Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Indyjskie potrawy poleca Sanjeev Sood i kielecki Renament [PRZEPISY]

/esw/
Sanjeev Sood, uczestnik polskiej edycji MasterChefa, poleca trzy wyśmienite indyjskie dania.
Sanjeev Sood, uczestnik polskiej edycji MasterChefa, poleca trzy wyśmienite indyjskie dania. Dawid Łukasik
Kuchnia indyjska kryje w sobie mnóstwo niepowtarzalnych smaków i inspiracji. W kieleckim gastro barze Renament mamy od niedawna okazję spróbować pysznych dań z tego kraju. W ich przygotowaniu pomagał Sanjeev Sood, od kilku lat mieszkający w naszym regionie nauczyciel angielskiego, pasjonat gotowania i uczestnik polskiej edycji kulinarnego show MasterChef. Czytelnikom zdradza receptury na trzy pyszne potrawy.

Popularna zupa Tarka Dal z soczewicy przypadnie do gustu nie tylko jaroszom. - Jest bardzo pożywna i zdrowa, a smakuje wyśmienicie podana ze świeżą, posiekaną kolendrą - mówi Sanjeev Sood. - Jeśli ktoś lubi bardzo wyraziste smaki, może do zupy dodać więcej chili - dodaje.

Jako danie główne możemy przygotować szaszłyk massala. - To klasyka indyjskiego streetfoodu. Szaszłyki podaje się z karmelizowana cebulą i orzeźwiającym jogurtem na chlebku naan, którego możemy użyć zamiast sztućców - opowiada nasz rozmówca.

Trzecia propozycja to Murgh Makhani - kurczak marynowany w jogurcie z dodatkiem aromatycznych przypraw, duszony w kremowym sosie massala. - To jedno z najbardziej znanych indyjskich dań, które, szczególnie w Wielkiej Brytanii, doczekało się wielu odmian. Jeśli ktoś jeszcze go nie próbował, musi je zrobić - dodaje Sanjeev Sood.

Tarka Dal - zupa z żółtej soczewicy

Sanjeev Sood, uczestnik polskiej edycji MasterChefa, poleca trzy wyśmienite indyjskie dania.
Sanjeev Sood, uczestnik polskiej edycji MasterChefa, poleca trzy wyśmienite indyjskie dania. Dawid Łukasik

Tarka Dal - zupa z żółtej soczewicy.
(fot. Dawid Łukasik)

Składniki na 4 porcje: 300 g żółtej soczewicy, 1 cebula, 2 łyżeczki pasty imbirowo-czosnkowej, 1 łyżeczka przyprawy garam aromatic, 1 łyżeczka mielonej kolendry, 1 łyżeczka kurkumy, 1 łyżeczka mielonego kuminu, 1,5 łyżeczki sproszkowanego chili, szczypta cukru, 0,5 puszki krojonych pomidorów, 1 czerwone chili, 3 liście laurowe, olej.

Sposób przygotowania: Soczewicę płuczemy na sitku, zalewamy wodą i gotujemy około 35 minut. Na patelni rozgrzewamy olej i dodajemy pokrojoną w kostkę cebulę. Gdy się zeszkli, dodajemy pastę imbirowo-czosnkową, garam aromatic, kolendrę, kurkumę, kumin, sproszkowane chili, cukier i pomidory. Całość mieszamy, podsmażamy chwilę i dodajemy do ugotowanej soczewicy. Czerwone chili przekrajamy na pół, usuwamy nasiona i z liśćmi laurowymi dodajemy do zupy. Gotujemy całość jeszcze około 15 minut.

Szaszłyk Massala

Tarka Dal – zupa z żółtej soczewicy.
Tarka Dal – zupa z żółtej soczewicy. Dawid Łukasik

Szaszłyk Massala z baraniny.
(fot. Dawid Łukasik)

Składniki na 2 porcje: 0,5 kg baraniny, 1 łyżeczka mielonej kolendry, 1 łyżeczka garam aromatic, 1 łyżeczka mielonego kuminu, 1,5 łyżeczki chili, 2 łyżeczki pasty imbirowo-czosnkowej, 1 płaska łyżeczka soli, 1 łyżeczka kolendry, olej, 1 łyżka masła; 1-2 czerwone cebule, odrobina cukru; sos: 200 ml jogurtu greckiego, 1 łyżeczka pasty miętowej, szczypta cukru.

Sposób przygotowania: Baraninę mielimy, dodajemy przyprawy oraz grubo posiekaną kolendrę. Wszystkie składniki bardzo dokładnie mieszamy i formujemy długie i cienkie "paluchy". Na patelni rozgrzewamy olej i smażymy mięso z każdej strony. Pod koniec smażenia dodajemy masło, a gdy się rozpuści, polewamy nim mięso. Czerwoną cebulę kroimy w piórka i z cukrem karmelizujemy na patelni. Jogurt mieszamy z pastą miętową i szczyptą cukru. Szaszłyki podajemy z cebulą na chlebku naan z dodatkiem sałaty, świeżego ogórka i pomidora.

Murgh Makhani, czyli kurczak marynowany w jogurcie

Murgh Makhani, czyli kurczak marynowany w jogurcie.
(fot. Dawid Łukasik)

Składniki na 4 porcje: 3 filety z kurczaka; marynata: 1 szklanka jogurtu naturalnego, 1 łyżka soku z cytryny, po 1 łyżeczce: kolendry mielonej, przyprawy tandoori masala i pasty imbirowo-czosnkowej; sos: 1 łyżka masła, 1 ząbek czosnku, 1 papryczka jalapeno, 2 łyżeczki zmielonego kuminu, 2 łyżeczki słodkiej papryki, większa szczypta soli, ćwierć szklanki posiekanej świeżej kolendry, 1 puszka pomidorów, 1 szklanka śmietany.

Sposób przygotowania: Składniki marynaty dokładnie mieszamy w większej miseczce. Piersi kurczaka oczyszczamy, myjemy i osuszamy. Każdą nakłuwamy i wkładamy do marynaty najlepiej na 24 godziny, ale jeśli nie mamy tyle czasu odstawiamy mięso na przynajmniej pół godziny. Masło rozpuszczamy w rondelku, dodajemy rozgnieciony ząbek czosnku, drobno posiekana papryczkę jalapeno, kumin, słodką paprykę, sól, posiekaną kolendrę oraz puszkę pomidorów. Całość dokładnie mieszamy i gotujemy na małym ogniu około 20 minut, po czym dodajemy szklankę śmietany. W międzyczasie kurczaka grillujemy, kroimy w grubą kostkę, dodajemy do sosu i gotujemy razem, od czasu do czasu mieszając, przez 10 minut. Podajemy na ryżu posypane świeżą kolendrą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie