Inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej w 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły

Artykuł sponsorowany
IPN Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski w czerwcu 1979 roku, zbiory IPN
IPN Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski w czerwcu 1979 roku, zbiory IPN
Przez wiele osób uważany jest za najwybitniejszego Polaka w historii. 18 maja 2020 roku minęło 100 lat od urodzin Karola Wojtyły, papieża Jana Pawła II.

- W ciągu 27 lat wyjątkowego pontyfikatu, słowa i działalność Ojca Świętego były świadectwem wyznawanych przez niego zasad, których źródłem była nie tylko lektura brewiarza, ale całe jego przebogate życie w wymiarze duchowym i społecznym. Papież otwarcie przypominał i napominało tym, co najważniejsze. Był człowiekiem głębokiej wiary. Stał na straży godności człowieka, przypominając o jego wyjątkowym miejscu w świecie. Cenił patriotyzm, umiłowanie ojczyzny,jej historię i pamięć. Nie zapominał również o kulturze i tradycji. Dla wielu, nie tylko Polaków, był prawdziwym autorytetem. Człowiekiem, który nie tylko inspirował, ale także kreował rzeczywistość – powiedziała Ilona Religa z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

Strach władz, radość Polaków

Wybór kardynała Karola Wojtyły na biskupa Rzymu zaskoczył cały świat.Stanisław Kania, odpowiedzialny w Komitecie Centralnym Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej za politykę wyznaniową państwa, zawiadamiając ówczesnego I sekretarza Edwarda Gierka o wyborze papieża, powiedział: „Polak został papieżem. Wielkie to wydarzenie dla narodu polskiego i duże komplikacje dla nas”.

- Ważniejsza, aniżeli wola narodu, była opinia Moskwy. Dlatego władze komunistyczne w Polsce starały się ograniczyć następstwa wyboru Karola Wojtyły na papieża i jego wpływ na rodaków. Dążyły również do „minimalizowania negatywnych skutków” każdej wizyty z udziałem Jana Pawła II. Zdawano sobie sprawę, że Ojciec Święty cieszył się dużym uznaniem w oczach Polaków, o czym świadczyły rzesze wiernych, gdziekolwiek się pojawił. Każda jego wizyta w rodzimym kraju miała niezwykły charakter, była festiwalem radości, manifestacją wiary, a także namiastką wolności. Papież był orędownikiem pokoju i duchowym przewodnikiem Polaków, którego przesłanie dawało wewnętrzną siłę by, przeciwstawić się reżimowi – dodała pracownica Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

Jan Paweł II nigdy nie pozostawił Polaków samych sobie, nie zapomniał o udręczonej ojczyźnie. Począwszy od pierwszej pielgrzymki, która miała miejsce w czerwcu 1979 roku, komuniści obawiali się jej skutków. Nie mylili się, bowiem kilkanaście miesięcy później doszło do masowych i powszechnych strajków, któreostatecznie doprowadziły do powstania „Solidarności”.

Ojciec Święty zawsze stawał po stronie narodu, wolności i demokracji.– Papież śledził aktualne wydarzenia w kraju i żywo reagował na bieżącą sytuację w państwie.18 grudnia 1981 roku, kilka dni po wprowadzeniu stanu wojennego, Jan Paweł II wystosował list do generała Wojciecha Jaruzelskiego, w którym papież domagał się zaprzestania rozlewu krwi i zachęcał władzę do dialogu ze społeczeństwem, na drodze pokoju, wzorem 1980 r. – przyznała Ilona Religa.

Niepublikowane zdjęcia i dokumenty

W związku z 100. rocznicą urodzin papieża Polaka Instytut Pamięci Narodowej 15 maja 2020 roku uruchomił specjalny portal poświęcony Janowi Pawłowi II. Na stronie www.pielgrzymki.ipn.gov.pl znajdziemy m.in. zdjęcia zwizyt papieża Polaka w zniewolonej ojczyźnie oraz dokumenty aparatu represji PRL znajdujące się w zasobie Instytutu Pamięci Narodowej.

18 maja 2020 roku przy współpracy z redakcją tygodnika „Gość Niedzielny” Instytut Pamięci Narodowej uruchomił kolejny portal poświęcony Janowi Pawłowi II – www.wadowice1920.gosc.pl. Zawarto tam przede wszystkim informacje poświęcone młodzieńczym latom Karola Wojtyły. – Poprzez pryzmat zamieszczonych w serwisie informacji ukazano miejsca, ludzi i czasy związane z osobą przyszłego papieża. Dom rodzinny, środowisko lokalne, tradycje patriotyczne kształtowały charakter młodego Karola, w końcu liczne przeciwności losu, którym nieustannie stawiał czoła. To wszystko miało istotny wpływ na późniejsze losy, postawę i osobowość papieża Polaka. Ponadto, na portalu zamieszczonych zostało sto zdjęć, wśród których znalazły się prawdziwe perełki – powiedziała Ilona. Religa.

W trudnej, komunistycznej rzeczywistości, osoba Jana Pawła II zajmuje istotne znaczenie w szeroko analizowanej kwestii działalności Kościoła katolickiego oraz jego relacji na linii Kościół – władza w PRL. Dlatego wśród działań Instytutu Pamięci Narodowej, ponadto warto wspomnieć o centralnym projekcie badawczym „Władze komunistyczne wobec Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce 1944 – 1989”, którego koordynatorem jest doktor Rafał Łatka.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3