Informator Gminy Lipnik

Materiał informacyjny Gmina Lipnik

Nowa altana w Swojkowie

Wójt Andrzej Grządziel, Przewodniczący Rady Gminy w Lipniku Stanisław Mazur i radna Barbara Kusal na zaproszenie mieszkańców Swojkowa uczestniczyli w otwarciu altany.

Nową altanę poświęcił ksiądz Paweł Goliński, proboszcz parafii we Włostowie. Spotkanie w Swojkowie było okazją do wspólnych rozmów, dyskusji, wymiany poglądów. Mieszkańcy sołectwa przygotowali skromny posiłek dla dzieci i dorosłych. Wspólna zabawa trwała do późnych godzin wieczornych.

Drzewa i krzewy do nasadzeń

Miód dają

Gmina Lipnik przystąpiła do udziału w projekcie pod nazwą „Zakup drzew i krzewów miododajnych przeznaczonych do nasadzeń na terenach zieleni dostępnych publicznie w województwie świętokrzyskim -2022”.

Projekt finansuje Samorząd Województwa Świętokrzyskiego, przy czym wsparcia udziela Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Wójt Andrzej Grządziel podpisał umowę z marszałkiem Andrzejem Bętkowskim i członkiem Zarządu Województwa Markiem Jońcą.
Gmina otrzymała 21 sadzonek drzew miododajnych i 50 sztuk sadzonek krzewów w ramach zakupu drzew i krzewów miododajnych. – Podpisaliśmy umowę na drzewa i krzewy miododajne, musimy zadbać o ekosystem – mówi wójt Andrzej Grządziel. - Pszczoła nie może zaginąć, bo jeśli tak się stanie, to i my zaginiemy.

Realizacja projektu przyczyni się między innymi do ograniczenia emisji zanieczyszczeń do środowiska, odbudowy zdegradowanych ekosystemów, powstrzymania i odwrócenia procesu spadku liczebności owadów zapylających oraz zwiększenia bioróżnorodności terenów zieleni dostępnych publicznie.

Dynamiczne działania

Nie ustają inwestycje

Podczas niedawnej sesji Rady Gminy wójt Andrzej Grządziel przedstawił kilka najważniejszych inwestycji, które obecnie są wykonywane lub niebawem zaczną się nad nimi prace.

- Dynamiczne działania inwestycyjne nadal trwają w naszej gminie – powiedział wójt Andrzej Grządziel. – Mocno zaawansowane są już prace w Usarzowie, gdzie powstaje piękny obiekt do spotkań mieszkańców. Może uda się też zatrudnić w nim rehabilitanta, bo takie są potrzeby środowiska.

Przypomnijmy, w Usarzowie trwają prace przy przebudowie i zmianie sposobu użytkowania budynku oświaty na świetlicę wiejską. Koszty prac wyniosą 536,7 tys. zł, z tego dofinansowanie – 341,5 tys. zł.

Trwają prace przy budowie altany w Malżynie, która będzie służyła mieszkańcom przez wiele lat. Kolejny przetarg na renowację zboru we Włostowie został unieważniony. Przy minimalnym zakresie prac oferta ta opiewała na 1,173 mln zł.

Rozpoczęły się prace przy przebudowie dróg na terenie gminy Lipnik z Polskiego Ładu. – Mamy sporo zaplanowanych inwestycji – podkreśla wójt. - Już wchodzą wykonawcy. Będą dobre połączenia dojazdów do pól.

Ruszają prace przy modernizacji ujęcia wody we Włostowie. Inwestycja będzie kosztować 2,674 mln zł. Zadanie w całości sfinansowane jest z budżetu państwa. – Chcemy być samowystarczalni w dostawach wody – nie ukrywa wójt Andrzej Grządziel. - W tym roku, po oczyszczeniu naszej studni, chcemy, by to ujęcie bardzo dobrze funkcjonowało. Chcemy zabezpieczyć się na przyszłość, by wody nam nie brakowało.

Jeszcze kilka słów o rozbudowie świetlicy w Międzygórzu.- Aż przyjemnie patrzeć – cieszy się wójt. - Wszystko jest zadbane, zabezpieczone. Jako gmina nie ruszamy tam palcem. Wszystko robią mieszkańcy. To dziesiąte Koło Gospodyń Wiejskich w naszej gminie. Wcześniej w Międzygórzu działało Stowarzyszenie Mieszkańców.

Kolejna świetlica w Kaczycach

Przestronny i piękny obiekt

Z dużym zainteresowaniem w gminie odbył się odbiór techniczny świetlicy w Kaczycach. Obiekt kosztował około 700 tys. zł i powstał w szybkim tempie, w ciągu niespełna roku.

Świetlica będzie służyć mieszkańcom Kaczyc, Grocholic, Ublinka i Swojkowa. - Jest to piąta świetlica, która powstała za mojej kadencji – powiedział podczas odbioru wójt Andrzej Grządziel. - Pierwszy był Gołębiów, następnie Międzygórz, Sternalice, Kaczyce. Teraz remontujemy szkołę w Usarzowie, gdzie znajdzie się świetlica. Ta inwestycja ze wszystkich dotychczasowych będzie nas najwięcej kosztować.

Wójt Andrzej Grządziel podkreślił, że każde Koło Gospodyń Wiejskich funkcjonujące w gminie ma zapewnioną ładną świetlicę. Kaczyce były jednym z ostatnich okręgów wyborczych, gdzie nie było miejsca na zebrania i większe spotkania.

Za inwestycję podziękowała samorządowi Barbara Kusal z KGW Kaczyce i radna Rady Gminy. - Jesteśmy bardzo zadowolone – nie kryła satysfakcji. - Sołectwa Kaczyce, Grocholice, Ublinek i Swojków dziękują panu wójtowi, całej radzie za tak piękną inwestycję. Nawet nam się nie śniło, że w tak krótkim czasie świetlica powstanie w Kaczycach.

Wiesława Bober, prezes KGW Kaczyce podkreśliła, że budynek jest ładny i co, nie mniej ważne, funkcjonalny. - Będzie nam sprzyjał w pracy naszego koła, będziemy się tu spotykać częściej niż do tej pory – nie ukrywała. - Do tej pory spotkania organizowaliśmy w domach prywatnych. Czekamy na ostatnie szlify, by jak najszybciej wprowadzić się do nowego budynku.

Panie z KGW Kaczyce zapewniły, że świetlica będzie dostępna dla wszystkich mieszkańców czterech sołectw. Tu będą odbywać się najróżniejsze imprezy, pikniki rodzinne. Do tej pory nie było takiej możliwości. Będą tu zebrania sołeckie, spotkania Koła Gospodyń Wiejskich. Panie będą chciały coś zrobić dla dzieci, dzień dziecka czy „mikołajki”, „walentynki”, a także Dzień Babci, Dzień Dziadka.
Wójt Andrzej Grządziel obiecał, że samorząd zadba o wyposażenie budynku i jego otoczenie. W przyszłym roku powstanie tu plac zabaw. Gmina jest już po rozmowach w Lokalnej Grupie Działania. Powoli ten teren będzie zagospodarowywany, by służył mieszkańcom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie