim ponad 500 megawatów zielonych, zeroemisyjnych źródeł energii, a tę energię udostępniać podmiotom regionu, używać na własne potrzeby, jak również do produkcji zielonego wodoru, czyli paliwa przyszłości.

- Chcemy, aby z naszych zeroemisyjnych źródeł energii był produkowany zielony wodór, który może zastąpić olej napędowy, może zastąpić diesla w użytkowaniu na kopalni, w maszynach górniczych, które zużywają bardzo dużo paliwa. Zielony wodór dla ciężkiego transportu, dla maszyn górniczych jest dużo lepszym rozwiązaniem, które może doprowadzić do całkowitego wyeliminowania emisji CO2. Zielony wodór możemy udostępnić również do transportu publicznego - autobusów wodorowych, które nie tylko będą zeroemisyjne, ale również będą oczyszczać powietrze.

Obecny podczas inauguracji grupy wiceminister klimatu i środowiska, Ireneusz Zyska przyznał, że wodór to nie paliwo przyszłości, ale coś co już się dzieje.

- Wodór to nie paliwo przyszłości, to jest tu i teraz - to już się dzieje. Sześć dolin wodorowych, które powstały w zeszłym roku. Polska Strategia Wodorowa opracowana w Ministerstwie Klimatu i Środowiska przyjęta 2 listopada przez Radę Ministrów jako strategia do roku 2030 i konkretne projekty gospodarcze, które już są realizowane w Polsce. Jestem ogromnie podekscytowany dlatego, że w Kielcach i całym regionie świętokrzyskim jest wielka szansa na to, żeby powstał silny ośrodek przemysłowy nawiązując do centralnego okręgu przemysłowego, nawiązując do wielkiej tradycji wynalazczej, intelektualnej braci Łaszczyńskich, żeby budując na wytwarzaniu wodoru w ramach elektrolizy, zbudować cały łańcuch wartości zarówno w transporcie, komunikacji. Tam gdzie będziemy realizować transport nisko-, czy zeroemisyjny w Kielcach i całej aglomeracji świętokrzyskiej. To również kwestia przejścia w energetyce, w ciepłownictwie na wodór. No i oczywiście przemysł. W wielu obszarach przemysłowych, dzięki wodorowi obniżymy emisyjność gospodarki i będziemy mogli także osiągnąć wyższą konkurencyjność z krajami z Europy i ze świata. Ogromnie gratuluję panu prezesowi, całemu zarządowi i grupie. To ważna inicjatywa, która wyznacza ambitny kierunek w rozwoju gospodarczym ziemi świętokrzyskiej - przyznał wiceminister Ireneusz Zyska.

Według pełnomocnika struktur Prawa i Sprawiedliwości w Kielcach i powiecie, posła Krzysztofa Lipca, sukces jakim jest utworzenie Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria nie byłby możliwy, gdyby w przeszłości nie udało się uratować Kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych, z których następnie powstały Świętokrzyskie Kopalni Surowców Mineralnych.

- Tak naprawdę to nasze działanie, parlamentarzystów czasów opozycji. Moje bardzo skromne, mocno wspierane przez panią poseł Marię Zubę, doprowadziło do tego, że Kieleckie Marmury udało się uratować - wspominał poseł Lipiec. Mówił także: - Industria w tym momencie staje się liderem w aktywności gospodarczej na ziemi świętokrzyskiej. Jestem przekonany, że to najważniejsze przedsięwzięcie jakim jest produkcja zielonego wodoru zaistnieje bardzo szybko na terenie naszego województwa. – przyznał.

- Mam takie przekonanie, że Świętokrzyskie będzie nadawało mocny ton polskiej gospodarce - przyznał poseł Krzysztof Lipiec.

Wiceminister spraw zagranicznych, świętokrzyski poseł Piotr Wawrzyk dodał także:
- Przy każdej firmie, która jest w kłopotach musi być pomysł, musi być ktoś kto podejmie to wyzwanie, musi być ktoś komu się chce. I wtedy z firmy, która nie miała prawa funkcjonować można zrobić nie tylko firmę przynoszącą zyski, która będzie dobrze funkcjonowała, ale też firmę, która potrafi się przekształcić w nowoczesne przedsiębiorstwo - przedsiębiorstwo przyszłości - dodał wiceminister.

W skład Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria wchodzą:

  • Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych - lider w zakresie wydobycia i obróbki kamienia, właściciel trzech kopalni na terenie województwa świętokrzyskiego. Są to: Jaźwica, Laskowa i Winna.
  • Industria Nawozy - zajmująca się rozwojem innowacyjnych, ekologicznych nawozów bazujących na rodzimych surowcach.
  • Industria logistyka - oferująca niskoemisyjne usługi logistyczne bazujące na gazie LNG, a w przyszłości logistykę zeroemisyjną.
  • Industria Zielona Energia - inwestująca w zeroemisyjne źródła energii i tworzenie w naszym regionie gospodarki bazującej na zielonym wodorze.

Świętokrzyski Klaster Wodorowy bogatszy o nowych partnerów
W drugiej części konferencji odbyło się II Spotkanie Klastra Wodorowego imienia Braci Łaszczyńskich. Pierwsze spotkanie Klastra miało miejsce w listopadzie 2021 roku. Wówczas do grupy dołączyło 26 podmiotów.

We wtorek, Klaster zasiliło kolejnych 20 podmiotów.

- Kiedy powoływaliśmy Świętokrzyski Klaster Wodorowy imienia Braci Łaszczyńskich odwoływaliśmy się do przemysłowych tradycji regionu. Wtedy do Klastra zapisały się samorządy, gminy, w których prowadzimy działalność, jak również podmioty, z którymi podjęliśmy kooperację w tym zakresie. Dzisiaj będziemy dopisywać 20 nowych podmiotów. Są to w zasadzie wszystkie gminy powiatu kieleckiego, Starostwo Powiatowe, Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski, a więc całe władze samorządowe, ponieważ uważamy że to taki "sport drużynowy" - wszystkie ręce na pokład. Współpracujemy ze sobą dla korzyści, którą możemy wspólnie odnieść. Do Klastra zapraszamy też podmioty z innych regionów, które z nami współpracują. Mamy w Klastrze podmioty z Dolnego Śląska, Śląska, Małopolski. Dzisiaj dopisują się też podmioty z Podkarpacia i Warszawy - wyliczał prezes Szczepan Ruman.

Industria i Społeczna odpowiedzialność biznesu
Goście konferencji mieli okazję poznać także inne - pozagospodarcze i pozabiznesowe obszary działań Industrii.

Przypomnijmy, że oficjalnie od zeszłego tygodnia, Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria stała się jednym z dwóch głównych sponsorów tytularnych naszych piłkarzy ręcznych. Łomża Vive Kielce zmieniła swoją nazwę na Łomża Industria Kielce.

Grupa wspiera także innych sportowców, między innymi mistrzynię olimpijską Sandrę Drabik czy Katarzynę Furmanek.

Od początku wojny w Ukrainie, Industria i działająca przy niej Fundacja Świętokrzyskich Kopalni Surowców Mineralnych "Kaganek", wysyła ogromne wsparcie w postaci między innymi ton żywości czy sprzętu do rozładunku, na tereny najbardziej dotknięte konfliktem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #1

Sencor

Sencor SCOOTER ONE 2020

1 780,33 zł1 399,00 zł-21%
miejsce #2

Enero

Enero Asiento Jr Czarno Niebieski

1 269,00 zł1 059,99 zł-16%
miejsce #3

Xiaomi

Xiaomi Mijia Electric Scooter Essential Lite

1 599,00 zł1 449,00 zł-9%
miejsce #4

Motus

Motus Pro 11

15 999,00 zł14 999,00 zł-6%
Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie